Victor Küppers i efekt żarówki: jak ważne jest nasze nastawienie

Victor Küppers i efekt żarówki: jak ważne jest nasze nastawienie
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Wiele osób koncentruje się na zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu umiejętności, aby podnieść swoją wartość jako jednostka. Ale dla ludzi nie jesteśmy zbiorem wiedzy i umiejętności. O naszej wartości nie decyduje nasze stanowisko ani CV. Dla innych nasza wartość jest określona przez to, co w nas widzą, co przekazujemy światu, uczucia, jakie budzimy w innych. To nasza postawa robi różnicę. Właśnie to Victor Küppers nazywa “efektem żarówki”.

Dzięki metaforze “efektu żarówki” Víctor Küppers rozwija swoją hipotezę, która mówi o tym, co jest kluczem do sukcesu, dlaczego przedstawiamy nas samych w ten sposób, a nie inny. Küppers broni siły pozytywnej psychologii, która pomaga nam wprowadzić zmiany w naszym życiu.

Victor Küppers i efekt żarówki

Victor Küppers wyjaśnia, że ​​ludzie są jak żarówki, ponieważ wszyscy przekazujemy odczucia i odbieramy odczucia przekazywane przez innych. Jednak chociaż wszyscy przekazujemy, nie wszyscy przekazujemy to samo.

Podobnie jak nie wszystkie żarówki mają tą samą mocą lub świecą tym samym światłem, nie wszyscy ludzie przekazują takie same odczucia. Tak więc, podczas gdy niektórzy projektują potężną wiązkę promieni, inni nie mają tej samej intensywności, a jeszcze inni są po prostu wypaleni.

człowiek w ciemności

Gdzie byłaby różnica w wartości, którą projektujemy innym? Różnica polega na nastawieniu. Formuła Küppersa, aby to udowodnić, jest dość prosta “V = (C + H) x A”, gdzie “V” jest wartością, “C” wiedzą, “H” umiejętnościami, a “A” nastawieniem.

Ważność prawidłowego nastawienia

Victor Küppers nie przekreśla ​​wkładu wiedzy i umiejętności w wartość każdego człowieka. Dla niego te czynniki się sumują. Ale kluczem, do tego, by wiedza i umiejętności były odzwierciedlone w wartości jest mnożnik działania, czyli nastawienie.

Różnica pomiędzy człowiekiem sukcesu, a człowiekiem przeciętnym leży w nastawieniu, mówi Víctor Küppers. Nie jesteśmy wielcy ze względu na nasze studia, nasze umiejętności lub nasze osiągnięcia zawodowe. To, co nas wyróżnia, to nasz sposób bycia. To się liczy. To sprawi, że się wyróżniamy.

Ale co się dzieje, gdy życie staje się skomplikowane? Co dzieje się, gdy plany nie idą po naszej myśli, gdy sprawy nie idą zgodnie z naszymi oczekiwaniami? Jak mamy zmierzyć się z nieoczekiwanymi zmianami, które niweczą wszystkie plany? Kiedy coś idzie nie tak, mamy dwie możliwości: zrezygnować lub walczyć.

 “Nie chodzi o to, co ci się przytrafia, ale co robisz z tym, co ci się przytrafia”

-Aldous Huxley-

Reaguj: mimo wszystko masz możliwość żyć szczęśliwie

Kiedy coś pójdzie nie tak, wielu się znieczęca, rezygnuje, pogrąża się w smutku. Tracą radość i entuzjazm. Rezygnują. Ale jest inna opcja. Psychologia pozytywna pokazuje nam, co możemy zrobić, aby poprawić nasz nastrój, kiedy pojawia się jedno rozczarowanie za drugim.

Normalną rzeczą jest żyć z nadzieją i radością. Brak tych dwóch uczuć jest pierwszym powodem, który powinien zmusić nas do zareagowania. A jeśli normalną rzeczą jest żyć szczęśliwie, to dlatego, że zasługujemy na szczęście. Dobrą wiadomością jest to, że nad nastawieniem można pracować, ponieważ nie zależy od innych. Dlatego możemy je zmienić. To my odpowiadamy za nasze nastawienie i nikt inny. W rzeczywistości jest to jedna z tych niewielu rzeczy, które zasadniczo zależą tylko od nas.

“Nie ma nic lepszego niż iść szczęśliwym przez życie, być pozytywnym w najgorszych okresach”

-Victor Küppers-

kobieta z oświetloną głową

Kiedy to, co ważne jest najważniejsze

Każdy ma prawo do przeżywania własnych dramatów. Ale jedna rzecz to żyć dramatem, a inna to mieć problemy. Dlatego też Victor Küppers rozróżnia dramaty i okoliczności do rozwiązania.

Podejście Küppersa jest jasne: niewiele jest strat, które w zasadzie mogą usprawiedliwić utratę naszej radości. W tym miejscu podkreśla też wagę wdzięczności. Kiedy negatywność przybiera na sile najbardziej potrzebujemy ćwiczenia refleksji, tak aby nasze pole widzenia nie zostało ograniczone jedynie do tego, co nie poszło zgodnie z oczekiwaniami, tak jak byśmy tego chcieli.

Warto obejrzeć ten film nagrany dla Thinking Heads, w którym Víctor Küppers prezentuje swoją metaforę “efektu żarówki” i wyjaśnia jak ważne jest nasze nastawienie w świecie sukcesu.

 “Najważniejsze w życiu jest to, by to co najważniejsze było najważniejsze”

-Stephen Covey-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.