„Stutz”: poruszający film dokumentalny

Film dokumentalny Jonaha Hilla „Stutz”, opowiadający o jego terapeucie, to oda do przyjaźni i życzliwości. To także przykład psychologicznej innowacji, w której psychiatra nagle staje się pacjentem i ujawnia jego słabości.
„Stutz”: poruszający film dokumentalny
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 02 maja, 2023

Jeśli nie widziałeś jeszcze filmu Stutz, dokumentalnej produkcji Netflixa, tracisz jedno z najbardziej niezwykłych i emocjonalnych doświadczeń dostępnych na tej platformie. Aktor i reżyser Jonah Hill stworzył ten spektakl w ramach hołdu dla swojego terapeuty; osoby, która zaoferowała mu narzędzia niezbędne do radzenia sobie z niepewnością. Program ten jest prezentem audiowizualnym, który jest zarówno rewolucyjny, jak i inspirujący.

Wiele osób złożyło tego rodzaju hołd swoim specjalistom od zdrowia psychicznego, ludziom, którzy zmienili ich życie. Jednym z przykładów była modernistyczna amerykańska poetka Hilda Doolittle, znana jako HD. Napisała Homage to Freud, książkę o tym, jak ojciec psychoanalizy pomógł jej, gdy kobieta zmagała się z problemami ze zdrowiem psychicznym.

Jednak znany komik i dwukrotnie nominowany do Oscara Jonah Hill robi coś więcej. Jego spotkanie z terapeutą to odważna i szczera rozmowa o zdrowiu psychicznym, wrażliwości i ludzkich wadach. Co więcej, tych dwóch mężczyzn łączy naprawdę ciepła i emocjonalna więź. W spektaklu terapeuta staje się pacjentem i odsłania wewnętrzne labirynty swojego umysłu.

„Każdy może wykorzystać nieprzyjemne doświadczenie i zamienić je w szansę”.

-Phil Stutz-

dokumentalny Phil Stutz
Phil Stutz nie jest przeciętnym psychiatrą. Przeklina, jest dość dominujący wobec swoich pacjentów, swobodnie żartuje i nie waha się przed emocjonalnym otwarciem.

Phil Stutz

Bohater tego dokumentu jest amerykańskim psychiatrą, który opracował jedną z najbardziej innowacyjnych technik optymalizacji ludzkiego potencjału. W swojej długiej karierze zawodowej był psychologiem więziennym w różnych instytucjach, takich jak Rikers Island. Ponadto był jednym z najbardziej prestiżowych prywatnych psychologów w Nowym Jorku.

W latach 80. osiadł w Los Angeles, stając się według niektórych „najbardziej poszukiwanym psychiatrą w Hollywood”. Pomógł tysiącom pisarzy, artystów, producentów i dyrektorów generalnych uporać się z niepewnością, traumami i problemami, budząc ich twórcze i uzdrawiające zdolności.

Jednak Phil Stutz jest najbardziej znany ze swojej książki The Tools (2012), napisanej wspólnie z terapeutą Barrym Michelsem. Za pomocą książki zapewniają innowacyjne podejście terapeutyczne oparte na narzędziach, mechanizmach i zasobach, które wszyscy możemy rozwinąć, aktywując nasze „siły wyższe” w celu rozwiązania problemów.

„Narzędzia zamieniają problemy w możliwości i dają ludziom poczucie, że mogą dokonać wielkich zmian”.

-Phil Stutz-

Stutz, odkrywczy hołd

Jonah Hill zaprasza nas do odkrywczej podróży do umysłu swojego terapeuty, Phila Stutza. Na początku myślimy, że to aktor obnaży swoją duszę, ale tak nie jest. „Robię film o Tobie, nie o sobie” — mówi Stutzowi. Jonah skupia prawie całą swoją uwagę na terapeucie.

Hill wykorzystuje sprytne sztuczki filmowe, aby przedstawić coś, co wygląda na sesję terapeutyczną. Wykorzystuje czerń i biel, aby stworzyć intymność, a nawet czułość. Czujemy to praktycznie od pierwszej chwili. Hill zadaje większość pytań, podczas gdy psychiatra wprowadza nas w swoją metodę terapeutyczną, technikę opartą na rozwiązaniach, która wykorzystuje wizualizację kart.

Słaby puls i niesamowity umysł

Phil Stutz cierpi na chorobę Parkinsona. Jest to zauważalne, gdy podnosi jedną ze swoich słynnych kart, aby zilustrować swoje narzędzia. Jego ręce się trzęsą i mężczyźnie trudno prezentować swoją technikę. Nie przeszkadza mu to jednak w przekazywaniu nam wiedzy.

Według Stutza wszyscy możemy niemal natychmiast zmienić swoje stany emocjonalne. Odbywa się to poprzez wykorzystywanie nieprzyjemnych doświadczeń i myśli i przekształcanie ich w możliwości. To jednak wymaga strategii, tych samych, które poprawiły życie setek jego pacjentów, takich jak Jonah Hill.

Narzędzia Phila Stutza

W książce The Tools Stutz twierdzi, że każdy kryzys psychologiczny lub egzystencjalny jest szansą na osobisty rozwój i ewolucję. Aby to zrobić, musimy użyć „narzędzi”, które aktywują siły wewnętrzne. Wszyscy je posiadamy i powinniśmy rozwijać. Stutz ilustruje je w dokumencie:

  • Rzeczywistość. Musimy mieć świadomość, że w naszym życiu dominują trzy aspekty: ból, niepewność i ciągła praca. Ostatni element pozwala nam kontrolować dwa pierwsze.
  • Siła życiowa. Trzy siły określają, kim jesteśmy i jak możemy poprawić naszą egzystencję. Pierwsza to nasze relacje z naszym ciałem, druga to nasze relacje z innymi ludźmi, a ostatnia to nasze relacje z samym sobą.
  • Część X. Wszyscy mamy ciemne strefy, które uniemożliwiają zmianę. Obszary te reprezentują rodzaj oporu, który utrudnia działanie.
  • Naszyjnik z pereł. Życie można postrzegać jako naszyjnik z różnych kamieni. Każdy kamień to jakaś akcja. To zadania i czynności, które wykonujemy codziennie. Niektóre mają ciemne i niedoskonałe strony, ale zawsze możemy uczynić następną próbę doskonalszą i piękniejszą.
  • Królestwo iluzji. Według Stutza wszyscy skupiamy się na dążeniu do perfekcji. Naszym celem są idealna praca, doskonały partner i perfekcyjne wakacje. To jednak przynosi nam cierpienie.

Nauki Phila Stutza muszą być postrzegane poprzez jego rysunki. Dzięki temu możemy lepiej je zrozumieć. Można również zamknąć oczy i zagłębić się w nie mentalnie, aby uchwycić ich znaczenie.

Ćwiczenie cudownej wrażliwości

Dokument przedstawia poruszającą refleksję na temat Jonaha Hilla i jego terapeuty, Phila Stutza, psychiatry, który walczy z niepowstrzymanym postępem choroby Parkinsona. Pozwala nam dostrzec jego problemy związane z lękiem, niepewnością, pustką, wstydem, jego przeszłością, kiedy miał nadwagę i śmiercią brata.

Stutz obnaża swoją duszę przed kamerą. Opowiada o śmierci młodszego brata i skomplikowanych relacjach z matką, które w pewien sposób ograniczały jego zdolność do tworzenia więzi emocjonalnych. Poza tym nie waha się mówić o swojej chorobie, o tym, jak choroba Parkinsona wykracza poza drżenie rąk i sztywnienie ciała, z którym musi codziennie walczyć.

Jonah i Stutz rozmawiają o zdrowiu psychicznym ze szczerością, wrażliwością i miłością. Nie są wobec siebie tylko pacjentem i terapeutą: to dwoje przyjaciół dzielących się podobnymi historiami, którzy nie wahają się powiedzieć „kocham Cię”, jednocześnie żartując ze sobą.

Potrzebujemy takich produkcji

Dokument Stutza rezonuje z nami emocjonalnie. Jest innowacyjny, ciepły, refleksyjny i zabawny. To nie jest program, który puszczamy “w tle”, to istotna i odważna produkcja, którą wszyscy powinniśmy obejrzeć. W końcu, choć żyjemy w czasach, w których coraz więcej celebrytów mówi o swoim zdrowiu psychicznym i wielu postrzega je jako coś „modnego”, wcale tak nie jest.

Musimy więcej mówić o problemach psychologicznych, aby wyeliminować piętno ciążące na nich. Potrzebujemy zbiorowych świadectw, aby zrozumieć, że każdy w pewnym momencie przechodzi przez tego rodzaju doświadczenia.

Jonah Hill nie jest tylko kolejną gwiazdą, która mówi o swoim zdrowiu psychicznym. Przedstawia nam psychiatrę, który potrafi dzielić się niezbędnymi narzędziami, jednocześnie ujawniając swoje problemy, smutek i słabości. W końcu nawet ci, którzy wiedzą, jak wydostać się z czarnej dziury, nie są odporni na cierpienie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martinez-Martin, P., Rodriguez-Blazquez, C., Paz, S., Forjaz, M. J., Frades-Payo, B., Cubo, E., … & ELEP Group. (2015). Parkinson symptoms and health related quality of life as predictors of costs: a longitudinal observational study with linear mixed model analysis. PLoS One10(12), e0145310.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.