Przywództwo podczas kryzysu koronawirusa: 7 kluczowych kwestii

Nie chcemy dzisiaj nieustannie improwizujących liderów ani też pełnych narcyzmu polityków, którzy widzą tylko problemy, ale nie tworzą dla nich rozwiązań. W kontekście takim jak obecny potrzebujemy zdolnych, skutecznych liderów, którzy potrafią przewidywać potrzeby, a przede wszystkim zapewnią nam empatyczne i humanitarne przywództwo. Jakie są klucze do udanego przywództwa podczas kryzysu koronawirusowego?
Przywództwo podczas kryzysu koronawirusa: 7 kluczowych kwestii

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

W trudnych czasach najbardziej potrzebne jest umiejętne, skuteczne, a przede wszystkim humanitarne przywództwo. Przyznajmy jednak, że bardzo niewielu jest gotowych podjąć takie wyzwanie w scenariuszu takim jak obecny.

Zmęczenie, nieustanna krytyka i konieczność zmagania się z licznymi przeciwnościami losu mogą naprawdę być wyczerpujące. Ale jakie są klucze cechujące udane i skuteczne przywództwo podczas kryzysu spowodowanego przez koronawirusa? Jak powinien postępować dobry lider? Czy są jakieś kluczowe strategie w tym zakresie?

Odpowiedź na wszystkie powyższe pytania brzmi: „tak”. W rzeczywistości umiejętności te mogłyby równie dobrze służyć ekspertom z dziedziny bezpieczeństwa zdrowotnego, liderom politycznym, kierownikom organizacyjnym, szefom jednostek do spraw komunikacji oraz każdemu kierownikowi dużego lub małego przedsiębiorstwa.

Kluczową strategią w tym przypadku nie jest improwizacja i popadanie w narcystyczne perspektywy oraz zachowania, jak te, które ostatnio widzieliśmy ze wszystkich stron.
Oto jeden z typowych przykładów. Wiele osób publicznych powinno przestać powtarzać to, że nikt nie mógł przewidzieć czegoś takiego lub po prostu należy postępować zgodnie z radą ekspertów.

Kiedy lider wpada w ten styl komunikacji, powoduje to większą niepewność i nieufność u osób, u których ma on posłuch.

Co więcej, byliśmy świadkami także innych ekstremalnych postaw, takich jak przyjmowanych przez niektórych polityków, którzy powiedzieli publicznie: „Ten wirus nie wpłynie na nas w znaczący sposób. Prowadzimy normalne życie i rozwijajmy swoją gospodarkę ”.

Przykładowo prezydent Białorusi Alaksandr Ryhorawicz Łukaszenka powiedział obywatelom swego kraju, że „lepiej jest umrzeć stojąc na nogach niż klęcząc na kolanach”. Z kolei López Obrador, prezydent Meksyku, zachęcił swoich ludzi do wyjścia do restauracji zamiast siedzenia w domu.

Możemy podać dziesiątki przykładów równie złego postępowania światowych przywódców. Tego typu zachowania, podobnie jak wirus SARS-CoV-2, rozprzestrzeniły się na całym świecie w ostatnich tygodniach.

Poniżej przedstawiamy kluczowe strategie, na które powinniśmy zwrócić uwagę w takiej sytuacji, jakiej obecnie doświadczamy.

Siedem kluczy charakteryzujących dobre przywództwo podczas kryzysu spowodowanego przez koronawirusa

Nie chcemy dzisiaj nieustannie improwizujących liderów ani też pełnych narcyzmu polityków, którzy widzą tylko problemy, ale nie tworzą dla nich rozwiązań.  W kontekście takim jak obecny potrzebujemy zdolnych, skutecznych liderów, którzy potrafią przewidywać potrzeby, a przede wszystkim zapewnią nam empatyczne i humanitarne przywództwo.

Jakie są zatem klucze do udanego przywództwa podczas kryzysu koronawirusowego?

Obecny kontekst jest ciągłym odczuwaniem silnej niepewności, niepokoju i strachu. Każda sprawa jest uzasadniona i zrozumiała. Każdy znak udręki jest autentyczny i akceptowalny. Jedną rzeczą, o której każdy przywódca musi wiedzieć, jest to, że ostatnią rzeczą, którą powinien robić, jest wywoływanie jeszcze większego zamieszania.

Kobieta w masce

Dobre przywództwo wymaga teraz, aby wiedzieć, jak przejść przez pole minowe. Nie więcej i nie mniej. Dobry przywódca powinien zrozumieć, że każdy fałszywy krok, błędne przesłanie lub wpadka spowoduje, że ziemia się zatrzęsie, a społeczeństwo straci swoją kruchą równowagę.

Wpływ tych błędów na nas wszystkich może być naprawdę poważny. Dlatego tez priorytetem jest poznanie kluczy, jakie charakteryzują dobre i skuteczne przywództwo podczas kryzysu wywołanego przez epidemię koronawirusa SARS-CoV-2.

1. Spokój i uczciwość

Bez względu na to, jak poważna jest sytuacja. Bez względu na to, jak negatywne są prognozy krótko- i długoterminowe. W trakcie każdego możliwego scenariusza dobre przywództwo musi opierać się o spokój. A nasz lider powinien być całkowicie szczery w tym, co ludziom przekazuje.

Umiarkowanie daje słuchaczowi poczucie bezpieczeństwa. Ponadto w sytuacji zagrożenia takie podejście jest niezwykle cenne.

Podobnie niewiele rzeczy jest tak samo ważnych jak uczciwość przez cały czas. Fałszywe przedstawianie faktów lub odwoływanie się do kłamstw to kolejna bomba zegarowa, która ostatecznie spowoduje wiele różnego rodzaju szkód.

2. Lider potrzebuje kompetentnego zespołu

Jeśli lider ma za sobą kompetentny zespół, wykaże się w ten sposób większą pewnością siebie. Jeśli wszystkie zdolności decyzyjne i komunikacyjne spadną na niego, będziemy mieli wtedy do czynienia ze wzorcem zachowań autorytarnych, które mogą, i zwykle powodują, brak zaufania, a nawet nienawiść. To po prostu niewłaściwa droga.

Dobry lider to po prostu jeszcze jedna postać w zespole. W tej drużynie o kluczowym znaczeniu muszą znajdować się kompetentni i kluczowi ludzie, którzy pracują strategicznie tak, aby rozwiązać wszelkie problemy w obecnym kontekście.

3. Dobra komunikacja – kluczowy czynnik cechujący skuteczne przywództwo

Sposób, w jaki każdy lider powinien działać podczas kryzysu spowodowanego przez koronawirusa, polega na zastosowaniu podstawowego narzędzia, jakim jest dobra komunikacja. Wyjaśnijmy tutaj, że w obecnych okolicznościach nie jest to łatwe.

Jeśli dany przywódca jest zbyt charyzmatyczny, wywoła nieufność w społeczeństwie. Jeśli jest zbyt zimny i niedostępny, może w ten sposób wzbudzać strach i podejrzenia.

Zespół w trackie pracy

Dobre przywództwo oznacza, że lider musi umieć znaleźć równowagę między tymi skrajnościami, aby stworzyć sobie zaufanie i szacunek. Stosowana przez niego komunikacja nie powinna składać się z ozdobników i haseł – powinna zawierać jedynie dokładne, jasne słowa pozbawione wątpliwości i dwuznaczności.

Umiejętność przekazywania złych wiadomości i ostrzeżeń oraz łączenia ich z powiewem nadziei niewątpliwie wymaga wielkiej inteligencji emocjonalnej i asertywności.

4. Współczucie i humanizm

Przywództwo narcystyczne, hiperboliczne i autorytarne nie ma dla siebie miejsca w scenariuszu pandemicznym. Krytyczny lider nie lubi też obwiniać innych. Ten, kto umie tylko wskazywać problemy i błędy innych, promuje w ten sposób chaos. Nie potrzebujemy tego rodzaju osób.

W chwili obecnej potrzebujemy przywództwa współczującego. Potrzebujemy przywództwa zdolnego do łączenia się z ludzkim bólem, wykazującego troskę o ludzi i starającego się skupić na odpowiedziach na problemy, a nie na szukaniu winy.

5. Poczucie wspólnoty, otwartości i współpracy

Aby zrozumieć, jak lider powinien postępować podczas kryzysu spowodowanego przez koronawirusa SARS-CoV-2, jedno musi być jasne. Wszystkie przeciwności wymagają działania. Dlatego też kluczową strategią będzie aktywowanie zasobów, ludzi i budowanie mostów z innymi społecznościami, regionami i krajami.

Dobry lider musi wiedzieć, jak poprosić o pomoc i jak ją zaoferować. Musi być otwarty i tworzyć sieci współpracy, w których mogą przepłynąć w obie strony zasoby, pomysły i informacje.

6. Skuteczność, odnajdywanie problemów i ich rozwiązywanie

Każdy kryzys wymaga codziennych postępów. Jeśli nie ma postępu, coś jest nie tak. Właśnie dlatego lider i jego zespół muszą monitorować swoje postępy, wykrywać błędy, rozwiązywać je, przewidywać ryzyko i wprowadzać innowacje. Z dnia na dzień, z godziny na godzinę.

7. Przewidywanie i przygotywanie się na inne kryzysy

W ostatnim z naszych kluczy cechujących dobre przywództwo podkreślimy oczekiwanie. Ci, którzy nie przewidują, muszą improwizować. Ci, którzy nie przygotowują się na najgorsze, nie będą w stanie zareagować nawet na drobne problemy.

Przewidywanie, zapobieganie, opracowywanie, projektowanie i inżynieria strategii reagowania na podobne sytuacje w przyszłości jest kolejnym moralnym i strategicznym obowiązkiem każdego lidera.

Wyjaśnijmy na koniec, że istnieje wiele sposobów reagowania na przeciwności losu, takich jak obecna pandemia. Jednak przywódcy podczas tego kryzysu zawsze muszą być decydujący. Nie powinni pozostawić niczego przypadkowi i popaść w pułapkę improwizacji. Teraz bardziej niż kiedykolwiek naprawdę liczy się ludzkość, a nie polityka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.