Geoffrey Beattie, psycholog będący twarzą programu Big Brother

Geoffrey Beattie, psycholog będący twarzą programu Big Brother

Ostatnia aktualizacja: 31 października, 2019

Geoffrey Beattie jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych psychologów. Występy w telewizji przybliżyły jego postać i myśli dużej części społeczeństwa. Jego praca jest jednak znacznie poważniejsza i wykracza poza to, co można było zobaczyć w brytyjskim programie Big Brother.

Praca tego brytyjskiego psychologa od lat koncentruje się na analizie komunikacji niewerbalnej. Geoffrey Beattie pokazał nam, między innymi, że ruchy rąk podczas rozmowy również stanowią komunikację.

Opublikował wiele książek i artykułów naukowych na ten temat i był wielokrotnie nagradzany za swoje prace badawcze. Beattie jest jednym ze znanych psychologów, którzy przybliżają odkrycia z dziedziny psychologii ogółowi społeczeństwa.

Był twarzą psychologii w programie telewizyjnym Big Brother w Wielkiej Brytanii. Włożył wiele wysiłku, aby pokazać opinii publicznej, w jaki sposób psychologia może pomóc ludziom w ich codziennym życiu. Przykładem może być jego książka Proste zmiany odmienią Twoje życie, która została przetłumaczone na wiele języków.

Geoffrey Beattie i jego skrócona biografia

Geoffrey Beattie urodził się w Belfaście. Ukończył psychologię na Uniwersytecie w Birmingham i zrobił doktorat na Trinity College w Cambridge. Został mianowany profesorem psychologii społecznej na Uniwersytecie w Sheffield. Od najmłodszych lat jego zainteresowania koncentrowały się na związku między komunikacją niewerbalną, językiem i myślami.

Dłonie podczas rozmowy

W dzielnicy, w której dorastał stale dochodziło do gwałtownych konfrontacji i zamieszek. To właśnie one natchnęły Beattiego do publikacji kilku książek na temat Ulsteru i sytuacji protestantów. Opisał tę sytuację również w rożnych artykułach napisanych dla czasopism takich, jak The Guardian.

Geoffrey Beattie i jego wystąpienia w mediach

Nakręcił kilka filmów dokumentalnych na temat problemu Irlandii Północnej dla kanałów takich, jak BBC. Jego praca w radio rozpoczęła się od zainteresowania związkiem między sportem, a psychologią.

Z drugiej strony jego udział podczas jednego z sezonów brytyjskiej wersji konkursu telewizyjnego Big Brother przyprawił go o ból głowy. Jego udział jako doradcy w kierowaniu programem wzbudził wiele kontrowersji w świecie akademickim.

Geoffrey został oskarżony przez innych psychologów o wspieranie tego, co uważali za wykorzystanie ludzi w celach komercyjnych. Mimo wszystko nie zaprzestał współpracy z programem.

Według wersji Beattie nie różniło się to zbytnio od analizy znaczenia gestów polityka lub jakiejkolwiek innej postaci publicznej. Jego kontrowersyjna rola w konkursie przyniosła mu niesprawiedliwą sławę opinii publicznej. Od tamtej pory jest znany jako “psycholog Big Brothera“.

Komunikacja multimodalna

W swoich badaniach Beattie dokonał rekonfiguracji komunikacji niewerbalnej i naszej wiedzy na temat związku między językiem a komunikacją niewerbalną podczas rozmowy. Jak również jej wpływu na efektywność komunikacji.

Jego badania koncentrowały się na ikonicznych gestach podczas komunikacji, funkcjach poznawczych, społecznych i pragmatycznych. Czyli, w jaki sposób gesty i mowa uzupełniają się tworząc złożoną formę komunikacji.

Rozmowa
Jest to szczególnie interesujące, gdy ikoniczne gesty odzwierciedlają aspekty myśli, które nie zostały wypowiedziane słowami. Geoffrey Beattie badał również, w jaki sposób, poprzez interakcję z inną osobą, jesteśmy w stanie rozszyfrować ikoniczne gesty i dlaczego niektóre z tych gestów natychmiast przyciągają wzrok i uwagę rozmówcy.

Kolejny interesujący aspekt jego badań w tej dziedzinie mówi nam o możliwych zastosowaniach tej teoretycznej wiedzy w reklamie. Badanie to zostało nagrodzone nagrodą Mouton D´or jako najlepsza praca badawcza w dziedzinie semiotyki.

Geoffrey Beattie i ukryte uprzedzenia rasowe

Inne obszary badań, na których skupiał się ten wyjątkowy badacz to ukryte uprzedzenia rasowe. Zawsze zwracając uwagę na najbardziej ukryte i nieświadome aspekty człowieka badał, w jaki sposób ukryte uprzedzenia rasowe wpływają na podejmowane przez nas decyzje.

Badania te koncentrowały się szczególnie na zatrzymaniu spojrzenia i tym, jak może ono odzwierciedlać zdanie, którą tworzymy na temat osoby, którą mamy przed nami, jeśli jest ona innej rasy niż my sami.

W ostatnich latach Geoffrey Beattie zainteresował się również badaniem barier psychologicznych, które hamują nas, gdy chcemy zacząć bardziej zrównoważony styl życia. Jego badania skłoniły go do przeprowadzenia ważnych analiz danych dotyczących konsumpcji i rynku pod kątem możliwych zmian w nastawieniu konsumentów.

Zmian w podejściu, które z kolei pomagają promować bardziej odpowiedzialne zachowania w obliczu globalnego ocieplenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Beattie, G., Webster, K., & Ross, J. (2010). The Fixation and Processing of the Iconic Gestures That Accompany Talk. Journal of Language and Social Psychology, 29(2), 194–213.

  • Beattie, Geoffrey. (2013). Our Racist Heart? An Exploration of Unconscious Prejudice in Everyday Life.. 10.4324/9780203100912.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.