Mantry miłości od Thich Nhat Hanh

Cztery mantry miłości pomogą Ci w zrozumieniu i wzmocnieniu tego uczucia.
Mantry miłości od Thich Nhat Hanh
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 26 października, 2021

Thich Nhat Hanh jest mistrzem Zen, który głęboko zastanawia się nad miłością. Jego najbardziej znaną pracą jest „ Prawdziwa miłość: praktyka przebudzenia serca”. Książka ta zawiera cenne nauki, a także cztery mantry miłości, które są niezbędne do wzmocnienia tego uczucia.

Dla Thich Nhat Hanha miłość musi być źródłem radości, a nie cierpienia. Jest to jednak uczucie wymagające zaangażowania, które z kolei sprzyja rozwojowi osobistemu. Mantry miłości są sposobem na zapamiętanie tych fundamentalnych paktów, które stanowią podstawę wszystkich relacji.

„Miłość jest prawdziwa, jeśli składa się z substancji zwanej zrozumieniem”.

 -Thich Nhat Hanh-

Chociaż mantry miłosne są szczególnie istotne dla par, mogą mieć wpływ na każdy intymny związek. Wskazują na istotę miłości, w której zaangażowane osoby wspierają się i akceptują nawzajem. Oto cztery mantry Thich Nhat Hanha.

Szczęśliwa para, sugerująca znaczenie mantr miłości.

Cztery mantry miłości

“Wiem, że tu jesteś i jestem bardzo szczęśliwy”

Pierwszym prezentem, jaki możesz dać komuś, kogo kochasz, jest rozpoznanie jego istnienia i obecności. Dlatego ta pierwsza mantra mówi o rozpoznaniu, stwierdzając: „Wiem, że tu jesteś”. Oznacza to, że jesteś świadomy istnienia drugiej osoby.

Druga część mówi „i jestem bardzo szczęśliwy”. Nie wystarczy po prostu uznać istnienia drugiego, ale temu uznaniu musi towarzyszyć poczucie aprobaty i satysfakcji. To sposób na przypomnienie sobie i drugiej osobie, jak ważna jest ich obecność.

Thich Nhat Hanh zaleca, abyś codziennie myślał o tej mantrze, przynajmniej dwa razy. Raz, nie mówiąc tego, dla siebie. Drugi raz, powiedz to osobie, którą kochasz, ponieważ sprawia ona, że jesteś szczęśliwy.

“Jestem tu dla Ciebie”

Ta druga mantra miłości uzupełnia pierwszą. Zasadniczo oznacza bycie obecnym w życiu drugiego. Rzeczywiście, jeśli zdajesz sobie sprawę z uczuć i potrzeb innej osoby, ważne jest, aby poinformować ją swoimi słowami lub zachowaniem.

Jest wiele sposobów na powiedzenie: „Jestem tu dla Ciebie”. W rzeczywistości każdy gest i każde działanie, które oznacza wsparcie i szacunek, jest sposobem jego wyrażenia. Oznacza to, że znasz drugą osobę na tyle, aby rozpoznać momenty, w których potrzebuje Cię u swego boku.

Oznacza to również reagowanie na ich gesty i słowa. Ponadto musisz docenić to, co Ci dają. Zawsze dobrze jest wyrazić to słowami. Ponieważ kiedy ktoś, kogo kochają, mówi: „Jestem tutaj”, może to uwolnić wiele z ich zmartwień i ciężarów.

„Wiem, że cierpisz. Dlatego jestem tu dla Ciebie”

Mówiąc językiem miłości, ważne jest, aby inni wiedzieli, że nie jesteś tylko wtedy, gdy wszystko idzie dobrze. Musisz także rozwinąć wystarczającą wrażliwość, aby rozpoznać, kiedy cierpi.

Sama świadomość, że zauważyłeś, że cierpią, naprawdę im pomoże. Ponieważ rozpoznanie ich dyskomfortu jest sposobem na potwierdzenie i uszanowanie tego, jak się czują. W ten sposób faktycznie potwierdzasz ich istnienie.

Nie musisz brać odpowiedzialności za ich cierpienie. Możesz jednak ich słuchać, rozumieć i zachęcać. W rzeczywistości, chociaż nie jest łatwo zrozumieć cierpienie innych, zwykle wystarczy po prostu tam być i ich nie kwestionować.

Para się przytula.

“Cierpię. Proszę pomóż”

Thich Nhat Hanh wskazuje, że jest to najtrudniejsza z czterech mantr miłości. Oznacza przezwyciężenie dumy i strachu. Co więcej, oznacza to, że nie dajesz się ponieść fałszywej autonomii i możesz ufać drugiej osobie, kiedy tego potrzebujesz.

Bez względu na to, jak bardzo druga osoba Cię zna, nie zawsze będzie wiedziała, że cierpisz. Albo jak bardzo cierpisz. Wyrażenie tego ułatwi im zrozumienie i współczucie. Ta mantra wyjaśnia, że jesteś w szczególnej sytuacji i potrzebujesz wsparcia.

Tę mantrę najlepiej wyrazić słowami, w przeciwnym razie mogłaby zostać źle zrozumiana. O wiele lepiej, jeśli poinformujesz drugą osobę, jak może Ci pomóc. W ten sposób zmniejszy się Twój dyskomfort lub przyczyna cierpienia. Co więcej, nie będzie w stanie rozprzestrzenić się i splamić Twojej więzi miłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hanh, T. N. (2018). La esencia del amor: el poder transformador de los sentimientos. Zenith.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.