Czwarta rewolucja przemysłowa: co to takiego i jak na nas wpłynie?

Czwarta rewolucja przemysłowa: co to takiego i jak na nas wpłynie?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Nadeszła czwarta rewolucja przemysłowa. Jest zdefiniowana przez swoją wzajemną łączność, inteligentną automatyzację i połączenie między fizycznym, cyfrowym i biologicznym wszechświatem. Weszliśmy w ten nowy etap całkiem niedawno i codziennie w naszym świecie pojawiają się nowe terminy. Na przykład „metawers”, „transhumanizm” i „biotechnologia”.

W 2015 roku zespół naukowców opracowujących strategię high-tech dla rządu niemieckiego po raz pierwszy przedstawił koncepcję czwartej rewolucji przemysłowej. Później Klaus Schwab, prezes wykonawczy Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), oficjalnie przedstawił tę teorię w 2016 roku. Podkreślił konkretną ideę, która odbiła się echem wśród jego odbiorców.

Mówił o konieczności opanowania tego rozwoju, aby sprzęt, oprogramowanie i biologia zawsze działały dla dobra ludzkości, a nie tylko do pobudzenia gospodarek świata. Ponadto twierdził, że najnowsza rewolucja musi działać jako mechanizm postępu dla wszystkich narodów i ludów.

Niedługo wkroczymy w technologiczną rewolucję, która może zmienić nasz styl życia.

czwarta rewolucja przemysłowa

Czwarta rewolucja przemysłowa

Eksperci wciąż nalegają na jeden konkretny aspekt. Że stoimy u progu rewolucji technologicznej, która zmieni nasz sposób życia, pracy i interakcji. Nie musi to być jednak czymś złym. Trzeba to tylko dobrze przewidzieć i dobrze się z tym obchodzić, aby rozwój ten stał się narzędziem postępu i dobrego samopoczucia. Problem jednak w tym, że zmiany te nadejdą bardzo szybko.

Jak już wspomnieliśmy, to właśnie w 2016 roku wyznaczono linię startu czwartej rewolucji przemysłowej. Artykuły, takie jak te opublikowane w magazynie Forbes, potwierdziły te prognozy. Przemysł 4.0, jak nazwano to zjawisko, obejmuje połączenie systemów cyber-fizycznych, internetu rzeczy i internetu systemów.

Wyjaśniono, że stwarza to zagrożenie na kilku poziomach. Po pierwsze, wiele firm i krajów nie jest w stanie lub nie chce przystosować się do tej postępującej zmiany. Innym oczywistym niebezpieczeństwem jest to, że niektóre rządy nie używają tej technologii w sposób etyczny. Ponieważ, jak dobrze wiemy, nie wszystkie formy postępu służą wspólnemu dobru. Czasami jest wręcz przeciwnie.

Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Funkcja Przemysłu 4.0

Wspomnieliśmy wcześniej postać Klaus Schwaba, niemieckiego ekonomisty, biznesmena i założyciela Światowego Forum Ekonomicznego. W swojej książce Czwarta rewolucja przemysłowa wyjaśnia, na czym polega ten postęp. Opisuje ten nowy etap, który dopiero się rozpoczął.

  • Pierwsza rewolucja przemysłowa wykorzystywała energię wody i pary do mechanizacji produkcji.
  • Druga wielka rewolucja wykorzystywała energię elektryczną.
  • Nadejście trzeciej rewolucji jest nam lepiej znane. Zarówno elektronika, jak i technologia informacyjna zmieniły nasz sposób rozumienia świata, a także produkcji.

Czwarta rewolucja przemysłowa wciąż trwa. Możemy jednak intuicyjnie wkomponować w nią ogromną mozaikę obszarów i dyscyplin. Oto najbardziej godne uwagi:

  • Systemy cyberfizyczne. Systemy komputerowe zdolne do automatyzacji dużej liczby procesów.
  • Internet rzeczy. Cyfrowe połączenie przedmiotów codziennego użytku z internetem. Na przykład zautomatyzowane domy, odzież umożliwiająca monitorowanie naszego zdrowia i tym podobne.
  • Sztuczna inteligencja.
  • Roboty.
  • Obliczenia kognitywne.
  • Inżynieria genetyczna w zapobieganiu chorobom.
  • Nanotechnologia, biotechnologia, materiałoznawstwo, magazynowanie energii, informatyka kwantowa itp.

Jednym z głównych efektów, jakie przyniesie czwarta rewolucja przemysłowa, jest niepewność zatrudnienia. Automatyzacja w firmach spowoduje utratę dużej liczby miejsc pracy.

przemysł 4.0

Jak wpłynie na nas zbliżająca się rewolucja?

Czwarta rewolucja przemysłowa zmieni sposób, w jaki postrzegamy nasze życie. Będzie miała zarówno zalety, jak i wady. Jedną z nich bez wątpienia będzie fakt, że w inteligentnych i zautomatyzowanych fabrykach potrzeba będzie coraz mniej siły roboczej.

Oczywiście zawsze będą potrzebni wysoko wykwalifikowani pracownicy. W rezultacie rynek pracy będzie się rozwijał, tworząc większe różnice między tymi, którzy są przeszkoleni w zakresie nowych technologii, a tymi, którzy nie są. Nie mówiąc już o tym, że sztuczna inteligencja zastąpi wiele miejsc pracy.

Będzie to oznaczać, że coraz mniej osób będzie potrzebnych do zajmowania stanowisk, które mogą zajmować maszyny lub chatboty. Co więcej, nie można zaprzeczyć, że wszechobecność technologii cyfrowych przeniknie każdą dziedzinę naszego życia.

Skutki czwartej rewolucji przemysłowej

Wszystkie powyższe fakty będą miały oczywiste koszty psychologiczne.

  • Nasz sposób pracy, korzystania z wypoczynku i interakcji będzie zapośredniczony przez technologie, takie jak rzeczywistość rozszerzona lub metawers. Dlatego relacje między ludźmi będą bardziej wirtualne niż fizyczne. Może to zwiększyć poczucie samotności i promować brak więzi emocjonalnej.
  • Pojawienie się internetu rzeczy wpłynie na naszą prywatność. Nasze domy będą scenariuszami zamieszkałymi przez inteligentne urządzenia, które przewidują nasze potrzeby. To wymaga obserwacji i analizy nas, ludzi. Ponadto możemy stać się ofiarami cyberprzestępczości.
  • Transhumanizm oznacza, że wiele z naszych zdolności poznawczych zostanie wzmocnionych. Ponadto technologia będzie w stanie naprawić uszkodzenia neurologiczne, a inżynieria genetyczna wyeliminuje niektóre choroby i przedłuży życie. Pojawią się wielkie dylematy etyczne, psychologiczne, a nawet filozoficzne, o których jeszcze nawet nie zaczęliśmy się zajmować.

Nadeszła czwarta rewolucja przemysłowa. Powinna być jednak nastawiona na postęp, który odzwierciedla nasze najwyższe wartości. Tylko w ten sposób ukształtujemy bardziej sprawiedliwe społeczeństwo, na którym wszyscy skorzystają.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Marr, Bernard. “Why Everyone Must Get Ready For The 4th Industrial Revolution”. Forbes. Retrieved 14 February 2018.
  • Lee, MinHwa; Yun, JinHyo; Pyka, Andreas; Won, DongKyu; Kodama, Fumio; Schiuma, Giovanni; Park, HangSik; Jeon, Jeonghwan; Park, KyungBae; Jung, KwangHo; Yan, Min-Ren (21 June 2018). “How to Respond to the Fourth Industrial Revolution, or the Second Information Technology Revolution? Dynamic New Combinations between Technology, Market, and Society through Open Innovation” Journal of Open Innovation: Technology, Market, and Complexity. 4 (3): 21. doi:10.3390/joitmc4030021
  • Imkamp, D., Berthold, J., Heizmann, M., Kniel, K., Manske, E., Peterek, M., Schmitt, R., Seidler, J., and Sommer, K.-D.: Challenges and trends in manufacturing measurement technology – the “Industrie 4.0” concept, J. Sens. Sens. Syst., 5, 325–335, https://doi.org/10.5194/jsss-5-325-2016
  • Philbeck, Thomas; Davis, Nicholas (2018). “THE FOURTH INDUSTRIAL REVOLUTION: SHAPING A NEW ERA”. Journal of International Affairs. 72 (1): 17–22. ISSN 0022-197X

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.