Jak bronić swoich granic w kontaktach z otoczeniem?

Wszyscy chcemy być szanowani, doceniani i rozpoznawani w sferze społecznej. Dlaczego więc czasami jest to takie skomplikowane? Oferujemy kilka odpowiedzi.
Jak bronić swoich granic w kontaktach z otoczeniem?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Twoje relacje społeczne mają ogromny wpływ na Twoje samopoczucie. Codziennie wchodzisz w interakcję z przyjaciółmi, rodziną, szefami, kolegami i nieznajomymi. Wszystkie te interakcje mają wpływ na twój nastrój. Z tego powodu, możesz ponieść uszczerbek na swojej samoocenie i skończyć z większym cierpieniem niż satysfakcją z relacji z innymi. Dlatego tak ważne jest, by bronić swoich granic.

Najlepiej byłoby, gdybyśmy wszyscy okazywali szacunek, empatię i życzliwość otaczającym nas osobom. Nikt nie zasługuje na lekceważenie, ignorowanie lub emocjonalne zranienie. Nie ma jednak wątpliwości, że Twoja postawa wpływa na traktowanie, jakie otrzymujesz od innych. Dlatego Twoim obowiązkiem jest chronić się przed komentarzami lub działaniami innych, które mogą być szkodliwe. Jak więc bronić swoich granic, których nikt nie powinien przekraczać?

Złe postawy, których używasz, by bronić swoich granic

Istnieją dwie typowe postawy, których możesz użyć, aby spróbować potwierdzić siebie, a które nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Pierwszym z nich jest przyjęcie agresywnej i krzywdzącej postawy, myląc szacunek ze strachem. Traktowanie innych ludzi w ten sposób może uniemożliwić im wykorzystywanie ciebie, ale ostatecznie spowoduje konflikt w związku i dyskomfort dla was obojga.

Z drugiej strony, być może starasz się podnosić swoją wartość w oczach innych, stale ich zadowalając. Z pewnością prawdą jest, że ludzie altruistyczni, którzy chcą pomóc, są zazwyczaj pozytywnie oceniani. Niemniej jednak istnieje ważna różnica między dobrowolnym dawaniem a dawaniem, aby uniknąć odrzucenia. W drugim przypadku istnieje ryzyko, że inni nie będą cię cenić za to, kim jesteś, ale za to, co możesz im dać.

Para praktykująca asertywną komunikację

Jak się bronić

Jak więc możesz skutecznie bronić swoich granic? Oto kilka wskazówek.

1. Zwiększ swoją pewność siebie

Trudno będzie ci się bronić, jeśli nie będziesz świadomy swojej wartości. Niska samoocena i niepewność często prowadzą do tego, że pozwalasz na nadużycia lub do tego, że ciągle próbujesz zadowolić innych.

Zwiększenie pewności siebie pozwala być asertywnym w interakcjach. Znajduje to również odzwierciedlenie w bardziej odpowiednim języku niewerbalnym. Na przykład bardziej wyprostowana postawa, wyższy ton głosu lub lepszy kontakt wzrokowy.

2. Ustaw granice

Chociaż ideałem byłoby, aby wszyscy byli traktowani z szacunkiem i życzliwością, w rzeczywistości pokazujesz innym, jak cię traktować. Dlatego musisz ustalić granice i upewnić się, że nie zostaną przekroczone.

Na przykład możesz uznać, że niedopuszczalne jest, aby inna osoba podniosła na ciebie głos lub robiła krzywdzące lub drażniące komentarze. W takim przypadku musisz zacząć działać asertywnie. Możesz nawet chcieć usunąć się z tego związku, jeśli to konieczne, aby nie dopuszczać do takiego zachowania.

3. Doceń siebie

Jeśli chcesz, aby inni ludzie cię cenili i szanowali, sam musisz zacząć działać w ten sposób. Oznacza to priorytetowe traktowanie siebie, dbanie o siebie i szanowanie siebie w codziennym życiu. Na przykład, jeśli uważasz się za wartościowego, spróbujesz zapewnić sobie dobre relacje, dobre nawyki i zdrową rutynę. Zajmiesz się również wszelkimi informacjami, które konsumujesz oraz czynnościami, w które inwestujesz swój czas.

Kiedy stajesz się swoim priorytetem, inni to postrzegają, a twoje relacje z większym prawdopodobieństwem będą zgodne z tą nową koncepcją siebie. W rzeczywistości pozwolisz, aby pozostali w twoim życiu tylko ci, którzy traktują cię z takim samym szacunkiem i szacunkiem, jakie sam sobie ofiarujesz.

4. Praca nad asertywnością

Asertywność to zdolność do wyrażania swoich uczuć, opinii i potrzeb w sposób jasny i szczery, bez bycia agresywnym lub pasywnym. To szanowanie innych, ale przede wszystkim szanowanie własnych potrzeb. Ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać, jest to, że nie ma nic złego, jeśli Twoje pomysły lub opinie nie pokrywają się z opiniami innych. Właściwie to zupełnie normalne.

5. Nie staraj się, aby wszyscy cię lubili

Jak wiesz, nie da się zadowolić wszystkich. Jednak wiele osób, zwłaszcza tych z niską samooceną, odczuwa ogromną potrzebę bycia lubianym przez wszystkich. Dopiero wtedy czują się uprawomocnieni i rozpoznani.

Niestety nie przynosi to nic poza frustracją. Rzeczywiście, za tym, że jest się zbyt przychylnym, kryje się zwykle oczekiwanie uzyskania czegoś w zamian (uznania lub uczucia) od drugiej osoby. Niestety rzadko reagują w pożądany sposób.

„Nie żyjesz po to, by zaspokoić oczekiwania innych ludzi, ja też nie. Zaspokajanie oczekiwań innych ludzi nie jest konieczne”.

– Ichiro Kishimi

6. Uwierz w to, co mówisz i mów to, w co wierzysz

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ważne jest, abyś wiedział, jak komunikować swoje życzenia, opinie i uczucia. Jednak są chwile, kiedy musisz przestać myśleć o tym, co chcesz powiedzieć, aby wybrać właściwe słowa, być bardziej obiektywnym lub odłożyć emocje na bok.

Ma to na celu nie zranienie lub powiedzenie rzeczy, których możesz później żałować. Na dłuższą metę przekazuje innym, że jesteś konsekwentny i dotrzymujesz słowa.

Kontakty towarzyskie. Jak bronić swoich granic.

7. Okazuj zaufanie do siebie

Twoja mowa ciała mówi znacznie więcej niż tysiąc słów. Z tego powodu twoje gesty i niewerbalne wyrażenia wyrażają bezpieczeństwo i pewność siebie. Oto kilka kluczy do osiągnięcia tego celu:

  • Utrzymuj kontakt wzrokowy z każdym, z kim rozmawiasz.
  • Rozluźnij mięśnie i swobodnie poruszaj rękami podczas mówienia.
  • Trzymaj głowę i plecy prosto.
  • Utrzymuj umiarkowany ton głosu, stosownie do sytuacji.

Gdy zmienisz te wyrażenia, Twoja osobowość dostosuje się również do mowy ciała, dzięki czemu poczujesz się pewniej.

8. Ucz się od szanowanych ludzi

Traktowanie szanowanych ludzi jako referencji może być bardzo pomocne. Możesz przeanalizować, jak się wyrażają, jakie mają nawyki i jakie strategie zastosowali, aby dotrzeć do miejsca, w którym się znajdują. Ideałem jest, abyś wzorował się na ludziach, którzy projektują się takimi, jakimi chcesz być.

9. Unikaj utraty panowania nad sobą

Fakt, że decydujesz się bronić swoich granic, nie oznacza bycia agresywnym. Nie oznacza też, że obawiasz się innych, jak wspomnieliśmy wcześniej. W rzeczywistości ważne jest, abyś nauczył się kierować swoimi emocjami w najlepszy możliwy sposób, aby uniknąć braku szacunku dla innych.

Nie oznacza to, że powinieneś milczeć lub tłumić to, co czujesz. Zamiast tego musisz zastosować skuteczne strategie przetwarzania swoich stanów emocjonalnych bez krzywdzenia innych lub siebie.

Wiedza o tym, jak się bronić, sprawia, że czujesz się dobrze

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to, że inni Cię akceptują i rozpoznają, przynosi Ci szczęście i dobre samopoczucie. ale ta relacja działa w odwrotnej kolejności. Wartość zawsze pochodzi z wnętrza, a następnie odbija się na zewnątrz; nie na odwrót.

Dlatego musisz zacząć czuć się dobrze ze sobą, wzmocnić siebie i wzmocnić swoją samoocenę. Jeśli to zrobisz, Twoje postawy i zachowania zostaną automatycznie zmodyfikowane. To właśnie te zmiany zmienią twoje relacje z innymi. Zacznij więc od pracy nad sobą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Grant, A. (2013). In the company of givers and takers. Harvard Business Review91(4), 90-97.
  • Pereira, M. L. N. (2008). Relaciones interpersonales adecuadas mediante una comunicación y conducta asertivas/Adequate human relationships through an assertive conducts and communication. Actualidades investigativas en educación8(1).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.