Dudnienia różnicowe: czy naprawdę są korzystne?

Celem obuusznej terapii dźwiękiem jest zmniejszenie stresu, niepokoju lub bezsenności poprzez słuchanie w każdym uchu nieco innej częstotliwości tonu.
Dudnienia różnicowe: czy naprawdę są korzystne?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Niektórzy definiują dudnienia różnicowe jako nowy „technologiczny narkotyk”. Celem tego zjawiska słuchowego jest stworzenie w mózgu wrażenia trójwymiarowości. Efekt ten jest osiągany poprzez generowanie przez słuchawki dwóch nieco różnych typów częstotliwości dźwięku w każdym uchu. Kończy się to tym, że zaczynamy odbierać trzeci dźwięk, który powoduje jednocześnie serię wrażeń fizycznych.

Spokój, dobre samopoczucie, mrowienie, stymulacja sensoryczna. Skutki tego typu doświadczeń różnią się w zależności od osoby. Jednak jasne jest, że nikt nie jest obojętny na to zjawisko.

Dudnienia różnicowe są tak popularne, że pojawiła się nawet forma terapii za pomocą tego zjawiska. Jest to alternatywne podejście do leczenia stanów lękowych i stresu.

Czy nauka potwierdza korzyści tego zjawiska?

Nie ma rozstrzygających badań potwierdzających skuteczność terapii dudnień różnicowych, ponieważ znajduje się ona obecnie w fazie eksperymentalnej. Jednak tysiące ludzi stosuje tę praktykę na co dzień, aby się zrelaksować, zmniejszyć bezsenność, poprawić koncentrację lub po prostu doświadczyć przyjemności z doznań, jakie w nich wywołuje.

Strona internetowa I-Doser, stworzona przez psychologa specjalizującego się w audio i muzyce, definiuje dudnienia różnicowe jako coś uzależniającego, co sprawia ogromną przyjemność. Określa się je jako nowy rodzaj cyfrowego narkotyku. Niemniej jednak eksperci twierdzą, że choć mogą poprawiać nastrój, w niektórych przypadkach działają jedynie dzięki sile sugestii.

Mózg ze słuchawkami muzycznymi

Dudnienia różnicowe, zjawisko z tłem historycznym

Dudnienia różnicowe opierają się na tym, że prawe i lewe ucho odbierają nieco inny ton częstotliwości. Mózg odbiera je natomiast jako pojedynczy ton, szybszy i niezwykle przyjemny. Słuchanie częstotliwości 120 Hz w jednym uchu i 132 Hz w drugim daje nam dudnienie różnicowe 12 Hz.

Choć może się to nam wydawać nowością, w świecie nauki zjawisko to było znane już wcześniej. Fakt ten odkrył w 1839 roku pruski fizyk Heinrich Wilhelm Dove. Zdał sobie sprawę, że słuchanie stałych tonów na nieco różnych częstotliwościach w każdym uchu powoduje, że słuchający odbiera inny dźwięk. Doktor Dove zdefiniował to jako dudnienie różnicowe.

Od tego czasu zjawisko to było wykorzystywane eksperymentalnie w warunkach klinicznych. Podjęto próby sprawdzenia, czy dudnienia różnicowe poprawiają jakość snu i czy jednocześnie zmniejszają uczucie lęku. Wyniki są dość zmienne. Przez dziesięciolecia badania pokazały, że są osoby, na które to działa, i ludzie zupełnie obojętni na tego rodzaju wrażenia dźwiękowe.

Dudnienia różnicowe w celu zmniejszenia lęku lub bólu fizycznego

Niektórzy ludzie wykorzystują dudnienia różnicowe z myślą o zmniejszeniu lęku. Inni stosują ten rodzaj terapii, ponieważ cierpią na ból z powodu kontuzji, problemów ze stawami, a nawet migreny.

W badaniu przeprowadzonym przez Wydział Nauk Behawioralnych Narodowego Uniwersytetu Edukacji na Odległość (Hiszpania) dr Miguel García-Argibay i jego współpracownicy stwierdzili średni stopień skuteczności.

Odkryli, że dudnienia różnicowe były skuteczne tylko u ograniczonej liczby pacjentów. Po dwóch tygodniach przy czasie słuchania wynoszącym 20 minut dziennie, 26% badanych zmniejszyło swój poziom lęku i percepcji bólu dzięki dudnieniom różnicowym.

mężczyzna odczuwa lęk

Terapia dudnieniem różnicowym na bezsenność

Bardziej istotne są badania dotyczące dźwięków binauralnych stosowanych u pacjentów z problemem bezsenności. Badania takie jak te przeprowadzone przez Uniwersytet Rumuński potwierdzają ich skuteczność w jednym konkretnym aspekcie: dźwięki te mogą pomóc nam łatwiej zasnąć.

Nie ma jednak jednoznacznych danych potwierdzających fakt, że dudnienia różnicowe pomagają zapobiegać częstym przebudzeniom lub promują bardziej spokojny i głęboki sen. Po raz kolejny w wynikach pojawiają się pewne różnice. Są osoby, którym poprawiła się jakość życia i higiena snu i inni, którzy nie wykazują żadnej poprawy.

Relaks i poprawa nastroju

Słuchanie dudnień różnicowych o częstotliwości 6 Hz przez dziesięć minut każdego dnia może poprawić nastrój. Dźwięki te wywołują w mózgu wrażenia podobne do sesji medytacyjnej. Dlatego też czujesz się później bardziej zrelaksowany, otwarty na otoczenie i zbalansowany. To wzmacnia Twoją motywację i poczucie pozytywnego nastawienia.

Dudnienia różnicowe i pamięć robocza

Badanie przeprowadzone przez Jakuba Krausa i Michaelę Purubanovą badało wpływ dudnień różnicowych na pojemność pamięci roboczej. Badacze wykorzystali próbę 50 uczestników, którzy zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa została poddana stymulacji dudnieniem różnicowym podczas słuchania szumu morza. Druga grupa słuchała tylko szumu morza, bez stymulacji dudnień różnicowych.

Podczas badania mierzono pojemność pamięci roboczej przed i po stymulacji. Jak oczekiwali naukowcy, tylko uczestnicy, którzy byli stymulowani dudnieniami różnicowymi, wykazali poprawę pojemności pamięci roboczej.

W tym przypadku odkryto, że gdy dudnienia różnicowe odpowiadają zakresowi alfa aktywności mózgu, istnieje tymczasowy pozytywny wpływ na pamięć roboczą, co zwiększa jej pojemność.

To przedstawia szereg interesujących potencjalnych usprawnień. Jak sugeruje wiele badań, istnieje duża zmienność w tej kwestii. W związku z tym potrzeba więcej pracy, aby zrozumieć, jakie zmiany na poziomie mózgu wywołują dudnienia różnicowe, aby dowiedzieć się, dlaczego niektórzy ludzie odnoszą tak duże korzyści z tego rodzaju terapii.

Fakt, że dane nie są jednoznaczne, nie oznacza, że zjawisko to jest mniej interesujące. Możesz sam to wypróbować i zobaczyć, jakie doznania wywołują w Tobie dudnienia różnicowe. Wszystko czego potrzebujesz to zestaw dobrych słuchawek stereo. Następnie włącz dowolny film na YouTube. Z pewnością nie zaszkodzi zanurzyć się na chwilę w tym ciekawym świecie dźwięków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Leila Chaieb, Elke Caroline Wilpert. Auditory Beat Stimulation and its Effects on Cognition and Mood States. Frontiers in Psychiatry. 2015; 6: 70. doi: 10.3389/fpsyt.2015.00070
  • Kraus, J., & Porubanová, M. (2015). The effect of binaural beats on working memory capacity. Studia psychologica57(2), 135.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.