Uraz kręgosłupa szyjnego: objawy, przyczyny i leczenie

Do odgięciowego urazu kręgosłupa szyjnego dochodzi w wyniky wypadków samochodowych, ale zwykle nie prowadzi to do bardzo niebezpiecznych problemów. Dowiedz się więcej o objawach i przyczynach tego rodzaju urazu.
Uraz kręgosłupa szyjnego: objawy, przyczyny i leczenie
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jednym z najczęstszych i najbardziej uciążliwych problemów po wypadku samochodowym jest uraz kręgosłupa szyjnego. Dzisiaj omówimy objawy i leczenie tego urazów.

Każdego roku w wypadkach samochodowych giną tysiące ludzi. Statystycznie wypadki samochodowe są nadal jedną z głównych przyczyn zgonów w wielu krajach na całym świecie. Niemniej jednak, nawet jeśli wypadek samochodowy nie kończy się śmiercią, jego konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Uraz kręgosłupa szyjnego to ból szyi, do którego dochodzi, gdy ta delikatna część ciała zostanie poddana nagłemu i silnemu szarpnięciu. W związku z tym zwykle objawia się po wypadkach samochodowych, w których kierowca musiał gwałtownie zahamować.

Inną sytuacją, w wyniku której często dochodzi do tego urazu, jest kolizja z tyłu, czyli stłuczka na drodze, kiedy inny pojazd nagle uderza w przód Twojego samochodu. Odgięciowy uraz kręgosłupa szyjnego objawia się w zróżnicowany sposób, może być denerwujący, ale także niebezpieczny.

W tym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o objawach, przyczynach i leczeniu urazów kręgosłupa szyjnego.

Uraz kręgosłupa szyjnego

Jak dochodzi do urazu kręgosłupa szyjnego?

Kiedy nagle zahamujesz lub ktoś, cofając się, wjedzie w przód Twojego samochodu, przyspieszenie pojazdu jest przenoszone bezpośrednio na Twoją szyję. To powoduje, że ciężar Twojej głowy (zwykle około 5 kg) gwałtownie wzrośnie do około 40 kg. Jest to o wiele większa waga, niż mogą wytrzymać kręgi szyjne.

Z powodu tak dużej wagi podczas stłuczki czy nagłego zahamowania niektóre więzadła szyi lub mięśnie pękają. Jednym z głównych objawów urazu kręgosłupa szyjnego jest silny ból w tej okolicy, który może rozprzestrzeniać się na głowę lub plecy.

Niektóre badania wykazały, że uraz kręgosłupa szyjnego nie objawia się w sposób związany ze skręceniem. Niektórzy eksperci sugerują, że w rzeczywistości może to być problem psychosomatyczny. Innymi słowy, może to być raczej efekt stresu niż fizycznego urazu.

Ogólnie rzecz biorąc, opisywany w tym artykule uraz kręgosłupa szyjnego spowodowany szarpnięciem nie jest wyjątkowo niebezpiecznym stanem. Co więcej, widoczna jest tendencja do samoistnego ustępowania po kilku dniach.

Czasami jednak objawy utrzymują się przez długi czas lub są szczególnie poważne. W takim przypadku zalecana jest wizyta u lekarza, aby specjalista mógł wykluczyć poważniejsze problemy.

Najczęstsze objawy urazu kręgosłupa po wypadku

  • Ból szyi: zwykle pojawia się natychmiast lub w kilka godzin po wypadku.
  • Sztywność karku: objawia się trudnościami w poruszaniu szyją.
  • Ból głowy: zwykle odczuwane w górnej części głowy.
  • Zawroty głowy: uczucie, że w każdej chwili możesz nagle stracić równowagę.
Kobieta chwyta się za kark z powodu bólu szyi

U niektórych osób pojawiają się jednak mniej powszechne objawy. Na przykład może to być ból obejmujący ramiona lub plecy. Dodatkowo może pojawić się szum w uszach (uciążliwe dzwonienie w uszach).

W wyniku wypadku niektórzy ludzie przejawiają nawet objawy emocjonalne, takie jak niepokój i stres pourazowy.

Jak traktowany jest odgięciowy uraz kręgosłupa szyjnego?

Odgięciowy uraz kręgosłupa szyjnego dobrze reaguje na leczenie. Do niedawna zalecano pacjentom unikanie zbytniego poruszania szyją, ponieważ uważano, że przyspiesza to powrót do zdrowia. Przy założeniu, że przyczyną urazu kręgosłupa szyjnego było wewnętrzne skręcenie szyi, rzeczywiście było to sensowne zalecenie.

Mimo to najnowsze badania dowodzą, że użycie kołnierza szyjnego do unieruchomienia szyi może wydłużać czas rekonwalescencji. Zamiast przyspieszyć powrót do zdrowia, kołnierz osłabia mięśnie w tym obszarze, ponieważ nadal są one nierównomiernie obciążone – niektóre są zawsze napięte, a inne zawsze rozluźnione.

W związku z tym specjaliście zalecają dziś, aby osoby, które odniosły uraz kręgosłupa szyjnego po wypadku, próbowały prowadzić normalne życie. Zalecają stosowanie obroży chirurgicznych do określonych celów, takich jak prowadzenie pojazdów.

Co więcej, niektórzy specjaliście twierdzą, że ćwiczenia fizyczne wzmacniające mięśnie szyi mogą skrócić czas regeneracji. W przypadkach silnego bólu można również zażyć leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Jak widać, uraz kręgosłupa szyjnego może być dość naprzykrzający się, niemniej jednak jego objawy zwykle nie sygnalizują poważnych konsekwencji. Jeśli po wypadku samochodowym masz nieustępujące problemy emocjonalne, zwróć się o pomoc do psychoterapeuty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Keidel, M. (2003). Whiplash Injury. In Neurological Disorders: Course and Treatment: Second Edition. https://doi.org/10.1016/B978-012125831-3/50205-7

  • Treleaven, J., Jull, G., & Sterling, M. (2003). Dizziness and unsteadiness following whiplash injury: Characteristic features and relationship with cervical joint position error. Journal of Rehabilitation Medicine. https://doi.org/10.1080/16501970306109

  • Sterling, M. (2009). Physical and psychological aspects of whiplash: Important considerations for primary care assessment, Part 2 – Case studies. Manual Therapy. https://doi.org/10.1016/j.math.2008.03.004

  • Jull, G. A., Söderlund, A., Stemper, B. D., Kenardy, J., Gross, A. R., Côté, P., … Curatolo, M. (2011). Toward optimal early management after whiplash injury to lessen the rate of transition to chronicity. Spine. https://doi.org/10.1097/BRS.0b013e3182388449


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.