Komora Gesella: jak stosuje się ją w psychologii?

Komora Gesella jest instrumentem stosowanym w różnych dziedzinach psychologii, ograniczającym do minimum wpływ obserwatora na rozwój obserwowanej sytuacji. W tym artykule powiemy Ci, dlaczego jest to tak przydatne.
Komora Gesella: jak stosuje się ją w psychologii?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca, 2023

Każda dziedzina nauki potrzebuje metod i narzędzi, aby mogła się rozwijać. Oprócz tego są one niezbędne, aby zwiększać poziom nauki, promować badania i wprowadzać teorie w życie. Psychologia nie jest wyjątkiem. W tej dziedzinie najczęstszą stosowaną metodą są testy. Jednak istnieją też inne instrumenty: komora Gesella jest jednym z nich.

Niektórzy mogą nie znać tego terminu, chociaż widzieli ten instrument na żywo. Przypomnij sobie teraz filmy, w których była scena przesłuchiwania przestępcy. Przesłuchiwania odbywały się w pomieszczeniach przystosowanych do obserwacji ludzi; były to dwa pokoje oddzielone szkłem, które jest nieprzezroczyste z jednej strony (innymi słowy, są to skutecznie jednokierunkowe ekrany).

Ponadto często są one wyposażone w system dźwięku i obrazu do nagrywania. Do czego jednak służą w psychologii, w jakich obszarach psychologii są wykorzystywane i czy mają ograniczenia? Odpowiemy na te pytania w całym artykule.

Komora Gesella: jej zastosowanie w psychologii

Komora Gesella była dziełem Arnolda Gesella, amerykańskiego psychologa i pediatry, który nie chciał, aby obecność obserwatora wpływała na zachowanie dzieci podczas badań. Instrument ten pozwala obserwować przez szybę zachowanie innych ludzi. Ułatwia to:

  • Badania. Pozwala badać przypadki i przeprowadzać eksperymenty.
  • Nauczanie. Pozwala pokazywać studentom, jak powinni postąpić w konkretnej sprawie.
  • Uczenie się. Umożliwia uczniom interwencję w towarzystwie nauczyciela lub innych uczniów.
  • Procesy sądowe. Służy do zbadania spraw karnych.
  • Diagnozę. Może być częścią badania klinicznego. Na przykład, gdy psychoterapeuta potrzebuje superwizji.
  • Szkolenie. Pomaga nadzorować profesjonalistów.
Sesja terapeutyczna.

Za pomocą tej metody można obserwować zarówno rzeczywiste przypadki, jak i symulacje. Zależy to od celu badania. Komora Gesella jest instrumentem, który pozwala psychologom badać i obserwować świat behawioralny, poznawczy i emocjonalny danej osoby bez wpływu widza na to, co jest obserwowane.

Co więcej, dzięki systemowi audio i wideo można łatwo nagrywać te sesje. Jest to przydatne do nauki i badań. W ten sposób możesz wychwycić rzeczy, które inaczej mogłeś przeoczyć.

W jakich obszarach używają jej psychologowie?

Zastosowanie komory Gesella będzie zależeć od obszaru, w którym ją zastosujesz. Oto kilka wspólnych obszarów:

  • Psychologia kliniczna. Psychologowie używali tego instrumentu do obserwacji danych przypadków. Korzystając z niego, można uzyskać informacje zwrotne od kilku ekspertów. Używają go głównie do diagnozy i wywiadów klinicznych.
  • Obszar społeczny. Instrument ten jest sotosowany do różnych rodzajów eksperymentów, w których ludzie muszą ocenić podmiot i ich interakcję w grupie.
  • Psychologia sądowa. Kryminologiści używają go głównie do badania spraw związanych z przestępstwami. Ma to na celu ocenę oskarżonego, ofiary, a nawet ewentualnych świadków.
  • Szkolenia psychologów. Komora jest przydatna, aby psychologowie podczas szkolenia mogli nauczyć się, jak to robić w praktyce. Mogą nauczyć się tyle samo obserwując profesjonalistę, co obserwując swoich rówieśników.

Ponadto metoda ta jest bardzo cennym narzędziem superwizji psychoterapeutycznej. Korzystając z komory Gesella, psycholog może być ze swoim pacjentem, podczas gdy grupa profesjonalistów ocenia, co się dzieje. W ten sposób uzyskują orientację lub ocenę przebiegu sesji lub procesu.

Ograniczenia komory Gesella

Choć jest to instrument, który przynosi ogromne korzyści, ma też swoje ograniczenia:

  • Świadoma zgoda. Każdy wykonywany zabieg musi mieć zgodę osoby obserwowanej. Gwarantuje to również poufność i ochronę jednostki.
  • Nie nadaje się do długotrwałego procesu psychoterapeutycznego. Fakt, że ludzie wiedzą, że można ich obserwować, jest zmienną, która może uniemożliwić stworzenie środowiska poufności – takiego, które wzmacnia więź między psychoterapeutą a pacjentem.

Badania potwierdzają jego zastosowania

Ograniczenia te nie oznaczają jednak, że nie jest to cenne narzędzie dla psychologii. Istnieją badania, które pokazują jego przydatność. Są one opisane w artykule „Przydatność Komory Gesella w rozwoju kompetencji zawodowych Psychologa w Politechnice Machala”.

Artykuł ten mówi, w jaki sposób można zintegrować wiedzę teoretyczną i praktyczną pracę za pomocą komory Gesella. Jest to przydatne dla psychologa w trakcie szkolenia, aby pomóc mu w zdobyciu kompetencji, które będą przydatne w pracy zawodowej.

W artykule napisanym przez honduraską prawniczka Ginę Maríę Sierra Zelay zatytułowanym „Komora Gesella jako narzędzie dochodzeniowe w sprawach wykorzystywania seksualnego dzieci” możemy dostrzec znaczenie tego instrumentu, zwłaszcza w przypadku osób, które doznały nadużyć. Dzięki tej metodzie nie są one narażone na kontakt z oskarżonymi i podejrzanymi. Gdyby tak było, mogłoby to zmienić ich zeznania i doprowadzić do niestabilności emocjonalnej.

Krótko mówiąc, komora Gesella jest wspaniałym instrumentem zarówno do treningu, jak i do badań. W zależności od zastosowania, jego zalety są różne. W psychologii ułatwia eksplorację pacjenta lub przedmiotu do oceny, a także kontynuację, nadzór i uczenie się.

To może Cię zainteresować ...
Różnice między zdrowiem psychicznym a emocjonalnym
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Różnice między zdrowiem psychicznym a emocjonalnym

Znajomość różnic między naszym zdrowiem psychicznym a emocjonalnym ułatwia zarządzanie naszymi stanami wewnętrznymi i panowanie nad nimi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sierra Zelaya, G. M. (2013). Cámara de Geseell como herramienta investigativa en los abusos sexuales de niños y niñas: caso Honduras.
  • Salamea Nieto, R.M. (2015). Utilidad de la cámara de Gesell en el desarrollo de las competencias profesionales del Psicólogo en la Universidad Técnica de Machala.

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.