Na czym polega leczenie oparte na mentalizacji?

Leczenie oparte na mentalizacji pomaga interpretować ludzkie zachowania w odniesieniu do własnych stanów psychicznych każdej osoby. Jest to przydatne podejście kliniczne do regulowania zachowań i wzmacniania więzi społecznych.
Na czym polega leczenie oparte na mentalizacji?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Leczenie oparte na mentalizacji jest dość nowym podejściem terapeutycznym. Jego cel jest taki sam, jak wielu innych rodzajów strategii klinicznych: pomóc Ci lepiej zrozumieć myśli i emocje w celu powiązania ich z własnym zachowaniem. W istocie jest to skupienie uwagi na procesach umysłowych, wykorzystanie ich na swoją korzyść, a tym samym osiągnięcie większego poczucia kontroli nad wszystkim, co robisz.

Tego typu powiązania są zawsze tak samo interesujące, jak przydatne w psychologii klinicznej. Ta szczególna terapia, która pojawiła się na początku drugiego tysiąclecia, jest jednym z takich przykładów tego trendu. Integruje wszystko, od szkoły poznawczo-behawioralnej po psychodynamiczną, w tym szkołę systemową i ekologiczną. Wszystko to zawiera zasób, który jest niezwykle ważny i  interesujący, zaprojektowany przez psychologów Petera Fonagy i Anthony’ego Batemana.

Początkowo stworzyli tę terapię, aby zapewnić skuteczniejszą odpowiedź pacjentom z zaburzeniem osobowości typu borderline. Obecnie jest to jednak równie ważne narzędzie do leczenia różnych zaburzeń, takich jak depresja, lęki, zaburzenia odżywiania i traumy. Zwykle poddają się mu również pacjenci z uzależnieniami.

Kobieta w trakcie leczenia opartego na mentalizacji.

Charakterystyka leczenia opartego na mentalizacji

Zanim zagłębisz się w tego typu terapię, musisz zrozumieć, czym jest mentalizacja. Co termin ten oznacza w kontekście tego konkretnego wymiaru? Zasadniczo odnosi się do zdolności dogłębnego zrozumienia siebie, odkrywania wewnętrznych procesów, które czasami prowadzą ludzi do impulsywnego działania.

Twórca tej terapii, Anthony Bateman, zdefiniował mentalizację jako proces, dzięki któremu można zrozumieć innych, ale przede wszystkim siebie, poprzez bycie w pełni świadomym tego, co dzieje się w naszej głowie. Oto prosty przykład, aby lepiej to zrozumieć.

Dzisiaj, gdy wróciłam z pracy do domu, w niewłaściwy sposób zareagowałam na słowa partnera i doprowadziło to do kłótni. Leczenie oparte na mentalizacji pomogłoby mi zrozumieć, dlaczego tak się stało: mój nastrój, moje zmartwienia i stres sprawiają, że wybieram niewłaściwe słowa do komunikowania się. Przerzuciłam swój gniew związany z pracą na mojego partnera.

Jak widać, ten rodzaj zasobu może być pomocny w regulowaniu emocji i pomagać w poprawianiu relacji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o leczeniu opartym na mentalizacji.

Mentalizacja i teoria przywiązania Bowlby’ego

Leczenie oparte na mentalizacji jest w dużej mierze oparte na podejściu psychodynamicznym, wywodzącym się z teorii przywiązania Johna Bowlby’ego. Zgodnie z tym podejściem ludzie mogą rozwijać dobrą mentalizację. Oznacza to kontrolę i zrozumienie swoich myśli, emocji i reprezentacji mentalnych dzięki bezpiecznemu przywiązaniu.

Jest to na przykład dorastanie w środowisku, w którym Twoi rodzice zapewniali czułość. Takim, w którym zgadzali się z Twoimi emocjami. W którym Twoje potrzeby były zaspokojone i ułatwiono Ci budowanie tożsamości, etykietowanie uczuć, pragnień i myśli. Dzieje się tak, ponieważ stopniowo mogłeś rozwijać tę spójność i samokontrolę między swoimi działaniami i myślami. Również między twoim zachowaniem a emocjami.

Twórcy leczenia opartego na mentalizacji wskazują, że w zaburzeniu osobowości typu borderline występuje dezintegrowane poczucie siebie.

Zachowania impulsywne są główną cechą osób cierpiących na borderline i mają oni wyraźną trudność w regulowaniu swoich emocji. Ponadto ciężko im zarządzać relacjami międzyludzkimi. Jest tak, ponieważ zawodzi u nich mentalizacja. Nie rozumieją, co się dzieje w ich umyśle. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, że dorastali w środowisku opartym na zdezorganizowanym i niepewnym przywiązaniu (Bateman i Fonagy, 2006).

Pozornie smutna kobieta.

Cele leczenia opartego na mentalizacji

Ten rodzaj terapii opiera się na następującej idei: brak odpowiedniego rozwoju procesu mentalizacji prowadzi do szeregu dość konkretnych problemów:

  • Problemy interpersonalne i społeczne.
  • Niestabilność emocjonalna.
  • Impulsywność.
  •   takie jak lęk i depresja, między innymi.
  • Zachowania autodestrukcyjne i gwałtowne.

Tak więc cele leczenia opartego na mentalizacji wymagają przede wszystkim dobrze wyszkolonego profesjonalisty w następujących wymiarach:

  • Zapewnienie pacjentowi lepszego zrozumienia swoich stanów psychicznych.
  • Sprzyjanie regulacji emocjonalnej i behawioralnej.
  • Sterowanie impulsowe.
  • Poprawa umiejętności społecznych, aby relacje pacjenta z innymi osobami były bardziej satysfakcjonujące.
  • Wyjaśnienie i ustalenie ważnych celów.
  • Promowanie bogatej, bezpiecznej i zmotywowanej rzeczywistości wewnętrznej, w której osoba czuje się pod kontrolą, a także ma iluzję budowania zrównoważonego i szczęśliwego życia.
  • Budowanie ciągłości w ich autobiografii. Często przechodzenie przez pewne traumy, problemy lub uzależniające zachowania powoduje blokadę w człowieku. Celem tej terapii jest odblokowanie pacjenta i stworzenie nowych perspektyw na przyszłość.
Mężczyzna w trakcie leczenia opartego na mentalizacji.

Czy terapia oparta na mentalizacji jest skuteczna?

Jak widać, takie podejście jest z pewnością interesujące. Co dowody mówią o jego skuteczności?

Badania takie jak przeprowadzone na Wydziale Psychologii i Nauk Behawioralnych Uniwersytetu Aarhus w Danii pokazują, że terapia oparta na mentalizacji ma wysoki wskaźnik skuteczności u pacjentów z zaburzeniem osobowości typu borderline. Dlatego jest najbardziej zalecana w usługach zdrowia psychicznego.

Podsumowując, jest jeszcze jeden zasób, który warto wziąć pod uwagę w przypadku pewnego rodzaju potrzeby klinicznej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bateman, A.W., Fonagy, P. (2006). “Mechanism of change in mentalization based treatment of borderline personality disorder”. Journal of Clinical Psychology. 62 (4): 411–430. doi:10.1002/jclp.20241
  • Bateman A. (2016) Tratamiento basado en la mentalización. Biblioteca de psicología
  • Bateman, A y Fonagy, P. (2018) Tratamiento basado en la mentalización. Aperturas Psicoanalíticas. https://aperturas.org/articulo.php?articulo=1039
  • Bateman A, Fonagy P. Randomized controlled trial of outpatient mentalization-based treatment versus structured clinical management for borderline personality disorder. Am J Psychiatry. 2009 Dec;166(12):1355-64. Epub 2009 Oct 15.
  • Bateman A, Fonagy P. 8-year follow-up of patients treated for borderline personality disorder: mentalization-based treatment versus treatment as usual. Am J Psychiatry. 2008 May;165(5):631-8. Epub 2008 Mar 17.
  • McCarter, T. (2008). Depression overview. American health & drug benefits1(3), 44.
  • Sánchez Quintero, S., & Vega, I. D. L. (2013). Introducción al tratamiento basado en la mentalización para el trastorno límite de la personalidad. Acción psicológica10(1), 21-32.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.