Jak psy rozpoznają nasze twarze?

Jak psy rozpoznają nasze twarze?

Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia, 2017

Psy to jedyne w swoim rodzaju zwierzęta, które będąc dobrze wychowane są niewyczerpanym źródłem przyjaźni i miłości. Są zawsze gotowe się bawić, podążać i być z Tobą. Natychmiast dostrzegają, że wróciłeś do domu i zwykle są najbardziej szczęśliwe z tego powodu.

Odchodzisz tylko na chwilkę, ale Twój powrót psy potraktują taką falą uczuć, jakbyś nie był obecny co najmniej cały rok.

Psy mają doskonały słuch i niezwykle rozwinięty węch. Posiadają również dobry wzrok, chociaż nie jest dla nich najważniejszy. Ale z pewnością korzystają się z niego, zwłaszcza podczas poruszania się. Używają go również do rozpoznawania ludzi. W jaki sposób? Postaramy się to wytłumaczyć w tym artykule.

“Odpowiednio wyszkolony człowiek może być najlepszym przyjacielem dla psa.”

-Corey Ford-

Pan i pies

Jak człowiek rozpoznaje twarze?

Dla ludzi, wizualne rozpoznawanie twarzy jest procesem, który odbywa się w mózgu szybko i skutecznie. Ten mechanizm jest godny uwagi nie tylko z powodu swojej szybkości lub połączenia z pamięcią długoterminową.

Wyróżniamy go też dlatego, że jest “fałszywie selektywny”. Gdyby tego było mało, istnieje nawet specjalny obszar kory skroniowej, służący wyłącznie do rozpoznawania twarzy.

Co oznacza “fałszywie selektywny”? Jeśli nie masz pochodzenia japońskiego i nie mieszkasz w terenie o wysokiej populacji Japończyków, wszystkie ich cechy będą wydawały Ci się prawie jednakowe (gdy, na przykład, spotkasz ich grupę na mieście). Możesz nawet pomylić jednego z drugim. Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet.

To wszystko dlatego, iż po prostu nie jesteś przyzwyczajony do ich odmienności. Dla osób pochodzenia azjatyckiego charakterystycznym jest mniejsze zróżnicowanie między ich ciałami, niż pomiędzy osobami.

Wynika to głównie z faktu, iż dla naszych przodków umiejętność rozpoznania jednego Japończyka od drugiego nie miała zbyt dużego znaczenia. Jak również, za wyjątkiem szczególnych przypadków, nadal nie ma dla Ciebie.

Zanim przeniesiemy się do świata psów, chcielibyśmy zwrócić uwagę, iż wśród ludzi występuje zaburzenie związane z rozpoznawaniem twarzy, zwane prozopagnozją, czyli ślepotą twarzy.

“Jeśli po spojrzeniu w Twoje oczy pies nie chce do Ciebie podejść, musisz wrócić do domu i zrobić rachunek sumienia.”

-Woodrow Wilson-

Jak psy rozpoznają twarze?

Ogólnie rzecz biorąc, psy patrzą na nas od dołu. I jeśli zechcesz popatrzeć kilka sekund im prosto w oczy, zobaczysz ciekawy efekt: schylą głowę na bok, tak jakby pytając czego chcesz. Rozpoznawanie twarzy jest częścią zaawansowanych zachowań socjalnych między ludźmi a psami.

W sensie ewolucyjnym nie będzie szalonym stwierdzenie, iż umiejętność rozpoznawania ludzkich twarzy była i jest niezwykle ważną cechą kudłatych w obliczu zagrożenia.

Zdolność doskonałego rozróżnienia osób dbających o nich od osób, które nie traktowały ich dobrze, była prawdopodobnie fundamentem ich przetrwania oraz zwiększyła szanse na powielanie.

Pies smutnie patrzy przez okno

Zostały przeprowadzene liczne badanie dotyczące umiejętności rozpoznawania twarzy u psów. Badając ruchy gałek ocznych, naukowcy odkryli, że psy potrafią odróżnić twarze osób znanych od nieznanych. Jak również wyróżnić spośród osób znajomych twarz ich właściciela.

Te badania również wykazały, iż obce psy zwracają większą uwagę na twarze posiadaczy innych psów, niż na twarze wszystkich innych nieznanych ludzi.

W jednym z badań, opublikowanych w “Zachowaniu zwierząt“, naukowcy odkryli, iż psy są skłonne zwracać większą uwagę na twarz swego właściciela, gdy jest ona bardziej odsłonięta, aniżeli zakryta.

No i na koniec, badania, które miały na celu analizę aktywności mózgu u piesków poprzez użycie techniki MRI, zaznaczyły dwa obszary głównego narządu biorących udział w rozpoznawaniu twarzy:

  • Kora skroniowa: wcześniej mówiliśmy, iż u ludzi ma miejsce część mózgu, która służy wyłącznie do rozpoznawania twarzy. Badania MRI pokazały, iż ten sam obszar u psów jest bardziej aktywny gdy zamiast przedmiotów przedstawiono im ludzkie twarze.
  • Jądro ogoniaste: u psów ten obszar mózgu jest związany z nagrodami. Zakładają, iż ta płaszczyzna się aktywuje w momencie, gdy pojawiają się twarze, ponieważ psy kojarzą ich rozpoznanie z nagrodą.

Nie ma żadnych wątpliwości, iż psy kochają twarze ludzi otaczające ich czułością.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.