Zdaniem neuronauki miłość czyni nas bardziej inteligentnymi

Niektórzy badacze doszli do wniosku, że miłość czyni nas bardziej inteligentnymi. Dzieje się tak, ponieważ nasze mózgi mają swego rodzaju „miłosną sieć neuronową” i określone procesy biochemiczny, które aktywują i zwiększają wydajność szeregu funkcji poznawczych.
Zdaniem neuronauki miłość czyni nas bardziej inteligentnymi
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 lipca, 2020

Ludzie często mówią, że kiedy ktoś się zakochuje, w ten czy inny sposób traci rozum. Cóż, w rzeczywistości neuronauka udowodniła, że jest dokładnie odwrotnie! Miłość czyni nas bardziej inteligentnymi!

Kiedy ktoś jest zakochany, kilka rzeczy zmienia się w jego mózgu i fizjologii. Właśnie dlatego to doświadczenie jakim jest miłość, staje się aż tak wyjątkowe.

Każdy, kto jest zakochany, szczególnie na początku związku, czuje się bardziej rozbudzony i emocjonalnie związany z otaczającym go światem. Ponadto takie osoby są bardziej empatyczne i mają w sobie więcej współczucia.

Faktem jest, że miłość czyni nas lepszymi ludźmi. Jednak oprócz tego neuronauka odkryła, że zakochanie się czyni nas również mądrzejszymi. Czemu tak się dzieje? Chemia miłości tkwi przede wszystkim w mózgu, a przemiana, jaką pociąga za sobą zakochanie się, obejmuje również obszary pełniące funkcje poznawcze.

„Poczucie miłości ze strony ludzi, których kochamy, jest ogniem, który karmi nasze życie”.
-Pablo Neruda-

Niektórzy badacze doszli do wniosku, że miłość czyni nas bardziej inteligentnymi. Dzieje się tak, ponieważ nasze mózgi mają swego rodzaju „miłosną sieć neuronową” i określone procesy biochemiczny, które aktywują i zwiększają wydajność szeregu funkcji poznawczych. Dziś przyjrzymy się nieco bliżej temu właśnie zagadnieniu. Zapraszamy do lektury!

Miłość czyni nas bardziej inteligentnymi

Aby dojść do wniosku, że miłość czyni nas mądrzejszymi, grupa naukowców z Uniwersytetu Chicagowskiego (oryg. University of Chicago ) zeskanowała mózgi kilku zakochanych osób.

Uzyskane przez nich obrazy, wraz z wynikami innych badań, pokazały nam, że ludzie, którzy kochają, również myślą szybciej, wyraźniej postrzegają pomysły i zachowania innych ludzi, a także są bardziej kreatywni.

Zakochana para

Aby dojść do takich wniosków, naukowcy wykorzystali specjalne elektrody. Umieścili je na głowach uczestników, a następnie pokazali im serię zdjęć, w tym jedno przedstawiające ich partnerów. Ponadto podawali im różne imiona, w tym imię i nazwisko ich partnera.

W efekcie tego eksperymentu naukowcy odkryli, że 12 obszarów mózgu aktywowało się, gdy ci ludzie zobaczyli ukochaną osobę lub usłyszeli jej imię. Jednym z obszarów, który wykazywał szczególnie intensywną aktywność, był zakręt kątowy, jeden z regionów tradycyjnie kojarzonych z abstrakcyjnym myśleniem i kreatywnością.

W rzeczywistości ta aktywność nie zakończyła się nawet wtedy, gdy uczestnicy badania zobaczyli zdjęcia innych osób lub usłyszeli inne imiona.

„Tracąc zmysły wskutek zakochania się”

Wyniki badania były naprawdę rozstrzygające. Naukowcy stwierdzili, że miłość nie oznacza „utraty zmysłów”. W rzeczywistości to uczucie tak naprawdę czyni nas bardziej inteligentnymi.

Pod tym względem badacze porównują zakręt kątowy do małego robota, który może aktywować złożoną sieć neuronową. Wynika to z tego, że jest on silnie połączony z innymi obszarami mózgu.

Zakręt kątowy odgrywa istotną rolę w takich funkcjach, jak przetwarzanie liczb i zdolności językowe, a także w bardzo złożonych danych dotyczących zapamiętywania. Oznacza to, że wraz z miłością zdobywamy również specjalną zdolność lepszego rozumienia naszych własnych zachowań. Dzieje się to na głębszym poziomie niż w normalnych sytuacjach.

Ta myśl i rozwój percepcji sprawiają, że zakochani ludzie są bardziej zdolni do zrozumienia zachowań innych ludzi na głębszym poziomie. Dzięki temu skuteczniej postrzegają cechy innych ludzi i lepiej rozpoznają ich uczucia. Dlatego naukowcy doszli do wniosku, że miłość również czyni nas lepszymi.

Wychodząc poza początkowe zauroczenie

Jest wręcz oczywiste, że wszystkie te aktywacje i reakcje mózgu są bardziej intensywne na etapie zauroczenia. Jednak inne badanie wykazało, że te same efekty można było zaobserwować później w związku. Dopóki była obecna w nim miłość, związek ten przynosił obu stronom bardzo realne korzyści, nawet jeśli to uczucie nie było już tak gorące jak na początku.

Potwierdziło to badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim (oryg. University of California). Tym razem naukowcy przebadali kilka par, które były razem średnio 21,4 lat. To, co łączyło te związki, to to, że wszystkie nadal twierdziły, że kochają swoich partnerów.

Udany związek

Naukowcy odkryli, że ich mózgi zareagowały podobnie jak pary, o których wspomnieliśmy powyżej. Czyli u osób, które niedawno się zakochały.

Jedną szczególną obserwacją była zwiększona ilość dopaminy w ich mózgach. Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, który ma korzystny wpływ na nastrój osoby, a także wpływa na aktywność poznawczą.

Zasadniczo pomaga regulować i modulować przepływy informacji. Pod tym względem niedobór dopaminy prowadzi do trudności z pamięcią, uwagą i rozwiązywaniem problemów.

Na podstawie wszystkich tych dowodów możemy dojść do wniosku, że miłość rzeczywiście czyni nas bardziej inteligentnymi. Taka inteligencja dotyczy nie tylko spraw stricte poznawczych, ale obejmuje także szerszy świat inteligencji emocjonalnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lomar, J. (2017). La Inteligencia del Amor: Un viaje del temor al Amor. Borealis.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.