The Boys: ludzcy superbohaterowie

Po trzech sezonach i kręceniu czwartego, sukces serialu The Boys jest niepodważalny. Jakie cechy psychologiczne kryją się za każdą z tych postaci?
The Boys: ludzcy superbohaterowie

Napisany przez Vanessa Viqueira

Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia, 2023

Zdjęcia do pierwszego sezonu serialu The Boys rozpoczęły się 22 maja 2018 roku w Toronto, Ontario (Kanada). Serial ten całkowicie różni się od bardziej tradycyjnych produkcji o superbohaterach. Stopniowo zdobywa on coraz więcej zwolenników. Był nawet kilkakrotnie nominowany do nagrody Emmy i stał się jednym z ulubieńców publiczności.

The Boys toczy się w dystopijnym świecie, w którym superbohaterowie reprezentują ciemną stronę popularności i sławy. Istnieje jednak również grupa strażników, zwanych The Boys, która próbuje zrobić wszystko, co możliwe, aby powstrzymać tych superbohaterów, którzy wyrządzają szkody i nie mają szacunku dla społeczeństwa jako całości.

The Boys

Serial The Boys to adaptacja komiksów autorstwa Gartha Ennisa. Jest on znanym brytyjskim twórcą komiksów, który pracuje głównie na rynku amerykańskim. Twórczość Gartha Ennisa charakteryzuje się czarnym humorem i ekstremalną przemocą, co jest od samego początku widoczne w serialu.

Chociaż The Boys nie jest do końca wierny komiksowi, poziom satyry jest równie wysoki. Co więcej, korzystanie z platform streamingowych ułatwia odkrycie produkcji osobom, które nie są szczególnie zainteresowane komiksami.

The Seven

Vought International Corporation, najpotężniejsza firma w Stanach Zjednoczonych, zatrudnia grupę postaci, które walczą z przestępczością. Grupa ta, w której każdy z członków ma supermoce, znana jest jako The Seven. Ten zjednoczony zespół pozwala korporacji manipulować sobą, aby firma mogła w ten sposób zarobić jak najwięcej pieniędzy. Oferują obraz, który jest całkowicie odmienny od rzeczywistości, symulując rodzaj bezpieczeństwa, który tak naprawdę nie istnieje.

Ponadto, jak dowiadujemy się z biegiem czasu, firma tak naprawdę stworzyła tych nadludzi. Jest to jednak coś, czego społeczeństwo nie jest świadome. W zamian za duże sumy pieniędzy i różne przysługi, rodzice oddali swoich synów i córki, aby Vought mógł wstrzyknąć im tajemniczą substancję chemiczną znaną jako Związek V. Znaczna część fabuły obraca się wokół tej historii – wygląda to tak, jakby wyjście tej tajemnicy na światło dzienne miało katastroficzne skutki.

Główne postacie

Najbardziej godną uwagi postacią w The Boys jest bez wątpienia Homelander. Gra go nowozelandzki aktor, Antony Starr, który jest naprawdę świetny w tej roli. Zgodnie z informacjami przekazanymi społeczeństwu, wychowywał się w tradycyjnym gospodarstwie domowym klasy średniej na Środkowym Zachodzie. Jest to jednak kłamstwo, ponieważ tak naprawdę dorastał w laboratorium Vought. Brak struktury rodziny doprowadził go do rozwinięcia zmiennej i aroganckiej osobowości.

Jest nie tylko głównym złoczyńcą, ale także najsilniejszym superbohaterem. Jego najbardziej charakterystyczne cechy to między innymi arogancja, narcyzm, egotyzm, zależność emocjonalna i potrzeba uznania przez swój zespół. Ludzie nie mają dla niego najmniejszego znaczenia i uważa ich za gorszych od siebie.

Serial ma oczywiste odniesienia do Marvela i DC. Homelander z The Boys i Superman mają zasadniczo te same moce: latanie, promieniowanie rentgenowskie, super siłę i oczywiście obaj są liderami swoich drużyn superbohaterów.

Postać królowej Maeve, grana przez Dominique McElligott, jest odporna na prawie wszystkie obrażenia fizyczne, a także jest zwinna, silna i szybka. Pomimo tego, że jest współczująca i inteligentna, zostaje ujarzmiona przez Homelandera, którego głęboko nienawidzi. Ze swoją zbroją i tiarą przypomina postać Wonder Woman, Królowej Amazonek.

Kolejne podobieństwa

The Deep to superbohater nawiązujący do wody, przypominający Aquamana. Postać grana przez Chace’a Crawforda jest momentami równie śmieszna, co komiczna. Ponadto odzwierciedla głęboką zależność i nieustanne poszukiwanie uznania przez Homelandera.

Kiedy The Deep zostaje oddzielony od grupy, staje się bezbronny. To prowadzi go do związania się z tajemniczą sektą zwaną Kościołem Kolektywu. Niemniej jednak jego celem zawsze będzie bycie częścią Siódemki i zawsze posłusznie wykonuje wszystkie polecenia Homelandera.

A-Train wyróżnia się szybkością – to jego supermoc. To postać, która odzwierciedla najciemniejsze oblicze uzależnienia. Reprezentuje także konflikt tożsamości związany z jego kolorem skóry. Jego odpowiednikiem jest Flash.

Earving lub Black Noir jest skryty, cichy i enigmatyczny. Jest znany ze swojej zwinności i przewagi w walce wręcz. Ma naprawdę bliskie relacje z Homelanderem.

Translucent posiada zdolność niewidzialności, a także skórę twardą jak diament. Jego brak szacunku jest kluczowy w pierwszym sezonie.

Nie wszyscy z grupy The Seven są diabolicznymi socjopatami. Jednak wszyscy są uważani za celebrytów i symbole seksu.

Wyjątkiem jest Starlight. Reprezentuje pewnego rodzaju naiwność wobec pewnych ideałów, z którymi postanawia walczyć. Jej postać znacznie ewoluuje w kolejnych sezonach, stając się rodzajem tradycyjnej bohaterki, jakiej byśmy się spodziewali.

Inne postacie

Liberty lub Stormfront pojawia się tylko na krótko, ale jako nazistowski czarny charakter stawia poprzeczkę niezwykle wysoko. Wykorzystuje populizm, by prosperować za wszelką cenę.

Inną istotną postacią jest Soldier Boy. Pozwala on nam przyjrzeć się historii firmy Vought przed wydarzeniami rozgrywającymi się w serialu. Dzięki niemu możemy również zagłębić się w pochodzenie Homelandera, ponieważ w fabule zaczynamy zauważać ich podobieństwa.

Ta postać, grana przez Jensena Acklesa, przypomina Kapitana Amerykę (Marvel). Jednak bardziej przypomina Zimowego Żołnierza, ze względu na użycie serum superżołnierza.

Mężczyźni twarzą w twarz

The Boys

The Boys to zbiór postaci, które mają swoje własne powody, by sprzeciwiać się firmie Vought i jej superbohaterom. Serial pokazuje najbardziej ludzką (choć niekoniecznie dobrą) stronę tej grupy zwykłych ludzi.

Głównym bohaterem grupy jest William ‘Billy’ Butcher, grany przez fantastycznego Karla Urbana. Czasami widzowie zastanawiają się, czy jest on złoczyńcą. Z pewnością jest w stanie zachowywać się tak podle i okrutnie jak Homelander. Być może dlatego jest liderem grupy The Boys. Jego nienawiść do przywódcy Siódemki napędza jego ciągłą walkę.

Hughie Campbell Jr (grany przez Jacka Quaida) przedstawia archetypowego dobrego faceta odkrywającego swoją ciemną stronę. Jego postać jest ujmująca i stara się on mieć normalny związek ze Starlight.

Bohaterowie Kimiko (w tej roli Karen Fukuhara), która ma supermoce, oraz Frenchie (w tej roli Tomer Capone) tworzą parę, która ma podobną przeszłość. Wspierają się bezwarunkowo, chronią i troszczą się o siebie nawzajem.

Wreszcie Marvin T. „Mother’s” Milk (w tej roli Laz Alonso) jest postacią, która reprezentuje zdrowie psychiczne i zdrowy rozsądek. Kilkakrotnie zamierza opuścić grupę, ale nigdy tego nie robi. Ze skomplikowaną i pełną blizn przeszłością, jego osobowość wykazuje cechy zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego.

Jeśli chcesz rozerwać się nieco przed telewizorem, The Boys to bez wątpienia dobry wybór. W miarę postępu odcinków pojawia się uczucie nieuniknionego rosnącego napięcia, które ostatecznie eksploduje. Serial The Boys odniósł taki sukces, że dziś jest to najwyżej oceniana produkcja w całej historii Amazon Prime Video.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.