Alkoreksja: nowe zaburzenie odżywiania

Alkoreksja: nowe zaburzenie odżywiania
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Chociaż niewiele osób wie o tym nowym zaburzeniu odżywiania, ono rośnie. Alkoreksja (także drunkoreksja) jest bardzo poważnym zaburzeniem odżywiania obecnym w dzisiejszym społeczeństwie. Ci, których dotknęła alkoreksja, zastępują kalorie dostarczane przez żywność tymi, które znajdują się w napojach alkoholowych, robiąc to z obawy przed przybraniem na wadze.

Nie spożywanie odpowiedniej ilości jedzenia może prowadzić do niedokrwistości, która może mieć poważne konsekwencje w dłuższej perspektywie. Pomyśl o wszystkich szkodach, jakie dana osoba wyrządza swojemu organizmowi, gdy spożywa duże ilości alkoholu w regularnych odstępach czasu. Jeśli dodasz post do równania, jest to przepis na katastrofę. Ten stan wiąże się z dwoma naprawdę dużymi problemami: zaburzeniami odżywiania i uzależnieniem od alkoholu.

Picie zamiast jedzenia

Ludzie cierpiący na alkoreksję bardzo martwią się o swoją wagę. Mimo to wolą nie odwiedzić pracownika służby zdrowia, który mógłby pokazać im właściwe, pożywne diety do naśladowania. Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń odżywiania, posuwają obsesję na punkcie utraty wagi do skrajności, kiedy to przestają jeść i decydują się na picie alkoholu w dużych ilościach.

Głównym celem osób cierpiących na alkoreksję jest zmniejszenie masy ciała poprzez wykonanie dwóch wymienionych wyżej czynności. Z jednej strony lekkomyślnie hamują spożywanie pokarmów, a z drugiej nadmiernie spożywają alkohol. Uważają to drugie za substytut ich diety. Może to być tak niebezpieczne dla zdrowia, że ​​może nawet doprowadzić do śmierci.

uzależnienie od alkoholu

Choroba współistniejąca

Eksperci uważają, że alkoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które nie jest określone inaczej (EDNOS), co w wielu przypadkach idzie w parze z bulimią i anoreksją. Przy wielu okazjach ci ludzie wywołują wymioty, aby pozbyć się dodatkowych kalorii, które dał im alkohol.

Jednak mogą występować pewne przypadki alkoreksji, które nie są związane z innymi zaburzeniami odżywiania. Zasadniczo osoba je bardzo mało (i niezdrowo) i pije alkohol bardzo regularnie.

Konsekwencje fizyczne

Najpoważniejszą konsekwencją alkoreksji jest możliwość wejścia w stan śpiączki. Może to spowodować duża ilość alkoholu we krwi. Pamiętaj, że ludzie wchłaniają alkohol łatwiej i szybciej, gdy spożywają go na pusty żołądek, a to właśnie robią ci z alkoreksją. Może to doprowadzić do zapaści całego organizmu, ponieważ niemożliwe jest przeciwdziałanie takiemu odwodnieniu. Przedawkowanie alkoholu może powodować marskość wątroby i śmierć.

Ponadto niedożywienie może powodować anemię, która jest zwykle bardzo wyraźnym objawem alkoreksji. Niski poziom witamin i minerałów może powodować brak miesiączki, osłabienie mięśni, trudności w zasypianiu i koncentracji.

Większa konsumpcja oznacza większą tolerancję

Trudność w przezwyciężaniu jakiegokolwiek uzależnienia polega na rosnącej potrzebie konsumowania coraz większej ilości substancji w celu osiągnięcia pożądanego efektu. Zjawisko to znane jest jako “tolerancja”. Na przykład, pierwszego dnia, potrzebowaliśmy tylko 2 szklanek alkoholu, aby poczuć przyjemne uczucie. Trzeciego dnia potrzebowaliśmy 3. Dwa tygodnie później poczuliśmy potrzebę wypicia 5. To trwa tak długo, aż wymagane ilości są kolosalne.

Zjawisko to występuje w alkoreksji. Za każdym razem, gdy ktoś przyjmuje to uzależniające zachowanie, organizm zaczyna wymagać większego spożycia alkoholu, aby stłumić swój apetyt.

Alkoholiczka

Alkoreksja: Populacja zagrożona

W dzisiejszych czasach młodzi ludzie konsumują coraz więcej alkoholu. Przy wielu okazjach opuszczają posiłki, ponieważ wiedzą, że będą spożywać alkohol w nocy. Młode kobiety są bardziej zmartwione swoim wyglądem fizycznym. Należy jednak pamiętać, że wielu młodym mężczyznom również brakuje pewności siebie co do swojej tożsamości i ciała.

Dlatego rodzice muszą być wyczuleni na możliwe wskaźniki tego rodzaju zachowań, szczególnie gdy ich dzieci się rozwijają. Edukacja profilaktyczna jest niezbędna. Ważne jest również, aby porozmawiać z nimi o negatywnych skutkach niedożywienia i alkoholizmu.

Leczenie alkoreksji

Alkoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które nie jest jeszcze rozważane w podręcznikach diagnozy psychologicznej. Jednak musi to być traktowane jako całość. Z jednej strony należy przeprowadzić kontrolę kliniczną i toksykologiczną za pomocą badań krwi, które pozwolą lekarzom medycyny poznać stan pacjenta. Z drugiej strony konieczna jest terapia psychologiczna i poradnictwo żywieniowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ward, R. M., & Galante, M. (2015). Development and initial validation of the Drunkorexia Motives and Behaviors scales. Eating Behaviors. https://doi.org/10.1016/j.eatbeh.2015.04.003
  • Barry, A. E., & Piazza-Gardner, A. K. (2012). Drunkorexia: Understanding the co-occurrence of alcohol consumption and eating/exercise weight management behaviors. Journal of American College Health. https://doi.org/10.1080/07448481.2011.587487
  • Hunt, T. K., & Forbush, K. T. (2016). Is “drunkorexia” an eating disorder, substance use disorder, or both? Eating Behaviors. https://doi.org/10.1016/j.eatbeh.2016.03.034
  • Pompili, S., & Laghi, F. (2018). Drunkorexia among adolescents: The role of motivations and emotion regulation. Eating Behaviors. https://doi.org/10.1016/j.eatbeh.2018.01.001
  • Burke, S. C., Cremeens, J., Vail-Smith, K., & Woolsey, C. (2010). Drunkorexia: calorie restriction prior to alcohol consumption among college freshman. Journal of Alcohol and Drug Education.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.