Związek - dlaczego przechodzi przez ciągłe kryzysy?

Problemy z komunikacją, brak dostępności lub niezagojone rany mogą być jednymi z powodów, dla których jako para nieustannie się kłócicie.
Związek - dlaczego przechodzi przez ciągłe kryzysy?

Ostatnia aktualizacja: 05 grudnia, 2023

Dlaczego wcześniej było inaczej? Najprawdopodobniej zadałeś sobie to pytanie analizując w którymś momencie swój związek. To pytanie rodzi zwątpienie, brak zaufania oraz niepewność. A przede wszystkim sprawia, że czujesz jakbyś Ty oraz Twoja ukochana osoba tworzyli związek przepełniony stałymi problemami. 

Kryzys w relacji nie jest czymś, co powinno spędzać nam sen z powiek. Pojawia się, kiedy para przechodzi przez pewien szczególny okres lub potrzebuje zmiany. To, czym powinieneś się martwić to sposób, w jaki radzisz sobie z takim kryzysem.

Jeśli obwiniasz drugą osobę lub ignorujesz to, co się dzieje, powinieneś przeanalizować swoje zachowanie. Następnym niezdrowym posunięciem jest uważanie, że to związek chyli się ku końcowi lub ślepa wiara, że niektóre przekonania są nie do przeskoczenia i niszczą więź, która jest między wami.

Po kilku latach w tej samej relacji to naturalne, że pojawiają się nowe wyzwania. Być może niektórych z nich nigdy wcześniej nie potrafiłbyś sobie wyobrazić. Lecz to normalne. Sekret tkwi w umiejętności radzeniu sobie z nimi.

Większość par bardzo obawia się zmian. Jeśli związek różni się od tego, czym był na początku i nastąpiły pewne zmiany, może doprowadzić to do kryzysu.

Przekonania oraz zachowania, które mogą popsuć związek

Relacje miłosne są dla nas niezwykle ważne. Niemniej jednak, istnieją pewne przekonania i zachowania, które mogą zmienić piękną rzecz w coś okropnego. Na przykład, wizja związku jaką posiadasz w swojej głowie, czym jest miłość lub jak powinien zachowywać się Twój partner. Jesteś pod wpływem wszystkich tych konceptów, które mogą być katalizatorem kryzysu.

“Kryzys jest stanem rzeczy, kiedy zmiana jest nieunikniona, w taki czy inny sposób.”

-Webster-

Następnym przykładem, chociaż możesz być tego nieświadomy, jest to, że większość osób chciałaby, aby faza “miesiąca miodowego” w ich relacji trwała wiecznie. Kiedy intensywność tego etapu maleje, zaczynasz widzieć swoją ukochaną osobę taką, jaką jest. Wtedy oczekiwania oraz idealizowanie znika, a na ich miejscu pojawia się kryzys.

Kiedy tylko ściągniesz różowe okulary oraz odkryjesz, że Twoja ukochana nie jest tym, kim myślałeś, starasz się kontynuować w najlepszy sposób. Aby to zrobić, czasami możesz próbować zmieniać tę osobę. Kształtować oraz popychać w kierunku ideałów i oczekiwań, które się nie spełnią.

Jednak nie równa się to zaakceptowaniu drugiej osoby. Starasz się tylko przybliżyć ją do swojego mentalnego ideału tak bardzo, jak to możliwe. Jeśli będziesz zachowywać się w ten sposób, Twoja ukochana może poczuć się obrażona i związek wypełni się problemami. Ponieważ jak czułbyś się gdyby ktoś próbował Cię zmienić? Proszenie partnerki o zmianę jest możliwe, ale tylko wtedy, kiedy nie stawiasz wymagań i bierzesz pod uwagę jej opinię.

Serce i radość

Docenianie związku oraz komunikacja

Następnym błędem jest wierzenie, że kiedy tylko już tworzycie związek, nie musisz już w żaden sposób się starać. Powinieneś jednak dbać o miłość każdego dnia, mimo to z wielu powodów ludzie rozleniwiają się, kiedy biorą coś za pewnik. I wtedy zapominasz okazywać swojej ukochanej osobie jak bardzo ją kochasz i doceniasz. To rzeczy fundamentalne jeśli chcesz utrzymać zdrową relację opartą na podziwie i szacunku.

Obwinianie drugiej osoby za wszystko, co poszło nie tak jest bardzo niewłaściwe w każdej relacji i oznacza, że sam nie chcesz przyjąć odpowiedzialności za to, co się stało. Para jest drużyną i jeśli zrzucasz winę na drugą stronę, drużyna przestaje istnieć.

Bez wątpienia brak komunikacji jest najczęstszą przyczyną kryzysu. To niezdrowe milczeć na temat rzeczy, które Ci przeszkadzają. Wiele osób tak czyni tłumiąc wszystko wewnątrz, aż pewnego dnia eksplodują.

Nie jest też dobrze mieć wątpliwości co do partnera i milczeć na ten temat. Będziesz żyć w ciągłej niepewności oraz podejmować decyzje, które rzucają wyzwanie relacji, lecz każdy z was pozostanie po swojej stronie. Te wszystkie rzeczy zniszczą więź, którą posiadacie.

Każda osoba potrzebuje swojej przestrzeni

Inną rzeczą, która może spowodować kryzys w związku jest emocjonalna zależność. Następuje to wtedy, kiedy zaczynasz wierzyć, że ukochana osoba jest jedynym źródłem Twojego szczęścia. Wierzysz, że bez niej byłbyś niczym i jesteś od niej całkowicie zależny. Robienie czegokolwiek bez tej drugiej osoby lub nawet dobre samopoczucie jest niemożliwe.

Jednakże jest niezwykle istotne, aby związek zapewniał każdej z osób przestrzeń, w której może czuć się szczęśliwie i swobodnie. Powinny spędzać czas ze swoimi przyjaciółmi, robić coś, co kochają. Bliska Ci osoba nie jest centrum wszechświata i jeśli zaczniesz ją tak traktować, może stać się to duszące.

Związek ludzi

Ponadto, całkowita zależność od drugiej osoby powoduje strach, niepewność oraz wątpliwości co do relacji. To wszystko może doprowadzić do natychmiastowego kryzysu.

Twój partner jest Twoją bratnią duszą. Twój partner nie dopełnia Cię. Osoba, z którą chcesz dzielić swoje życie jest towarzyszem podróży, a nie powodem, dla którego żyjesz.

Możesz też zauważyć, że zaczynasz porównywać swój związek do innych. Widzisz je z zewnątrz i wydają się być idealne. Inne pary robią wszystko razem i nigdy się nie rozdzielają…To może również wpłynąć na Twoją relację i możesz zacząć pragnąć, aby wasz związek był taki sam. Jednak tak naprawdę nie masz pojęcia co dzieje się za zamkniętymi drzwiami. Inne pary mogą przechodzić przez kryzys każdego dnia.

Porównywanie swojej sytuacji z innymi jest niesprawiedliwe i bezcelowe. Różnisz się od pozostałych ludzi, miałeś inne życie oraz stawiłeś czoła innym wyzwaniom. Każdy związek jest unikalny i jest bardzo ważne, aby o tym pamiętać.

“Dojrzała miłość przyciąga bez składania obietnic oraz łączy bez związywania. Żywi się wdzięcznością oraz rośnie dzięki wolności.”

-Ari Shemoth-

Każdy kryzys w związku jest nową możliwością

Jak widzisz, kryzysy są tylko okazją do zmian i transformacji relacji miłosnej. Zmiany te mogą przybrać formę ewolucji lub rozstania. Istnieją momenty, kiedy powinieneś zatrzymać się oraz przemyśleć swój związek.

Zatem pierwszym krokiem do rozwiązania problemów jest bycie otwartym. Innymi słowy, bycie gotowym na radzenie sobie z przeciwnościami w najlepszy możliwy sposób. Oznacza to nie tylko wspólne przemyślenia oraz rozmowy, ale również samotną refleksję.

Kiedy przysiądziesz, by porozmawiać ze swoją ukochaną, musisz zapomnieć o skargach oraz spróbować wyjść z praktycznej oraz pozytywnej perspektywy. Nie ma nic pożytecznego w przypominaniu partnerce wszystkiego, co zrobiła nie tak. W zamian, pomyśl jak możesz poprawić lub rozwiązać dany problem oraz dojść do kompromisu. Inaczej Twój związek będzie stale przechodzić przez kryzysy. Jeśli sami nie potraficie tego rozwiązać, udajcie się po pomoc do odpowiedniego specjalisty.

Kryzys w relacji może doprowadzić do rozstania, ale nie musi. W każdym razie to przydatne doświadczenie. Musisz sobie z nim poradzić, jeśli chcesz być lepszą osobą i partnerem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.