Jak rozmawiać o swoich słabych stronach podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jednym ze sposobów sprawdzenia się jest pytanie o swoje słabości. W tym artykule dowiesz się, jak odpowiedzieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej dotyczącej Twoich słabych punktów.
Jak rozmawiać o swoich słabych stronach podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Cristian Muñoz Escobar

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristian Muñoz Escobar.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Podczas rozmowy o pracę prawie nieuniknione jest, że rekruter zapyta Cię o Twoje mocne i słabe strony. Nie ma żadnych podstępnych sztuczek, aby uniknąć odpowiedzi na to pytanie. Powinieneś po prostu być szczery. Wymyślanie odpowiedzi na nic Ci się nie przyda. Jak rozmawiać o swoich słabych stronach?

Testowanie Twoich zdolności reakcji

Uczciwość jest niezbędna przy pytaniu o Twoje słabe punkty w trakcie rozmowy o pracę. Jeśli rekruter o nie pyta, bądź ostrożny i zachowaj spokój. Chce po prostu przeanalizować Twoje reakcje i sposób, w jaki się prezentujesz.

Postaraj się pokazać, że nawet przy swoich wadach, wciąż posiadasz lepsze cechy niż pozostali kandydaci.

Pamiętaj też o następujących punktach dotyczących tego, czego rekruterzy zwykle szukają u kandydatów.

Rozmowa kwalifikacyjna

Jak rozmawiać o swoich słabych stronach

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zwykle rekruter pyta o Twoje słabe punkty. Na przykład może powiedzieć „Opisz swoje trzy najsłabsze punkty”, „Jaka jest Twoja największa wada?” lub „Jak myślisz, jakie słabości masz jako pracownik?”. Chcą zobaczyć, jak reagujesz, przetestować szczerość i sprawdzić, czy potrafisz być wierny sobie.

Według Jaume Masip Pallejá i María del Carmen Herrero Alonso, lekarzy psychologów, istnieją dowody sugerujące, że mówienie kłamstw wymaga więcej wysiłku umysłowego niż bycie szczerym.

Dlatego szczerość ułatwia rozmówcy zadanie. Im bardziej obecna i aktywna jest prawda w pamięci jednostki, tym więcej wysiłku będzie potrzebne do jej ukrycia.

1. Nie mów „Jestem zbyt wielkim perfekcjonistą”

Unikaj odpowiedzi typu „Jestem zbyt zorganizowany”, „Jestem pracoholikiem”, „Za dużo pracuję” lub „Jestem zbyt wielkim perfekcjonistą”.

Jeśli zapytają Cię o Twoje słabości, odpowiedz szczerze. Staraj się ich nie odwracać i nie przedstawiać jako mocnych stron. Jeśli to zrobisz, rekruter może pomyśleć, że nie mówisz prawdy i ukrywasz swoje słabości.

2. Defekty jako aspekty do poprawy

Nikt nie jest doskonały. Wszyscy mamy wady, obszary, w których moglibyśmy się poprawić. Postaraj się odpowiedzieć na pytania, które zadaje Ci rekruter, a nie na to, co chcesz, żeby usłyszał.

Gdy powiesz im o swoich słabościach, możesz również powiedzieć im, co robisz, aby je poprawić. Nie jest to jednak łatwe zadanie, ponieważ Twoje słabości często tworzą wzorzec zachowania, który z czasem się rozwija. Potrzeba czasu, aby to sobie uświadomić i zmienić.

3. Pomyśl zanim powiesz

Mądre reagowanie oznacza myślenie, zanim zaczniesz mówić. Nie spiesz się, gdy mówisz o swoich słabościach. Zwerbalizuj swoje spostrzeżenia i podziel się przemyśleniami.

Unikaj wypełniaczy, takich jak „Cóż…”, „Pozwól mi wyjaśnić” czy „Zasadniczo”. Ważne jest, aby wspomnieć, czego nauczyłeś się na podstawie swoich niedociągnięć i podkreślić, nie przesadzając, co zrobiłeś, aby przekształcić je w mocne strony.

Jak odpowiedzieć na pytanie o swoje słabości?

Kiedy mówisz o swoich słabościach, krótko wyjaśnij, kiedy się pojawiają i co robisz, aby je poprawić. Na przykład możesz powiedzieć:

  • Wiem, że jestem nieśmiały. Staram się jednak wykorzystywać wszelkie sytuacje społeczne i przejmować inicjatywę w rozmowach, kiedy uważam, że jest to konieczne.
  • Czasami jestem zbyt niecierpliwy. Kiedy zdałem sobie sprawę, że to nie działa na moją korzyść, postanowiłem nad tym pracować w sytuacjach, których nie mogę kontrolować ani natychmiast nimi zarządzać. To naprawdę pomogło mi zachować kontrolę i nie spieszyć się.
  • Jednym z moich słabych punktów jest to, że nie mam doświadczenia. Jednak bardzo szybko się uczę i dobrze dostosowuję się do zmian. Wiem, że zajmie mi trochę czasu, aby się przystosować, ale nie sądzę, że wywiązanie się z obowiązków związanych z moją pozycją i rozpoczęcie samodzielnej pracy zajmie mi dużo czasu.
  • Lubię pracować sam, ponieważ czuję, że mam większą kontrolę. Niemniej jednak doświadczenie nauczyło mnie, że dla osiągnięcia określonych celów ważna jest również praca z innymi. Oznacza to, że rozumiem zasady solidarności i współpracy.
jak rozmawiać o swoich słabych stronach

Inne aspekty do rozważenia

Oprócz tego, w jaki sposób odpowiadasz na pytania rekrutera dotyczące swoich słabości, ważna jest również mowa ciała. To dlatego, że dużo o Tobie mówi. Powinieneś upewnić się, że Twoje gesty są naturalne i płynne. Dodaj do tego także dobre nastawienie.

Sposób, w jaki zachowujesz się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, pokazuje, jak dobrze pasujesz do środowiska pracy firmy. Upewnij się, że dobrze dobierasz słownictwo, aby uniknąć zamieszania lub nieporozumień w pojęciach omawianych podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Na koniec wykorzystaj swoje poczucie humoru, ale nie na siłę. Na przykład, możesz powiedzieć osobie przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną, jak pewne Twoje słabe punkty spowodowały w przeszłości kilka zawstydzających momentów. W konsekwencji nauczyłeś się już nie zachowywać się w ten sposób.

Teraz już wiesz, jak rozmawiać o swoich słabych stronach podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wykorzystaj to!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bravo, L.; García, U.; Hernández, M. & Ruiz, M. (2013). La entrevista, recurso flexible y dinámico. Investigación en Educación Médica, 2(7), 162-167. https://acortar.link/92cZYX
  • Masip, J. & Herrero, C. (2015). Nuevas aproximaciones en detección de mentiras II. Estrategias activas de entrevista e información contextual. Papeles del Psicólogo, 36(2), 96-106. https://acortar.link/pqja5H
  • Terol, E. (1997). Buscar Empleo. Todo sobre tu curriculm y las entrevistas de trabajo. EOI Escuela de Organización Industrial.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.