Naukowcy twierdzą, że anoreksja może zmienić strukturę mózgu

Ostatnie badania twierdzą, że anoreksja może zmienić strukturę mózgu, a dokładniej istoty szarej. Wpływ zmiany może być ogromny.
Naukowcy twierdzą, że anoreksja może zmienić strukturę mózgu

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca, 2022

Pandemia zapoczątkowała niepokojący trend: wzrost liczby przyjęć do szpitala z powodu zaburzeń odżywiania (ED). Występują nawet u dzieci poniżej 12 roku życia. Należy pamiętać, że anoreksja to nie tylko stan psychiczny. Co więcej, teraz wiemy, że anoreksja może zmienić strukturę mózgu.

Anoreksja to rzeczywistość kliniczna mająca znaczący wpływ na zdrowie pacjenta. Wpływa również na członków rodziny, którzy są świadkami fizycznego upadku chorego, utraty masy mięśniowej, odwodnienia, suchej skóry, wypadania włosów, omdlenia i trwałego zmęczenia.

Wielu z tych młodych ludzi niechętnie prosi o pomoc. Często jest to brak świadomości choroby wraz z faktem stopniowego dryfowania w stany depresyjne i zniekształcone myśli, które powstrzymują ich od szukania pomocy. Jeśli jednak anoreksja nie jest leczona od początku, poważne następstwa mogą trwać.

Model mózgu
Chociaż prawdą jest, że anoreksja jest poważnym stanem i może powodować ścieńczenie kory, jest odwracalna, jeśli jest leczona wcześnie.

Anoreksja może zmienić strukturę mózgu

To jest niedawne odkrycie. Stało się to dzięki szczegółowym badaniom przeprowadzonym przez Uniwersytet w Bath (Wielka Brytania), który był wspierany przez różne organizacje międzynarodowe. W ramach tego projektu przeanalizowano 2000 wcześniej istniejących skanów mózgu osób z anoreksją i bez anoreksji.

Niektóre z nich znajdowały się w fazie zdrowienia i prowadziły zdrowy tryb życia. Główny badacz, dr Esther Walton z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Bath, wyjaśniła, że badanie było długą i żmudną pracą. W procesie tym współpracowały uniwersytety i ośrodki medyczne z całego świata. Odkryli niezwykle odkrywcze informacje.

Eksperci ostrzegają, że dla pacjentów kluczowe jest bezpieczne odzyskanie wagi, zmniejszając w ten sposób wpływ, jaki sam głód może mieć zarówno na ciało, jak i mózg.

Kurczenie się mózgu z powodu anoreksji i jej skutków

Pierwszym wskaźnikiem wpływu anoreksji na mózg, który stwierdzono w badaniu, było zmniejszenie powierzchni, grubości i objętości podkorowej kory. Innymi słowy, zmniejszenie istoty szarej i utrata komórek mózgowych i połączeń między nimi. Oznacza to mniejszą całkowitą objętość mózgu.

Ten obszar mózgu jest kluczowy w dystrybucji informacji nerwowych. Działa jak tablica rozdzielcza i katalog wszystkiego, co dzieje się w mózgu: ruchy, pamięć, emocje, komunikacja, podejmowanie decyzji itp.

Na poziomie neurologicznym i behawioralnym osób cierpiących na jadłowstręt psychiczny, które nie otrzymują leczenia, występują następujące objawy:

  • Redukcja tlenu w mózgu.
  • Zmiana neuroprzekaźników.
  • Zwiększone ryzyko rozwoju wczesnych demencji.
  • Pojawienie się drgawek i zespołu niespokojnych nóg.
  • Zmieniona odpowiedź w obszarach mózgu, które są częścią obwodu nagrody.
  • Obsesyjne, irracjonalne zachowania i trudności w myśleniu jako konsekwencja tych zmian neurologicznych.

Dlatego teraz wiemy, że anoreksja może zmienić strukturę mózgu, ale dlaczego tak się dzieje? Co ważniejsze, czy jest to nieodwracalne?

Przyczyna zmiany w mózgu

Szokująco, naukowcy odkryli, że anoreksja wpływa na mózg bardziej niż jakikolwiek inny stan psychiczny. Wiemy, że depresja, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, stres i schizofrenia zmieniają różne regiony mózgu. Jednak to odkrycie podkreśla nasilenie zaburzeń odżywiania (ED). Przyczyną redukcji istoty szarej jest wskaźnik masy ciała (BMI). W rzeczywistości niedożywienie zmienia neurobiologię pacjenta, powoli i stopniowo ją osłabiając.

Głód powoduje, że organizm pilnie pobiera składniki odżywcze z mięśni, a nawet serca. Jeśli dana osoba cierpi na anoreksję przez długi czas, neurony istoty szarej stopniowo się rozpadają.

Kobieta na psychoterapii. Anoreksja.
Opieka multidyscyplinarna w anoreksji jest kluczem do uniknięcia nieodwracalnych następstw w zdrowiu fizycznym i mózgu.

Wczesne leczenie zmniejsza nieprawidłowości w mózgu

Niepokojąca jest świadomość, że anoreksja może zmienić strukturę mózgu. Szokujące jest również to, że zdrowie tych chłopców i dziewcząt może przekładać się na przewlekłe konsekwencje, takie jak problemy z nerkami, kośćmi lub sercem. We wszystkich przypadkach decydujące jest wczesne zwrócenie uwagi na zaburzenie. W rzeczywistości nie tylko można uniknąć wszystkich tych zmian w zdrowiu, ale wszelkie uszkodzenia mózgu można odwrócić, a istota szara może odzyskać swoją pierwotną gęstość.

Naukowcy odkryli, że znaczne redukcje w strukturze mózgu zostały odzyskane w miarę postępów w terapii i rekonwalescencji pacjenta. Dlatego tak ważne jest, aby jeszcze raz podkreślić znaczenie wczesnej opieki w przypadku tego typu zaburzeń odżywiania.

Remisja anoreksji nastąpi tylko wtedy, gdy chory podejmie wielodyscyplinarny program leczenia. W planach tych łączy się aspekt żywieniowy, terapię psychologiczną (indywidualną i grupową) oraz opiekę medyczną. Często konieczne jest również przepisanie leków przeciwdepresyjnych lub przeciwpsychotycznych. To powiedziawszy, każdy przypadek jest wyjątkowy i wymaga indywidualnej uwagi.

Anoreksja – znaczenie wsparcia

Należy pamiętać, że anoreksja to nie tylko problemy z jedzeniem. Jest to stan, w którym cierpiący zmaga się z kwestiami samooceny, samooceny, niepokoju i stresu. Ponadto pacjent z zaburzeniami odżywiania (ED) nie zawsze przyznaje, że ma problem, dlatego kluczowe jest wsparcie otoczenia.

Jeśli masz przyjaciela lub członka rodziny, który ma zły stosunek do jedzenia, bądź czujny. Postaraj się, aby zobaczyli swoją rzeczywistość i potrzebę zwrócenia się o specjalistyczną pomoc. Na koniec wspieraj ich, ale nie osądzaj ich.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Esther Walton, Fabio Bernardoni, Victoria-Luise Batury, Klaas Bahnsen, Sara Larivière, Giovanni Abbate-Daga, Susana Andres-Perpiña, Lasse Bang, Amanda Bischoff-Grethe, Samantha J. Brooks, Iain C. Campbell, Giammarco Cascino, Josefina Castro-Fornieles, Enrico Collantoni, Federico D’Agata,  Brain Structure in Acutely Underweight and Partially Weight-Restored Individuals with Anorexia Nervosa – A Coordinated Analysis by the ENIGMA Eating Disorders Working Group. Biological Psychiatry, 2022; DOI: 10.1016/j.biopsych.2022.04.022

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.