Śmierć - poznaj siedem cytatów, które podkreślają wartość życia

Rozmyślanie o śmierci paradoksalnie przypomina nam o tym, jak wielkim i jednocześnie kruchym darem jest życie. Przyjrzyjmy się kilku pięknym cytatom, które skłaniają do refleksji na temat śmierci.
Śmierć - poznaj siedem cytatów, które podkreślają wartość życia

Ostatnia aktualizacja: 05 grudnia, 2019

Śmierć od zawsze była intrygującym lub budzącym strach tematem. Stała się inspiracją do stworzenia wielu dzieł literackich, za pomocą których autorzy próbowali oswoić człowieka z nią lub przypomnieć o tym, jak ulotny jest czas, jaki mamy na ziemskim padole.

Choć śmierć to przystanek, który czeka każdego z nas, nie wiemy nawet czym ona jest tak dokładnie. Niektórzy twierdzą, że stanowi koniec naszej egzystencji, inni, że jest jedynie momentem przejścia w inny wymiar.

Śmierć jest inaczej postrzegana przez naukowców, a inaczej przez religioznawców i duchownych. Nie ma również zgody co do tego, czy istnieje życie po życiu. Jedyne, czego możemy być pewni, jest to, że dopóki żyjemy, powinniśmy jak najlepiej wykorzystać ten czas, ponieważ jest niepowtarzalnym darem. Poniżej przedstawiamy kilka cytatów, które przypominają nam o znaczeniu śmierci.

1. Śmierć? Nie bój się jej

Wspaniały poeta Antonio Machado Reza wypowiedział na temat śmierci te słowa: “Śmierci nie warto się bać, bo póki jesteś tutaj, śmierci tu nie ma, a kiedy śmierć przyjdzie, już Cię nie będzie”.

Śmierć - tunel i światło

Jest to bardzo logiczne. Dla osoby zmarłej śmierć już nie istnieje. Jeśli umarłeś raz, nie możesz umrzeć po raz drugi. Nie ma Ciebie, więc nie ma też Twoich lęków.

2. Spieszmy się kochać ludzi

Alphonse de Lamartine napisał kiedyś piękne słowa o śmierci ukochanej osoby: “Często nawet nie wiemy, że w grobie leżą dwa serca w tej samej trumnie”. Kiedy odchodzi bliska nam osoba, wraz z nią umiera jakaś cząstka nas. Śmierć kogoś, kogo darzymy uczuciem to bardzo bolesny moment, który sprawia, że całe nasze życie zdaje się zamierać w miejscu.

3. Śmierć podnosi wartość życia

Andre Malraux powiedział kiedyś: “Śmierć jest istotna tylko dlatego, że przypomina nam o tym, jak cenne jest życie”. Sens śmierci jest zatem ściśle powiązany z sensem istnienia. Malraux mówi czytelnikowi, żeby nie myślał o śmierci samej w sobie, ponieważ ona stanowi jedynie koniec. Ważne jest, by skupiać się na życiu, z którego możemy czerpać zanim śmierć się po nas upomni.

4. Każdego czeka śmierć

Ten cytat o śmierci ma ponad tysiąc lat. Starożytny chiński filozof Laozi napisał: “Choć różni za życia, wszyscy jesteśmy równi wobec śmierci”. Innymi słowy, śmierć jest najbardziej demokratyczną instytucją na świecie i wszystkich traktuje tak samo. Co więcej, pomimo pełnego przepychu życia i wystawnej ceremonii pogrzebowej, w trumnie zawsze spocznie jedynie rozkładające się ciało.

5. Teraz albo nigdy

William Szekspir często nawiązywał do tematu śmierci w swoich dziełach. W Sonecie 73. podkreślił, że świadomość śmierci skłania, by pełniej kochać tu i teraz:

“Oto już jesień i pora umierać, pożółkłe liście wiatr strąca i miecie, drżące gałęzie do naga obdziera, chór, gdzie sto ptaków modliło się w lecie. Ja jestem zmierzchem dnia, który się skłania ku zachodowi i w ciemności brodzi. Noc, siostra śmierci oczy mi przysłania i wkrótce z całym światem mnie pogodzi. A jeśli kochasz, choć prawdę dostrzegniesz, kochasz tym bardziej, im rychlej odbiegniesz.”

Serce na zaparowanym lustrze

Czasem wydaje nam się, że życie będzie trwać wiecznie. Myślimy, że na wszystko nam starczy czasu. Miłość nadaje życiu dodatkowego znaczenia, ale warto pamiętać, że wszystko może przeminąć.

6. Młodość, starość i śmierć

Istnieje ogromna różnica pomiędzy śmiercią dziecka, osoby młodej albo starca. Dziecko i młody człowiek mają przed sobą jeszcze dużo do przeżycia, dlatego ich śmierć budzi ogromny żal. Stracone zbyt wcześnie życie jest jak projekt, którego nigdy nie zdołamy dokończyć.

Na starość możemy powiedzieć, że już trochę przeżyliśmy. Śmierć starego człowieka ma sens, bo stanowi koniec jakiegoś cyklu. Baltasar Gracian opisał to tymi słowami: “Dla młodzieńca, śmierć jest zatopionym statkiem. Dla starca, dopłynięciem do portu”.

7. Zawsze pamiętaj o śmierci

Stefan Zweig miał niezwykle dogłębne spojrzenie na śmierć. Powiedział: “Nie wystarczy myśleć o śmierci. Trzeba zawsze o niej pamiętać. W ten sposób życie nabiera majestatu, staje się ważniejsze, płodniejsze i bardziej radosne ”.

Ludzie nie lubią rozmawiać o śmierci. Zdaje się ona być tematem tabu. Zweig natomiast zachęca, by nieustannie o niej pamiętać, ponieważ dzięki temu bardziej doceniamy fakt, że nadal żyjemy.

Powyższe cytaty to tylko niektóre z wielu mądrości napisanych na temat śmierci. Warto pamiętać, że nasze życie szybko upływa i że powinniśmy jak najlepiej wykorzystać czas, który dostaliśmy. Każdego z nas czeka śmierć, ale zanim ona przyjdzie, mamy do wykorzystania cudowny dar życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kübler-Ross, E., & Jáuregui, P. (2008). La muerte: un amanecer. Luciérnaga.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.