Zimny emocjonalnie partner - taki związek może być szkodliwy

Kiedy nie otrzymujesz oznak miłości ze strony partnera, zaczynają pojawiać się w Tobie uczucia niezadowolenia i pustki.
Zimny emocjonalnie partner - taki związek może być szkodliwy
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 17 lutego, 2023

Zimny emocjonalnie partner może być przyczyną rozpadu relacji. W końcu okazywanie uczuć jest nie tylko piękne, ale także niezbędne do utrzymania zdrowego związku. Kiedy miłość jest odczuwana, ale nie okazywana, to trochę tak, jakby jej nie było. W rezultacie brak okazywania uczuć często prowadzi do złamanego serca.

Z reguły zimny emocjonalnie partner będzie usprawiedliwiał swoją postawę stwierdzeniami typu „taki już jestem” lub „nie jestem romantyczny”. Tego typu osoby często też twierdzą, że najważniejsze jest odczuwanie miłości, a nie ciągłe szukanie sposobów czy kanałów jej wyrażania. Używają tych i innych podobnych stwierdzeń, próbując znormalizować swój emocjonalny chłod.

Jako istoty ludzkie wszyscy potrzebujemy oznak uczucia, zwłaszcza od naszych partnerów. Uczucie jest całą racją bytu związku. Dlatego brak miłości w relacji romantycznej jest sprzecznością. Tego rodzaju sytuacja nie tylko pogarsza związek, ale może mieć naprawdę poważne skutki. Poniżej wyjaśnimy negatywne konsekwencje posiadania partnera, który jest oziębły emocjonalnie.

„Kto kocha, staje się pokorny. Ci, którzy kochają, odsuwają część swojego narcyzmu”.

-Zygmunt Freud-

para rozmawia
Kiedy jeden z partnerów w związku jest emocjonalnie zimny, satysfakcja i emocjonalna intymność są zmniejszone.

Emocjonalnie zimny partner i emocjonalna deprywacja

W 2022 roku profesorowie Hesse i Mikkelson z uniwersytetów odpowiednio w Oregonie i Whitworth (USA) przeprowadzili badanie na temat emocjonalnie zimnych partnerów. Ich badania wykazały, że otrzymywanie oznak uczucia od partnera jest niezbędne do utrzymania udanego związku i dobrego zdrowia psychicznego.

W badaniu uwzględniono sytuację romantyczną 401 osób. Ich średni wiek wynosił 31 lat. Naukowcy odkryli, że ci, których partnerzy byli zimni emocjonalnie, czuli się mniej usatysfakcjonowani i doświadczali z nimi mniejszej emocjonalnej bliskości.

Bardziej zdystansowani partnerzy, biorący udział w badaniu, wskazywali, że często przechodzili przez okresy niepewności co do przyszłości swoich związków. Na ogół wierzyli, że ich relacje nie przetrwają i mieli pesymistyczne oczekiwania co do przyszłości. To powodowało u nich niepokój, co często prowadziło do stresu. Innymi słowy, ich partnerzy nie byli dla nich źródłem dobrego samopoczucia, ale raczej zmartwienia.

Inne efekty posiadania emocjonalnie zimnego partnera

Skutki posiadania partnera oziębłego emocjonalnie mają nie tylko charakter psychologiczny. Dr Kory Floyd i jej współpracownicy przeprowadzili badania nad związkiem między okazywaniem uczuć a dobrym samopoczuciem fizycznym. Ich wyniki wskazywały, że ci, którzy otrzymywali mniej dowodów uczuć ze strony partnera, również cierpieli na więcej problemów zdrowotnych.

Badacze zasugerowali, że osoby te były bardziej podatne na odczuwanie wszelkiego rodzaju bólu fizycznego. Co więcej, nierzadko zgłaszali problemy, takie jak częste migreny lub znaczny ból mięśni spowodowany rutynowymi czynnościami.

Z reguły mieli też większe problemy z uzyskaniem odpowiedniego wypoczynku. Kilka osób cierpiało na zaburzenia snu, zwłaszcza bezsenność. Wielu uważało również, że nie byli w stanie osiągnąć optymalnie spokojnego snu. W rezultacie wykazywali więcej oznak zmęczenia w życiu codziennym.

Naukowcy zwrócili uwagę, że: „teoria wymiany uczuć sugeruje, że pozbawienie osoby miłości może spowodować deficyt dobrego samopoczucia i uniemożliwić optymalne funkcjonowanie. Jest również prawdopodobne, że doświadczenia bólu fizycznego lub złej jakości snu mogą hamować wymianę uczuć z innymi”.

Smutna kobieta
Zimni partnerzy często ranią swoje drugie połówki, czasem nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Chłód i ból idą w parze

To naturalne, że zdrowa osoba okazuje uczucia tym, których kocha. Nie tylko dostarcza to emocjonalnego wsparcia odbiorcy, ale jest również bardzo pozytywne dla dawcy. Uwalnia i daje poczucie satysfakcji i całkowitej błogości.

Chłód emocjonalny nie jest sposobem bycia. Często jest to ekspresyjne ograniczenie. Jeśli kogoś nie kochasz, nie musisz udawać, że jest inaczej. Jeśli jednak jest w Tobie miłość do danej osoby, koniecznie musisz to pokazać. Nie musisz mówić do niej słodkim głosem, nazywać jej słoneczkiem lub kochaniem – musisz jednak wyraźnie powiedzieć, że kochasz tę osobę i doceniasz jej pozytywne cechy.

Jest to coś, o czym należy pamiętać, jeśli chcesz, aby Twój związek był silny i zdrowy. Jak widzisz emocjonalny chłód nie tylko powoduje pustkę, ale jest również szkodliwy dla Twojego partnera. To nie Twój partner musi dostosować się do Twoich zwyczajów i zachowań: to do Ciebie należy zbadanie przyczyn Twoich zahamowań i przezwyciężenie ich. Z pewnością sam na tym skorzystasz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Floyd, K., Boren, J. P., Hannawa, A. F., Hesse, C., McEwan, B., & Veksler, A. E. (2009). Kissing in marital and cohabiting relationships: Effects on blood lipids, stress, and relationship satisfaction. Western Journal of Communication, 73(2), 113-133.
  • Hesse, C., Floyd, K., & Mikkelson, A. C. (2022). Affection deprivation is more aversive than excessive affection: A test of affection exchange theory. Personal Relationships.
  • Otiz Barón, M. J., Gómez Zapiain, J., & Apodaka Urkijo, P. (2002). Apego y satisfacción afectivo-sexual en la pareja. Psicothema.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.