Mądrość Dalajlamy - trzy lekcje biznesu

Czy chciałbyś wziąć lekcje biznesu od Dalajlamy? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym one są i móc zastosować je w praktyce. Mogą prowadzić do świetnych rezultatów!
Mądrość Dalajlamy - trzy lekcje biznesu
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego, 2024

Dalajlama jest jedną z najważniejszych postaci religijnych na świecie. Jest duchowym przywódcą szkoły gelug buddyzmu tybetańskiego. Mnich ten w wieku 13 lat został wybrany na najwyższy autorytet polityczny i religijny w Tybecie. Od tego czasu poświęcił się podróżowaniu po świecie i wygłaszaniu wykładów. Mądrość Dalajlamy pomaga rozwiązywać różne problemy społeczne.

Przez lata pomagał wielu ludziom. Choć mogłoby się to wydawać dziwne, jego nauki można zastosować także w biznesie. Kontynuuj czytanie, aby wyciągnąć trzy ważne lekcje biznesowe od Dalajlamy.

Trzy lekcje biznesu od Dalajlamy

1. Znaczenie motywacji

Strach jest jednym z najgorszych wrogów ludzi, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą. Sprawia, że wiele osób nie wciela swoich pomysłów w życie. Z kolei ci, którzy to robią, nie dają z siebie wszystkiego i nie wykorzystują całej swojej energii ze względu na możliwość niepowodzenia.

Jedną z najważniejszych lekcji biznesowych Dalajlamy jest to, że motywacja jest najlepszym antidotum na strach. Musisz mieć jasne cele, które pomogą Ci wytrwać, aby uniknąć najgorszych skutków lęku i unikania. Nawet gdy staniesz w obliczu czegoś, co cię przeraża lub martwi.

Dalajlama w swojej książce Sztuka szczęścia zaleca skupienie się na sytuacji, którą chcesz osiągnąć, aby pokonać strach. Dlatego tworząc nową firmę, musisz mieć na uwadze korzyści, jakie przyniesie ona po uruchomieniu. Tylko w ten sposób będziesz w stanie wytrwać w obliczu trudności, które w końcu się pojawią.

Mężczyzna wchodzi po schodach

2. Twoja mentalność jest wszystkim

Nieważne, jak dobry jesteś i jak ciężko pracujesz, problemy i trudności pojawią się prędzej czy później. W takich sytuacjach przydatna jest druga z lekcji biznesowych Dalajlamy:

W obliczu czegoś, czego nie możesz rozwiązać, musisz zmienić swoją mentalność”.

-Dalajlama-

Filozofia stoicka stwierdziła 2000 lat temu, że to, co Ci się przydarza, nie ma znaczenia. Zamiast tego liczy się sposób, w jaki to interpretujesz i myśli, którymi się karmisz. Chociaż możesz zastosować to w dowolnej dziedzinie, jest to szczególnie przydatne w świecie biznesu.

Na przykład istnieją dwie możliwości, jeśli po ciężkiej pracy nie uzyskasz dobrych wyników sprzedaży. Jednym z nich jest poddanie się, złość na świat i danie się ponieść swojej frustracji. Jednak taka strategia rzadko prowadzi do dobrych wyników.

Z drugiej strony, możesz wykorzystać to, co się wydarzyło, jako pouczające doświadczenie. Jeśli trudności dostrzeżesz w takim kontekście, będziesz znacznie bardziej skłonny do odniesienia sukcesu w dłuższej perspektywie. Ponadto poczujesz się lepiej pod względem emocjonalnym. Nie będziesz postrzegał każdej porażki jako zwykłej porażki, ale jako szansę na rozwój.

Kobieta myśli.

3. Rzeczywistość zmiany według Dalajlamy

Trzecia lekcja biznesowa Dalajlamy dotyczy Twojej koncepcji zmiany. Dla wielu osób jest ona źródłem strachu i niepokoju. Jednak podobnie jak w przypadku porażki, nie da się zapobiec zmianie okoliczności. Z tego powodu o wiele bardziej przydatne jest nauczenie się czerpania korzyści ze zmian, a nawet samodzielnego ich inicjowania.

Według Dalajlamy najszczęśliwsi ludzie to ci, którzy nie boją się porażek i zawsze próbują nowych rzeczy. Niezależnie od tego, jak podejmiesz działania, może się to przełożyć na stworzenie nowego produktu, kontakt z potencjalnymi klientami lub uczestnictwo w wydarzeniach networkingowych. Najważniejsze to być gotowym na zmiany.

W końcu wszystko ciągle się zmienia… i dotyczy to również Ciebie i Twoich projektów. Zatem jeśli nie wykorzystasz tego na lepsze, Twoja sytuacja będzie stopniowo się pogarszać. Dlatego ważne jest, abyś nauczył się przejmować inicjatywę i osiągać coraz bardziej pozytywne zmiany w każdym ważnym dla Ciebie obszarze.

Jak widać, mimo że Dalajlama ogólnie mówi o duchowości, szczęściu i religii, jego nauki można zastosować także w biznesie. Wkrótce odkryjesz, że niektóre z Twoich zmartwień związanych z pracą znikną, jeśli zastosujesz te pomysły w swoim życiu. W końcu czym jest przedsiębiorczość, jeśli nie formą rozwoju osobistego?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Goleman, D. (2003). Emociones destructivas: cómo comprenderlas y dominarlas; un diálogo científico con el Dalai Lama. Ediciones B Argentina, SA.
  • Lama, D. (2014). El arte de la felicidad. Greenbooks editore.
  • Lama, D. (2004). El poder de la compasion/The Power of Compassion. Longseller.
  • Lama, D., Ekman, P., & Goleman, D. (2009). Sabiduría emocional. Barcelona: Kairos.
  • Lama, D. (2014). El arte de vivir en el nuevo milenio. DEBOLS!LLO.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.