Silne dzieci stają się silniejszymi dorosłymi

Silne dzieci stają się silniejszymi dorosłymi

Ostatnia aktualizacja: 07 lipca, 2017

Emocje odgrywają kluczową rolę w okresie, kiedy dzieci przemieniają się w szczęśliwych oraz pełnych sukcesu dorosłych. Jednakże jeśli rozwój emocjonalny dzieci jest w jakiś sposób zaburzony, mała istota przez resztę życia może cierpieć na szereg osobistych lub socjalnych problemów. 

Bycie odpowiedzialnym za rozwój emocjonalny swoich dzieci nie jest łatwym zadaniem. Wyjaśnienie dziecku, że uczucia posiadają nieskończoną ilość odcieni i kolorów, choć z pozoru wydają się być niezauważalne, może okazać się dosyć trudne.

matka i córka

Świadomość emocjonalna to baza dającą dziecku siłę

Świadomość emocjonalna jest niezbędna do dobrego samopoczucia. Zatem powinniśmy być świadomi tego, co wywołuje frustrujące i negatywne, a co pozytywne i przyjemne uczucia. Wtedy będziemy w stanie znaleźć drogę do tego, by je w sobie pobudzać, rozumieć oraz kontrolować. 

Jest niezwykle ważne, aby dzieci rozwinęły swoją inteligencję emocjonalną oraz zdolność do skutecznego wyrażania swoich emocji, by jako dorośli posiadali silne poczucie własnego ja.

Uczenie dzieci obserwowania, wyrażania oraz poznawania swoich emocji pomoże im w samorozwoju oraz życiu pełnym sukcesów. Tak naprawdę, dzięki temu staną się odporne na konfliktowe działania innych osób.

matka z dzieckiem

Znaczenie komunikacji emocjonalnej

Sugestie dotyczącej promowania tych zdolności u dzieci możemy znaleźć w książce “Inteligencja emocjonalna dla dzieci” Shapiro Lawrence’a.

Martin to sześcioletni chłopiec, którego rodzice przechodzili przez szczególnie ciężki rozwód. Ojciec Martina nalegał, aby syn przylatywał do niego, do Bostonu, co weekend, podczas gdy matka miała zajmować się chłopcem w ciągu tygodnia.

Martin zwykle nie wypowiadał nawet słowa podczas tych długich, niemal trzygodzinnych podróży, oraz chciał iść spać jak tylko docierał do któregoś ze swoich dwóch domów. 

Po dwóch miesiącach tej gehenny, Martin zaczął narzekać na ból żołądka, a jego nauczyciel zwrócił uwagę na to, że chłopiec bardzo rzadko odzywał się do innych dzieci w szkole. 

Podczas jednego z przesłuchań dotyczących opieki nad dzieckiem, prawnik zapytał Martina:

 – Jak czujesz się kiedy odwiedzasz co weekend swojego ojca?

 – Nie wiem – odpowiedział Martin.

 – Cóż, czy jesteś szczęśliwy kiedy jedziesz do Bostonu, by zobaczyć się z ojcem? – zapytał prawnik, kontrolując swoje emocje i starając się nie wpływać w żaden sposób na odpowiedź chłopca.

– Nie wiem – odpowiedział malec monotonnym, ledwie słyszalnym głosem.

– A co z Twoją matką? Czy jesteś zadowolony z tego, że mieszkasz z nią przez resztę tygodnia?  – docieka prawnik, przewidując to, co usłyszy.

– Nie wiem – odpowiada Martin po raz trzeci i nic w jego zachowaniu nie wskazywało na to, że jest inaczej.

dzieci

Wyrażanie emocji

Jeśli pozbawimy nasze dzieci zdrowego rozwoju emocjonalnego, nie będą w stanie rozpoznać oraz zrozumieć swoich uczuć.

Tak jak mogliśmy zobaczyć na powyższym przykładzie, zadaje to naszym dzieciom wiele cierpienia.

Zdolność dziecka do wyrażenia swoich emocji za pomocą słów jest niezbędna do zaspokojenia jego podstawowych potrzeb. Jeśli nauczymy nasze dziecko jak wyrazić siebie, stanie się ono silniejsze i bardziej pewne siebie.

Słowa, które opisują emocje są bezpośrednio związane z uczuciami oraz z ich psychologiczną oraz emocjonalną ekspresją (na przykład, dziecko powinno wiedzieć, że złoszczenie się związane jest z lekkim wzrostem tętna oraz napięciem całego ciała.)

Rozwijanie języka emocjonalnego u dzieci

Jeśli nasze pociechy dorastają w otoczeniu, które tłumi uczucia oraz unika komunikacji emocjonalnej, jest bardzo prawdopodobne, że wyrosną one na dorosłych, którzy nie są w stanie wyrażać swoich uczuć. 

Nigdy nie jest za późno na nauczenie się języka emocji, jednak ci, którzy opanują go we wczesnych latach, będą w stanie wyrażać siebie w dużo bardziej przejrzysty sposób. Posiadają większą samoświadomość, co pomaga w relacjach z innymi. To natomiast otwiera drzwi do sukcesu oraz ułatwia im osiąganie swoich celów.

Dlatego spoczywa na nas “moralny obowiązek” na kultywowaniu tego jakże istotnego pierwiastka w naszych dzieciach. Ponieważ tylko dzięki wychowywaniu silnych dzieci jesteśmy w stanie uniknąć wielu “złamanych” dorosłych. Złamanych przez samotność, brak zaufania oraz brak miłości wobec samego siebie i drugiej osoby.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.