Mity rodzinne i ich skutki

Mity rodzinne służą ukryciu aspektów rodziny, które powodują ból, wstyd lub poczucie winy. Te mity przetrwały, ponieważ chronią, bronią i pomagają zorganizować strukturę rodziny, chroniąc tajemnice przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Mity rodzinne i ich skutki
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2023

Mity rodzinne to fikcyjne przekonania i nadzieje podzielane przez całą rodzinę. Są one związane z rodziną i stanowią część więzi, które łączą rodzinę. Zakłada się, że mity są prawdziwe i determinują zarówno indywidualne, jak i zbiorowe zachowania grupowe. Określają również role każdej osoby.

Najczęstszym rodzajem mitów rodzinnych są mity przedświadome. Innymi słowy, znajdują się na granicy świadomości i nieświadomości. Chociaż rodzina przyznaje się do posiadania pewnych przekonań, nie jest jasne, do jakiego stopnia sięgają te przekonania ani dlaczego są uważane za ważne.

Chociaż mity rodzinne są definiowane jako fikcyjne, prawda jest taka, że prawie zawsze kryje się za nimi bolesna prawda, która wydaje się być nie do zniesienia. Ogólnie rzecz biorąc, wskazówki do zrozumienia tych mitów można znaleźć w tajnych lub ukrytych zasadach, które wdraża każda grupa rodzinna.

„Małżeństwo jest jak klatka. Ptaki znajdujące się na zewnątrz desperacko chcą się dostać do środka, a te w środku równie desperacko chcą się wydostać”.

Michel de Montaigne

Mity rodzinne mogą ukrywać rodzinne sekrety.

Charakterystyka mitów rodzinnych

Cechą charakterystyczną mitów rodzinnych jest to, że kształtują się one głównie w zakresie przydzielania ról w rodzinie. Te przekonania określają, kto jest „czarną owcą” lub „wzorem do naśladowania” i tak dalej. Często istnieje silny opór wobec zmian w tych rolach. Może nawet stać się tematem tabu.

Inne cechy tych mitów są następujące:

  • Kształtują relacje wewnątrzrodzinne.
  • Reprezentują obraz, jaki rodzina ma o sobie.
  • Każda próba zmiany przekonań powoduje silny opór.
  • Pełnią rolę zacierania rzeczywistości, której rodzina nie chce zaakceptować.
  • Te zawsze mają podstawę w prawdzie.
  • Przekazywane są z pokolenia na pokolenie.
  • Wszystkie rodziny mają w mniejszym lub większym stopniu jakieś mity.
  • Reprezentują sposób, w jaki rodzina odnosi się do kultury.

Te mity zasadniczo dotyczą trzech dziedzin. Są nimi harmonia, przeprosiny i zadośćuczynienie oraz zbawienie. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Mity rodzinne dotyczące Harmonii

Mity dotyczące harmonii korespondują z rodzinami, które budują idylliczny obraz siebie. Rozwijają całą serię zachowań, aby przekonać samych siebie, że istnieje równowaga, jedność i połączenie między wszystkimi jej członkami. Mity te sprawiają, że wydaje się, że w rodzinie nie ma większych problemów.

Ogólnie rzecz biorąc, ten typ rodziny tworzy taki obraz w oczach innych. Może istnieć poczucie winy, które rodzina chce ukryć lub przedstawia idealną harmonię, aby zapobiec dochodzeniu lub osądowi ze strony innych. Jednak rodziny te często doświadczają depresji lub nudy, a także panują w niej silne, nierozwiązane konflikty.

Przeprosiny i zadośćuczynienie

Te mity są nieco bardziej złożone, ponieważ dotyczą głębszych problemów. W tym przypadku odpowiedzialność za nieszczęścia lub problemy rodzinne spada na jedną, lub kilku jej członków. Mogą to być osoby wciąż żyjące, lub takie, które już zmarły. Czasami można winić kogoś spoza rodziny, kto jest z nią spowinowacony.

Najbardziej oczywistym tego przykładem jest „kozioł ofiarny”. Jest to osoba, którą inni obwiniają za to, co nie działa dobrze w rodzinie lub za istniejące problemy. Taki układ zwalnia pozostałych członków rodziny z odpowiedzialności. Podstawowym mechanizmem tych mitów jest projekcja. W tym przypadku jest to projekcja zbiorowa.

Smutny mężczyzna oparty o okno.

Mity rodzinne dotyczące zbawienia

Kiedy pojawiają się rodzinne mity dotyczące zbawienia, członkowie rodziny konstruują postać „mitycznego zbawiciela”. Jest to postać, od której wszyscy inni oczekują odkupieńczej interwencji, czy to w obliczu konkretnego problemu, czy w sprawach ogólnych. Inni członkowie rodziny wierzą, że ten zbawiciel ma moc, aby zapewnić rodzinie to, czego potrzebuje, lub dowiedzieć się, co nie działa należycie.

Mitycznym zbawicielem może być jeden z członków rodziny, ale może to być również ktoś z zewnątrz. Bardzo często grupy rodzinne przydzielają tę rolę psychologowi, na przykład, gdy rodzina jest w trakcie terapii.

Im bardziej patologiczne są relacje rodzinne, tym częściej te mity pojawiają się i utrwalają. Są to jednak błędne ścieżki uniemożliwiające rozwiązanie rzeczywistych problemów, które należy naprawić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fairlie, A., & Frisancho, D. (1998). Teoría de las interacciones familiares. Revista de investigación en psicología, 1(2), 41-74.
  • Graton, A., & Mailliez, M. (2019). A theory of guilt appeals: A review showing the importance of investigating cognitive processes as mediators between emotion and behavior. Behavioral Sciences9(12), 117.
  • Ortega Delgado, X., Libreros Cardona, A. M., Castillo Garzón, J. D., Collazos Zuñiga, J. F., Pinzón González, K. J., López Gómez, L. E., … & Ospina Botero, M. (2014). Mitos familiares sobre la adolescencia. https://ridum.umanizales.edu.co/xmlui/bitstream/handle/20.500.12746/1392/131_Ortega_Delgado_%20Ximena_2012.pdf?sequence=1&isAllowed=y#:~:text=Inicialmente%20el%20t%C3%A9rmino%20de%20%E2%80%9Cmito,la%20familia%20con%20los%20dem%C3%A1s.
  • Ubaidi, B. A. A. (2017). Cost of growing up in dysfunctional family. Journal of Family Medicine and Disease Prevention3(3), 1-6.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.