Ruch degrowth: czy to optymalne rozwiązanie dla współczesnego świata?

Ruch degrowth: czy to optymalne rozwiązanie dla współczesnego świata?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia, 2019

Ruch degrowth to ekologiczna teoria ekonomiczna opracowana przez Nicholasa Georgescu-Roegena, genialnego rumuńskiego matematyka i ekonomistę. Podstawową ideą, na jakiej opiera się ruch degrowth jest stopniowe zmniejszanie produkcji w celu przywrócenia równowagi między ludźmi a światem przyrody. Doprowadziłoby to do bardziej zrównoważonej dynamiki społecznej.

Wzrost jest chyba najważniejszym celem wszystkich gospodarek współczesnego świata. To mantra kapitalizmu. Idea polega na zwiększeniu produkcji i konsumpcji. Jednak nieskrępowany wzrost ma niepożądane konsekwencje. Pierwszy to systematyczny atak na naturę i naturalne procesy. Drugi to zauważalny spadek jakości życia ludzi i innych żywych istot.

Zgodnie z ruchem degrowth istoty ludzkie powinny pracować mniej i mieć więcej wolnego czasu. To powinno być podstawą nowego modelu, w którym produkcja jest regulowana w sposób, który zaspokaja nasze potrzeby bez niszczenia środowiska lub przekształcania ludzi w roboty.

„Głównym celem zmniejszania skali jako hasła jest wyraźne porzucenie szalonego celu wzrostu na rzecz wzrostu, który jest napędzany tylko przez nieokiełznane poszukiwanie zysku dla posiadaczy kapitału”.

Serge Latouche

Ruch degrowth: zmniejszenie zużycia zasobów

Obecnie większość z nas spędza większość naszego czasu na pracy. W przeszłości ludzie pracowali, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. To już nie jest prawda. Z biegiem czasu ludzie rozwinęli nowe potrzeby związane ze konsumpcją.

Pracująca kobieta

Dla wielu osób „dobra” praca to taka, która pozwala zwiększyć siłę nabywczą. Chcemy mieć więcej, abyśmy mogli kupić więcej. Nie ma znaczenia, czy to co kupujemy jest istotne czy nie. Kilkadziesiąt lat temu ludzie potrzebowali tylko jednego rodzaju mydła do mycia siebie. Teraz „potrzebujemy” pięciu lub więcej! Jest mydło do rąk, żel pod prysznic, szampon, odżywka itp.

Siła nabywcza znacznie wzrosła w wielu społeczeństwach. Nie oznacza to jednak, że ludzie są szczęśliwsi lub bardziej spełnieni. W badaniu przeprowadzonym w Kanadzie naukowcy zapytali grupę ochotników, czy uważają, że są szczęśliwsi niż ich rodzice. Tylko 44% grupy odpowiedziało twierdząco, mimo że siła nabywcza wzrosła o 60%.

Ruch degrowth, a jego podstawowe założenia

Świat osiągnął punkt, w którym brak równowagi między produkcją a naturą stał się niebezpieczny. Mamy wątpliwości co do dostępności pewnych zasobów dla przyszłych pokoleń. Wydaje się, że robimy coś złego. Ruch degrowth uważa, że ​​problemem jest nieokiełznana produkcja. W konsekwencji ruch degrowth proponuje osiem rozwiązań dla współczesnego świata:

Rozwiązania na zminimalizowanie zjawiska niekontrolowanego wzrostu

  • Ponowna ocena: ludzie, którzy wierzą w degrowth myślą, że musimy zmienić nasze wartości. Musimy przede wszystkim przestać cenić indywidualizm i konsumpcjonizm. Zamiast tego powinniśmy skupić się na współpracy i humanistycznym znaczeniu życia.
  • Wymyślanie na nowo: ma to związek z przedefiniowaniem pomysłów, takich jak ubóstwo, bogactwo, konieczność i konsumpcja. Jako społeczeństwo musimy przyjąć nową perspektywę dotyczącą niedoboru i obfitości.
  • Restrukturyzacja: Musimy ukierunkować produkcję na różne cele, takie jak ochrona środowiska i ludzkie szczęście. Powinniśmy zdecydować się na eko-wydajność i prostotę. Jako społeczeństwo musimy porzucić ideę, że więcej znaczy lepiej.
    Szczęśliwy mężczyzna w pracy
  • Przenoszenie: ruch degrowth wierzy w znaczenie regionalnej gospodarki. Produkcja wielonarodowa jest szkodliwa. Zamiast tego należy skupić się na znalezieniu sposobu, w jaki każdy region będzie w stanie wyprodukować wystarczająco dużo, aby zaspokoić swoje potrzeby.
  • Redystrybucja: oznacza to, że stajemy się bardziej nastawieni na społeczność i dbamy o to, by każdy miał wystarczająco dużo do zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb. Wymagałoby to zmniejszenia siły nabywczej dużych, globalnych konsumentów i uniknięcia ostentacyjnej konsumpcji.
  • Zmniejszanie: Jest to ruch degrowth stosowany do produkcji i konsumpcji, który obejmuje godziny pracy. Oznacza to zmniejszenie konsumpcji leków i turystyki drapieżnej.
  • Ponowne użycie: ma to związek ze zwiększeniem żywotności różnych produktów. Musimy zmienić kulturę rzeczy jednorazowych.
  • Recykling: oznacza to odpowiednie postępowanie z odpadami, unikanie produktów, które nie mogą zostać poddane recyklingowi i wzięcie odpowiedzialności za produkowane przez nas śmieci.

Nowe paradygmaty nowej ery

Podsumowując, oczywiste jest, że nasz obecny system gospodarczy nie czyni nas szczęśliwymi. Wręcz przeciwnie, powoduje nerwicę, wyobcowanie i nierówność. Nowe paradygmaty, takie jak ruch degrowth zachodzą w świecie i proponują łagodniejszy i bardziej ludzki kierunek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Latouche, S. (2010). El decrecimiento como solución a la crisis. Mundo siglo XXI, (21), 48-53.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.