Psychologia emocji w okresie świąt Bożego Narodzenia

Psychologia emocji w okresie świąt Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca, 2020

Boże Narodzenie to nie czas, kiedy powinniśmy być szczęśliwi za wszelką cenę. To czas na wzajemne zrozumienie, zadbanie o siebie i znalezienie sposobu na dostosowanie się w najlepszy możliwy sposób. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci, jakie podejście do tego tematu ma psychologia emocji.

W miarę, jak grudzień zbliża się ku końcowi możemy zobaczyć, jak na ulicach pojawiają się ozdoby i światełka i jak zaczyna panować świąteczna atmosfera. Otrzymujemy życzenia od przyjaciół i bliskich, zaczynamy planować, jakie prezenty im kupimy i szukamy sposobów na wyrażenie naszej miłości.

Jest to czas spotkań. I bardziej niż dawanie i otrzymywanie, należy pamiętać o dzieleniu się. Zobacz, co mówi na ten temat psychologia emocji. 

Chociaż są tacy, którzy uważają to za szczęśliwy, rodzinny i przyjemny czas są ludzie, którzy przeżywają go inaczej. Z nostalgią, smutkiem, frustracją, stresem, a nawet bólem. Bez względu na to, jak go doświadczamy i przeżywamy to właśnie w tym okresie przeżywamy najwięcej emocji, i są one bezpośrednio związane z doświadczeniami, które przeżyliśmy.

Zagłębmy się w psychologię emocji w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Co czujemy w okresie świąt Bożego Narodzenia?

Boże Narodzenie nie musi być czasem szczęścia dla wszystkich. Każdy odczuwa inne emocje i ma inne wrażenia, w zależności od wydarzeń, które miały miejsce w ich życiu. A także, jak wyglądało ich doświadczenie w dzieciństwie.

Dziewczyna przy światełkach świątecznych

W dzieciństwie Boże Narodzenie to czas wolny, kiedy dostajemy prezenty i przeżywamy magiczny czas. Jest to również czas na świąteczne spędzanie wolnego czasu, spotkania rodzinne, itp. Tak więc, kiedy jesteś dzieckiem łatwiej częściej pojawiają się pozytywne emocje.

Prawdą jest jednak, że wszystko to będzie zależeć od tego, jak dorośli najbliżsi dziecku będą postrzegać tę porę roku i ją przeżywać. Lęk jest jedną z emocji, których najbardziej doświadczamy w tym okresie, kiedy jesteśmy dorośli. I pojawia się z kilku powodów, na przykład:

  • Zakończenie wszystkich zadań w pracy.
  • Udział w spotkaniach firmowych, obiadach i kolacjach oraz innych zobowiązaniach.
  • Kupowanie prezentów i przygotowanie uroczystości w domu, itp.

W przypadku tego rodzaju problemów możemy traktować te daty jako „szalone” dni, czuć się przytłoczeni i ostatecznie nienawidzić wszystkiego. Co więcej, jeśli niedawno straciliśmy kogoś bliskiego lub zakończyliśmy związek, nie będzie nam łatwo zachować ducha, którego się od nas oczekuje.

Psychologia emocji – jak podchodzi ona do świąt?

Z punktu widzenia psychologii emocji ważne jest, abyśmy w tych porach roku poświęcili czas na identyfikację tego, co czujemy. Powinniśmy też zastanowić się, co sprawia, że ​​czujemy się w ten sposób. Czy czujemy radość? A może czujemy smutek, melancholię lub gniew?

Ważne i konieczne jest, abyśmy rozumieli nasze emocje. Pozwalali sobie je odczuwać i robili wszystko, co w naszych rękach, aby zarządzać nimi w zdrowy sposób i zgodnie z tym, co dzieje się wokół nas.

Nie powinniśmy popadać w panikę z powodu przekonania, że w Boże Narodzenie wszyscy powinni być szczęśliwi. A jeśli nie jesteśmy szczęśliwi powinniśmy się wysilić, by znaleźć powód do szczęścia. W rzeczywistości musimy zaakceptować nasz stan umysłu starając się jak najlepiej dostosować do sytuacji.

Naucz się relatywizować, aby lepiej przygotować się do świąt

Kiedy emocjonalnie nie przeżywamy łatwych chwil, jedną z najlepszych metod podejścia do tej pory roku jest nauczenie się relatywizować, czyli nadawać rzeczom właściwego znaczenia.

Oznacza to, że możemy nauczyć się postrzegać Boże Narodzenie jako coś, co nie wymaga od nas „bycia szczęśliwym”, dopięcia wszystkiego na ostatni guzik, uczestniczenia w różnego rodzaju spotkaniach, itp.

Relatywizując ten czas możemy odkryć, że podobnie jak przez resztę roku powinniśmy swobodnie przeżywać Boże Narodzenie na nasz własny sposób, w zgodzie z własnymi emocjami.

Kiedy w Boże Narodzenie odczuwamy negatywne emocje dobrze jest, że zwracamy uwagę na ten sygnał, aby móc to zmienić. Tak więc możemy postrzegać tę porę roku jako czas, aby spróbować spojrzeć na rzeczy, które nas bolą inaczej. Spróbować lepiej zrozumieć siebie i zarządzać emocjami, które odczuwamy jednocześnie dając sobie szansę na dobre samopoczucie.

Dziewczyna przy oknie

Boże Narodzenie może być czasem, który pomoże nam ustalić osobiste cele emocjonalne i rozpocząć pracę nad ich osiągnięciem.

Rozważając dokonanie zmiany możemy zacząć od ustalenia różnych celów, które zachęcą nas do mobilizacji i podjęcia szeregu kroków. Podejmowanie działań pomoże nam zacząć doświadczać bardziej pozytywnych emocji, takich jak chęci i motywacja.

Stan umysłu nie zależy od nikogo oprócz nas samych. Sami generujemy emocje, dlatego mamy w ich powstawaniu aktywną (i kluczową) rolę.

Kolejnym aspektem, który pomoże nam czuć się lepiej, jest monitorowanie i ulepszanie rodzaju naszych myśli.

Jeśli kojarzymy Święta Bożego Narodzenia z czymś smutnym, nasze myśli pójdą w tym samym kierunku. A w naszej głowie pojawią się stwierdzenia typu: „jakie smutne dni”, „mam nadzieję, że szybko miną”, „Nie mogę znieść szczęścia innych”, itp.

Byłoby dobrze, gdybyśmy zadbali o nasze myśli i korzystali z nich w pozytywny sposób, aby nie dać się ponieść pomysłom, które mogą wyrządzać nam krzywdę. W tym celu powinniśmy spróbować relatywizować Święta Bożego Narodzenia, uczynić je bardziej neutralnymi, co ułatwi nam ich przeżywanie.

Psychologia emocji odgrywa kluczową rolę w naszym samopoczuciu i funkcjonowaniu

Emocje podczas Bożego Narodzenia mogą być bardzo różnorodne i czasami niejednoznaczne, co prowadzi do mieszanych uczuć.

Możemy poprawić nasze umiejętności emocjonalne w Boże Narodzenie, jeśli spróbujemy zrozumieć i uszanować własne emocje. A także, jeśli podejmiemy próbę zmiany naszego podejścia (przynajmniej aby zobaczyć, co się dzieje), oddalimy się od negatywnego postrzegania i zaczniemy ćwiczyć relatywizację, aby nadawać rzeczom odpowiednie znaczenie.

Możemy cieszyć się czasem spędzonym z rodziną i przyjaciółmi, jak w każdym innym dniu. Bez presji, zmuszania się do szczęścia lub ranienia się negatywnymi myślami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.