Dlaczego cierpisz na lęki?

Niektórzy ludzie spędzają całe swoje życie cierpiąc z powodu lęku. Oczywiście, wszyscy doświadczamy pewnych okresów, które są trudniejsze niż inne. Jednak niektórzy z nas doświadczają uporczywego i ogromnego wycieńczenia, z coraz bardziej zauważalnymi konsekwencjami. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego cierpimy na te nieprzyjemne stany psychiczne?
Dlaczego cierpisz na lęki?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 29 marca, 2023

Dlaczego cierpisz na lęki? Dlaczego czujesz ucisk w klatce piersiowej, który nie pozwala Ci oddychać? I dlaczego Twoje myśli są pełne strachu i niepokoju? Nadmierny niepokój, który zakłóca jakość życia, nadal dla wielu osób stanowi zagadkę. Co więcej, czasami pojawia się bez konkretnego wyzwalacza rozmywając i deformując wszystko, na co rzuci swój długi cień.

Benjamin Franklin powiedział kiedyś: „Nie spodziewaj się kłopotów ani nie martw się tym, co może się nigdy nie wydarzyć”. Jednak spójrzmy prawdzie w oczy, kiedy cierpisz na niepokój, tego rodzaju porady są bezużyteczne. Nie pomaga też medytacja, kilkudniowe wakacje czy kolorowanie mandali. Wszystko to są jedynie plastry na ranę, tymczasowe strategie pomocy, które w rzeczywistości nie rozwiązują niczego na dłuższą metę.

W rzeczywistości niepokój, nad którym nie masz kontroli, jest jak niewidzialny potwór, który powoduje ból w żołądku, przyspiesza bicie serca i pozostawia Cię w spiralnym więzieniu lęku. Ta istota, która jest osadzona w Twoim umyśle, nie znika nagle. I na pewno nie pod presją.

W rzeczywistości lęk jest trudnym towarzyszem, o którym wciąż nie mówi się wystarczająco dużo i, niestety, jego obecność jest zbyt często zaniedbywana. Dlaczego cierpisz na lęki? Możliwe przyczyny poznasz w dzisiejszym artykule.

Dziewczyna zastanawia się, dlaczego mam niepokój?

Dlaczego cierpisz na lęki – możliwe przyczyny

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego cierpisz na lęki, bardzo możliwe, że po prostu osiągnąłeś punkt wypalenia, w którym czujesz się przytłoczony. Wiesz, że coś jest nie tak. Twój system ostrzegania, który powinien być w stanie reagować na presję, ryzyko i wyzwania w Twoim środowisku, wymyka się spod kontroli i wyolbrzymia wszelkie niebezpieczeństwa.

W dzisiejszym świecie niepokój często nie jest już normalnym, a nawet koniecznym uczuciem, które ogarnia Cię, gdy musisz przystąpić do egzaminu, rozmowy o pracę lub wizyty u lekarza. Innymi słowy, nie jest to już szybka reakcja na realny wyzwalacz stresu. Zamiast tego zmienia się w uczucie udręki i niepewności i nie ustępuje pomimo zmiany okoliczności. Reakcja lękowa u wielu osób przestaje mieć znaczenie adaptacyjne i zmienia się w zaburzenie.

Badania dotyczące zdrowia psychicznego takie jak te przeprowadzone w Hiszpanii w 2017 r. ostrzegały, że ponad dziewięć procent populacji cierpi na chroniczny niepokój. Co więcej, ludzie padają ofiarą tego stanu i nie mają narzędzi, aby sobie z nim poradzić. Często nawet nie proszą o specjalistyczną pomoc. Uciszają swoją udrękę i pozwalają upłynąć czasowi, aż pojawi się na przykład pierwszy atak paniki.

Dlaczego jednak tak się dzieje? Co powoduje niepokój? Dlaczego cierpisz na lęki? Oto niektóre z możliwych przyczyn.

Czynniki predysponujące

Istnieją pewne zmienne, które predysponują niektóre osoby do odczuwania lęku silniej niż inni ludzie. Jeden z tych wyzwalaczy można wytłumaczyć czynnikami genetycznymi i rodzinnymi. Na przykład, jeśli jeden z twoich rodziców ma większą skłonność do doświadczania lęków, zwiększa to ryzyko, że Ty również będziesz na nie cierpieć. Nie jest to czynnik decydujący, ale zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia tych nieprzyjemnych stanów.

Są też tacy, którzy mają bardziej czuły system ostrzegania i zawsze żyją w ciągłym stanie napięcia, przewidując, że wydarzy się coś złego lub niebezpiecznego. Badanie wykazało, że u osób podatnych na stany lękowe występują nieprawidłowości w niektórych białkach odpowiedzialnych za regulację produkcji serotoniny. Jego nieprawidłowe działanie powoduje hiperaktywację ciała migdałowatego, a wraz z nią uczucie strachu i ciągłego niepokoju, udręki i lęku. Co gorsza, stan ten potrafi utrzymywać się przez dłuższy czas.

Dlaczego cierpisz na lęki – znaczenie osobowości

Istnieją pewne cechy osobowości, które mogą zwiększać ryzyko pojawienia się lęku. Perfekcjonizm, niska samoocena, niepewność, nieśmiałość i zachowania obsesyjne niewątpliwie zwiększają tę predyspozycję.

Stresujące wydarzenia, zarówno teraźniejsze, jak i przeszłe

Jeśli zadajesz sobie pytanie, dlaczego cierpisz na lęki, warto pamiętać, że często pojawiają się one w wyniku nagromadzonego przez dłuższy czas stresu, z którym sobie nie radzisz. Mogą się do tego przyczynić na przykład sytuacje takie jak bycie bezrobotnym przez długi czas lub nawet praca w złych warunkach. Wszystko to może wywołać utrzymujący się stan niepokoju.

Problemy rodzinne lub w związkach, wychowywanie dzieci i niestabilność ekonomiczna to również sytuacje prowadzące do dużego napięcia psychicznego.

Powinieneś jednak spojrzeć poza swoją obecną sytuację. Rzeczywiście, przeszłość często ukrywa wyzwalacze, które mogły ukształtować osobę, którą jesteś dzisiaj. Być może zostałeś zdruzgotany przez dzieciństwo, w którym byłeś źle traktowany, epizody nadużyć lub doświadczenie czegoś tak stresującego, jak utrata bliskiej osoby. Tego rodzaju zdarzenia niepożądane również powodują występowanie lęku patologicznego.

człowiek myśli

Dlaczego cierpisz na lęki – choroby przewlekłe

Z drugiej strony Twój niepokój może być spowodowany przewlekłą chorobą. Dolegliwości takie jak cukrzyca, fibromialgia, rak, choroby serca i inne zwiększają to ryzyko. Są to sytuacje, w których zmienia się Twój styl życia, a Ty czujesz się ograniczony i jak gdyby schwytany w klatce przez zmiany, których niestety jesteś więźniem.

Dlatego doświadczanie niepokoju czy cierpienie na depresję są całkowicie zrozumiałymi konsekwencjami tego typu wydarzeń. Nie można też ignorować występowania różnego rodzaju uzależnień. Rzeczywiście, nadużywanie alkoholu i zażywanie narkotyków zwiększa ryzyko wystąpienia stanów lękowych.

Podsumowując, nieznośne uczucie lęku zwykle ma wyzwalacze, które go wyjaśniają. Jednak poza przyczynami istnieje coś bardziej istotnego: strategie kontrolowania go. Nie możesz żyć bez niepokoju, on nie zniknie, to część Ciebie. Możesz jednak nauczyć się sobie z nim radzić.

Dzięki terapii i profesjonalnej pomocy możesz utrzymać swój niepokój na kontrolowanym poziomie, aby nadal być sobą. Co więcej, możesz odetchnąć i ponownie poczuć motywację, bez lęku, który Cię więzi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Shri, R. (2010). Anxiety: Causes and Management. The Journal of Behavioral Science5(1), 100–118.
  • Trait Anxiety Mediated by Amygdala Serotonin Transporter in the Common Marmoset” by S.K.L Quah, L. McIver, A.C. Roberts and A.M. Santangelo, 11 May 2020, JNeurosci.
    DOI: 10.1523/JNEUROSCI.2930-19.2020

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.