Taniec - 5 psychologicznych korzyści z niego płynących

Taniec - 5 psychologicznych korzyści z niego płynących
Adriana Díez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Díez.

Ostatnia aktualizacja: 20 października, 2023

Czy wiesz, że taniec ma wiele zalet psychologicznych? Czy próbowałeś wszystkiego, co ma do zaoferowania? Ten artykuł wyjaśni 5 korzyści psychologicznych płynących z tańca i da ci 5 mocnych powodów, aby skierować swoje stopy, umysł i ciało w stronę muzyki.

Taniec jest uniwersalnym językiem. Dwie lub więcej osób może łączyć się i komunikować tylko za pomocą ruchów ciała i chęcią poruszania się w rytm muzyki. Muzyka daje nam szansę poznania nowych ludzi bez konieczności mówienia, do wyrażania siebie bez użycia choćby jednego słowa.

Poniżej przedstawiamy psychologiczne korzyści płynące z tańca – korzyści dla naszego ciała i umysłu.

Tańcz, aby rozwijać kreatywność

Kiedy pozwalamy naszym ciałom unosić się wraz z muzyką, również nasze umysły mogą pracować swobodnie. Nie potrzebujemy języka, wszystko czego potrzebujemy, to czuć i wyrażać się fizycznie.

Drzwi spontaniczności i kreatywności są otwarte a nowe ścieżki czekają. Znajdujemy nowe odpowiedzi na nasze problemy, nasze umysły podróżują po nowych drogach.

Peter Lovatt, dyrektor Laboratorium Psychologii Tańca na Uniwersytecie w Hertfordshire, przeprowadził badania, które potwierdziły, że pomaga on mózgowi znaleźć nowe sposoby myślenia i tworzy nowe obwody neuronowe.

Tańcząca dziewczyna w lesie.

Taniec jako połączenie

Taniec pozwala nam łączyć się z naszym najskrytszym ‘”ja”. Poprzez niego możemy wyrażać emocje, których być może nawet nie jesteśmy świadomi. Uwalnia nas od ciężarów, które nosimy. Daje nam możliwość poznania siebie poprzez inny język.

Taniec nie umożliwia nam tylko połączenia się z samym sobą. Ma również aspekt socjalny i daje nam szansę poznania innych. Jednoczy on ludzi w każdym wieku i oferuje wszystkim ludziom wspólny język. A przede wszystkim łączy ludzi o różnych gustach i osobowościach, zjednoczonych muzyką i rytmem.

Dziewczyna tańcząca nad oceanem.

Taniec poprawia samopoczucie i ocenę własnej wartości

Kiedy tańczysz, twój umysł może zapomnieć o wszystkich problemach i skupić się wyłącznie na ruchu. Uwalnia również dopaminę i serotoninę, substancje chemiczne zmniejszające stres i zwiększające poczucie szczęścia. Wiele badań potwierdza hipotezę, że taniec może łagodzić ból fizyczny, taki jak bóle głowy i kręgosłupa. Może również zmniejszyć niektóre objawy depresji.

Taniec pozwala nam połączyć w jedną całość nasze ciało, umysł i ducha, poprawiając to połączenie i wzmacniając poczucie własnej wartości.

Ćwiczenie z partnerem z kolei generuje więcej pewności siebie i zaufania do innych. Porzucenie zahamowań i pozwolenie na to, by nasza kreatywność rządziła na parkiecie, sprawia, że otwieramy w sobie drzwi, które pozwolą nam kochać siebie odrobinę mocniej.

Taniec sprawia, że ​​twój mózg starzeje się wolniej

Badanie przeprowadzone przez M. Joe Verghese (2003) wykazało, że taniec sprzyja synapsom neuronowym spowalniając utratę objętości hipokampu, co dzieje się naturalnie w ramach starzenia organizmu. Na dłuższą metę pomaga chronić mózg. Naukowiec ten odkrył także w innych badaniach, że czynność ta stymuluje centralny układ nerwowy i aktywność mózgu.

Teraz już wiecie co taniec, radość ze słuchania muzyki i uwolnienie umysłu od zmartwień mogą wam oferować. To wszystko chroni mózg przed skutkami upływu czasu. Pomyślcie o tańcu jako o możliwości bycia kreatywnym. Uwolnijcie swoje stopy, ponieważ muzyka i tańczenie sprawiają, że serce zaczyna bić szybciej.

“Najprawdziwszy obraz ludzi tkwi w ich tańcach i muzyce. Ciała nigdy nie kłamią. “

-Agnes de Mille-

To może Cię zainteresować ...
Muzyka może ułatwić wstanie z łóżka
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Muzyka może ułatwić wstanie z łóżka

Muzyka ułatwia wstawanie z łóżka.Muzyka może ułatwić wstanie z łóżka. Platon stwierdził. że ​​”muzyka jest dla duszy tym czym gimnastyka dla ciała”...


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.