Samookaleczanie się - jak pomóc osobie, która to robi?

Czy wiesz, jak możesz pomóc osobie, która stosuje samookaleczanie? Dowiedz się, co możesz zrobić.
Samookaleczanie się - jak pomóc osobie, która to robi?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia, 2023

Niektóre emocje są zbyt surowe i ciężkie. Te, z którymi nie bardzo wiemy, co zrobić, a które przyklejają się do nas jak dodatkowa warstwa, jak dziwna substancja, która piecze i utrudnia życie. Aby złagodzić ten ból, niektórzy wybierają samookaleczanie się. Wiąże się to z uszkodzeniem ciała, które ma na celu chwilowe ukierunkowanie i/lub znieczulenie cierpienia emocjonalnego.

Samookaleczanie się jest aktem całkowicie dysfunkcyjnym. Jednak kryje się za nim bardzo złożone połączenie czynników wyzwalających i przyczyn, z którymi dana osoba stara się sobie poradzić. Nie rozumie ich jednak. Ponadto takie zachowanie jest uważane za problem zdrowia publicznego. W wielu przypadkach wiąże się to z samobójstwem.

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Federalny Bahia (Brazylia) wskazują, że globalne rozpowszechnienie samookaleczeń wśród młodzieży jest niezwykle poważne. Z tego powodu cierpi około 20 procent młodych ludzi. Ma to ogromny wpływ zarówno na rodziny, jak i społeczeństwo i wymaga wrażliwości w zrozumieniu problemu i podejściu do niego.

Spójrzmy na kilka przydatnych wskazówek, których należy przestrzegać, jeśli ktoś z Twoich bliskich krzywdzi samego siebie.

Samookaleczenia są częstsze wśród kobiet.

Cierpiąca nastolatka symbolizuje, jak pomóc komuś, kto jest samookaleczający
Jedną z głównych strategii pomagania komuś, kto się samookalecza, jest unikanie osądzania.

Samookaleczanie się – jak możemy pomóc?

Kiedy bliska Ci osoba samookalecza się, prawdopodobnie zastanawiasz się, dlaczego. Trudno zrozumieć, dlaczego ktoś miałby się ciąć, podpalać lub wyrywać sobie włosy. State University of New Jersey (USA) przeprowadził badanie, w którym stwierdzono, że ból fizyczny jest sposobem na odwrócenie uwagi od emocjonalnej udręki.

Jest też inna hipoteza. Faktem jest, że wiele samookaleczeń, które nie mają charakteru samobójczego, jest dokonywanych w celu „poczucia czegoś”. Czasami odrętwienie emocjonalne jest tak głębokie, że cierpiący musi doświadczyć jakiegokolwiek uczucia. To trudne realia, z którymi wszyscy możemy się kiedyś zmierzyć.

Jak jednak zachować się, gdy bliska Ci osoba samookalecza się? Pierwszą rzeczą, której doświadczysz, będzie chęć uratowania jej i przekonania, by nie powtarzała podobnych zachowań. Ale te strategie — choć są całkowicie zrozumiałe — nie zawsze działają. Oto kilka kroków, o których należy pamiętać.

Kiedy ktoś zadaje sobie rany, później się tego wstydzi. To jedyna dostępna tej osobie strategia radzenia sobie. Możesz pomóc jej w poszukiwaniu lepszych zasobów i narzędzi.

1. Unikaj osądzania i krytyki

Kiedy odkryjesz, że ktoś, kogo znasz, samookalecza się, możesz doświadczyć uczucia odrzucenia i oszołomienia. Prawie automatycznie możesz powiedzieć: „Ale dlaczego to zrobiłeś, zwariowałeś?” Jest to jednak najgorsze słowa, jakie mogą wyjść z Twoich ust. Należy ich unikać za wszelką cenę.

Jeśli chcesz pomóc komuś, kto się samookalecza, unikaj osądów, krytyki i wszelkich impulsywnych komentarzy. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje ktoś, kto ma do czynienia ze zwiększonym stresem emocjonalnym, jest oskarżenie i ukaranie. Zachowaj spokój i zrozum, że osoba ta używa jedynej znanej sobie strategii radzenia sobie z tym, co się z nią dzieje.

2. Zauważ ich emocje i daj im przestrzeń

Samookaleczanie jest dysfunkcyjnym mechanizmem radzenia sobie z poważnym stresem emocjonalnym. Udręka tej osoby nie zniknie, jeśli powiesz jej, że „Wszystko będzie dobrze” lub „Zaufaj mi, pomogę Ci”. Po samookaleczeniu czuje wstyd. Oznacza to, że prawdopodobnie nie będzie jej łatwo z Tobą rozmawiać.

Przydatną strategią jest oferowanie zrozumienia. Pokaż, że możesz dostroić się do rzeczywistości jednostki. Zapytaj: „Jak się czujesz?” lub „Co teraz przeżywasz?”. Oczywiście nie będzie jej łatwo wyrazić tego słowami, więc daj jej czas i przestrzeń.

4. Okazuj troskę

„Nie jesteś z tym sama. Jestem tu dla Ciebie. Zaopiekuję się Tobą”. Każdy, kto się samookalecza, chce coś poczuć, uwalniając ciężar udręki przez swoje rany. Ci ludzie czują się też samotni. Co więcej, jednostka może założyć, że jej plątanina myśli i emocji nigdy się nie skończy, a ból, który teraz odczuwa, będzie trwały.

Potrzebuje wsparcia ze strony otoczenia i bliskich relacji, aby móc być sobą. Nie potrzebuje innych osób chcących ją kontrolować. Pokaż jej swoją szczerą troskę. Nie staraj się kontrolować ani nic narzucać. Po prostu skoncentruj się na opiece nad nią i byciu u jej boku.

6. Bądź bezstronny, ale uważny na ich samookaleczenia

Staraj się unikać intensywnych reakcji na czyjeś obrażenia. Każda przesadzona odpowiedź sprawi, że osoba ta poczuje się jeszcze bardziej zawstydzona. Najlepiej byłoby być bezstronnym i pokazać, że Twój bliski nie musi przepraszać ani nic mówić, jeśli nie chce.

Unikaj także wzmacniania piętna wokół samookaleczeń. Uważaj na swój język. Ogranicz swoje impulsywne reakcje i postawy, bo może się okazać, że zaczynasz budować między Wami mur.

Nie wahaj się zapewnić wsparcia w leczeniu fizycznych ran, które mogą być ukryte, a mogą wymagać pomocy medycznej.

Istnieje wiele rodzajów zachowań autoagresywnych. Wiele z nich może pozostać niezauważonych. Kiedy odkryjesz, że bliska Ci osoba samookalecza się, nie osądzaj jej. Bądź bezstronny. Co najważniejsze, zaoferuj jej zrozumienie i zapytaj, czy chce poszukać profesjonalnej pomocy.

7. Pamiętaj, że nie możesz brać za nie odpowiedzialności

Kiedy jesteś świadkiem samookaleczenia bliskiej osoby, chcesz ją uratować. Możesz mieć wręcz obsesję na punkcie próby ratowania tej osoby, robienia dla niej tego, czego sama nie może zrobić. Jednak takie podejście jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ nie można narzucać na swoje barki zadań innych.

Twoim zadaniem jest wspieranie, zrozumienie i bycie tam dla niej. Nie wolno Ci brać na siebie jej obowiązków. Jednostka musi pracować nad własnym wyzdrowieniem. Nawet jeśli jest to dla Ciebie trudne, musisz delegować zadania i starać się jej zaufać.

8. Poinstruuj ich, aby poprosili o specjalistyczną pomoc

Za tego typu sytuacjami kryją się głębokie realia i doświadczenia, z którymi osoba samookaleczająca się nie uporała. Ma w sobie wiele emocji, którymi musi się zająć. Nie może jednak poradzić sobie z nimi sama. Jak już ustaliliśmy, że nie ma odpowiednich strategii radzenia sobie.

Musisz także pamiętać, że niektóre zachowania samookaleczające mają intencje samobójcze. W takim przypadku musisz działać. Jeśli chcesz pomóc bliskiemu, namów go do szukania specjalistycznej opieki. Terapia psychologiczna wraz ze wsparciem społecznym ze strony otoczenia umożliwi najlepsze postępy.

Kobieta w terapii psychologicznej symbolizująca, jak pomóc komuś, kto się samookalecza
Istotne jest, abyś nakłaniał i wiedział, jak poprowadzić osobę dokonującą samookaleczeń do rozpoczęcia terapii psychologicznej.

Uwaga końcowa

Dla członka rodziny, przyjaciela lub partnera osoby samookaleczającej się istnieje jedna niezaprzeczalna prawda. Nigdy w pełni nie zrozumiemy, dlaczego nasz bliski to robi. To coś, co trudno zaakceptować. Problemy ze zdrowiem psychicznym są złożoną rzeczywistością i niezwykle trudno jest szczegółowo zrozumieć całą ich budowę.

We wszystkich przypadkach najważniejsza jest świadomość, że te psychologiczne problemy można przezwyciężyć. Osoba, która ucieka się do samookaleczenia, musi zająć się terapią psychologiczną i pracować nad ukrytymi czynnikami, które promują jej zachowanie. Stopniowo może wypracować odpowiednie narzędzia radzenia sobie z dyskomfortem emocjonalnym w bardziej efektywny i przede wszystkim zdrowy sposób.

Na koniec warto wiedzieć, jak możemy towarzyszyć w jej uzdrawiającej podróży, wspierając ją, ale nie piętnując. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to obecnie szczególnie poważny problem społeczny dla młodych ludzi. Dlatego to od nas zależy, czy nauczymy się mu zapobiegać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.