Meltdown i shutdown: konsekwencje przeciążenia sensorycznego w ASD

W obliczu przeciążenia sensorycznego lub emocjonalnego osoby z autyzmem mogą cierpieć z powodu dość zaskakujących kryzysów. W tym artykule wyjaśnimy stopnie i wyłączenia oraz sposoby reagowania na nie.
Meltdown i shutdown: konsekwencje przeciążenia sensorycznego w ASD
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 06 stycznia, 2023

.Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) to złożony stan, który dotyka nie tylko osoby na nie cierpiące, ale także ich rodziny i bliskich. Na poziomie społecznym jesteśmy wciąż dalecy od zrozumienia potrzeb osób z ASD. Niektóre z ich zachowań i objawów mogą być niepokojące lub dezorientujące. Meltdown i shutdown to dwa terminy, które wyjaśnimy w tym artykule.

Odnoszą się one do reakcji, którymi osoba z autyzmem musi się bronić w przypadku przeciążenia sensorycznego. Chociaż nie są to najbardziej odpowiednie metody radzenia sobie, są to sposoby, w jakie posiadają osoby cierpiące na autyzm.

Z reguły rodziny i najbliżsi osób cierpiących na ASD są przyzwyczajone do tych kryzysów i choć im też trudno jest sobie z nimi poradzić, to lepiej je rozumieją. Jednak w odniesieniu do ogółu populacji zjawiska te wywołują uprzedzenia, niezrozumienie i odrzucenie. Aby tak się nie stało, musimy zrozumieć, dlaczego one występują.

chłopiec krzyczy

Przeciążenie sensoryczne w autyzmie

Aby omówić, czym jest meltdown i shutdown, musimy najpierw powiedzieć o przetwarzaniu sensorycznym u osób z ASD. Zacznijmy od przypomnienia, że zmysły to sposób, w jaki wychwytujemy istotne informacje z otoczenia, aby je przetworzyć i wykorzystać. Dźwięki, światła, zapachy, smaki… Wszystkie te bodźce docierają do nas przez nasze zmysły i są łączone i tłumaczone przez nasz mózg, abyśmy mogli wygenerować na nie odpowiednią reakcję.

Osoby z ASD inaczej przetwarzają bodźce z otoczenia. Może to prowadzić do obniżonej wrażliwości lub nadwrażliwości. Obniżona wrażliwość powoduje trudności w identyfikowaniu bólu lub wyzwala zachowania poszukujące stymulacji. Z drugiej strony nadwrażliwość powoduje, że osoba cierpiąca jest niezwykle wrażliwa na pewne bodźce środowiskowe, sprzyjając w ten sposób przeciążeniu sensorycznemu.

Głośne dźwięki, jasne światła, intensywne zapachy i niektóre rodzaje odzieży lub materiałów. Te elementy, które są nieszkodliwe dla większości ludzi, mogą być naprawdę irytujące, a nawet bolesne dla osób z ASD. Przeciążają je i przytłaczają, wywołując kryzys.

Meltdown i shutdown

Meltdown i shotdown to dwie konsekwencje lub reakcje na przeciążenie sensoryczne, nieco od siebie różne, ale spowodowane przez ten sam proces. Jednostka czuje się przytłoczona i załamuje się, doświadczając kryzysu, który może wyrazić się na jeden z dwóch sposobów.

Jak powiedzieliśmy wcześniej, dzieje się tak głównie z powodu nasycenia sensorycznego, ale może to również wystąpić z powodu emocjonalnego przeciążenia. Na przykład jeśli dana osoba doświadcza frustracji, stresu lub nadmiernego wysiłku, gdy znajduje się we wrogim środowisku lub gdy musi stawić czoła zmianie lub niepewności.

Co jednak oznaczają te dwa terminy? Meltdown jest uzewnętrznioną reakcją na dyskomfort, którego doświadcza osoba cierpiąca. Może ona krzyczeć, płakać, samookaleczać się, uderzać w różne rzeczy i chwilowo tracić kontrolę. Te epizody mogą być dość niepokojące.

Shutdown jest internalizacją dyskomfortu. Frustracja lub nasycenie prowadzi jednostkę do wewnętrznego „zwarcia” i odłączenia się od otoczenia. Dlatego może wydawać się nieobecna, wycofana i stonowana, może również pojawić się u niej mutyzm. Tego rodzaju epizody mogą przejść niezauważenie.

Pomimo różnic, obie reakcje wynikają z niemożności przetworzenia określonej sytuacji. W obu przypadkach następuje chwilowa utrata podstawowych umiejętności. Podczas jednego z tych kryzysów dana osoba może nie być w stanie komunikować się lub nawiązywać kontaktów towarzyskich, jasno myśleć, a nawet pamiętać, jak zawiązać sznurowadła.

Chłopiec

Jak sobie z nimi poradzić

Zrozumienie źródeł tych kryzysów i wiedza, jak wobec nich postępować, jest kluczowa dla krewnych osób z ASD i tych, którzy mają z nimi styczność. Wszyscy powinniśmy jednak mieć wiedzę na ten temat i świadomość, abyśmy mogli działać i reagować z empatią i szacunkiem.

Chociaż nie jest możliwe całkowite kontrolowanie lub unikanie tych kryzysów, ich występowanie można ograniczyć, podejmując określone działania. Może to być na przykład dostosowanie środowiska, aby nie było tak stymulujące. Ważne jest również zapewnienie osobom z ASD zasobów radzenia sobie i strategii zarządzania emocjami.

Podczas tych epizodów istotne jest, aby zachować spokój, nie denerwować się ani nie krzyczeć. To tylko pogorszy sytuację. Musimy przede wszystkim działać z wyczuciem. Walidacja emocji osoby cierpiącej i okazywanie jej szacunku jest kluczowe. Oznacza to umiejętność odczytywania jej języka niewerbalnego i rozumienia, między innymi, kiedy wymaga kontaktu fizycznego lub kiedy lepiej jest zachować ciszę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alhaddad, A. Y., Cabibihan, J. J., & Bonarini, A. (2019). Head impact severity measures for small social robots thrown during meltdown in autism. International Journal of Social Robotics11(2), 255-270.
  • Blanche, E. I., & Reinoso, G. (2007). Revisión de la literatura: déficit de procesamiento sensorial en el espectro del autismo. Revista Chilena de terapia ocupacional, (7), pág-59.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.