Różne oblicza narcyzmu - z którymi masz do czynienia?

Różne oblicza narcyzmu - z którymi masz do czynienia?

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia, 2019

Odkrycie różnych obliczy narcyzmu pomoże nam zrozumieć, jak rozpoznać go zarówno w nas samych, jak i w innych. Wszyscy potrzebujemy dawki miłości własnej, aby docenić samych siebie i cieszyć się wysokim poczuciem własnej wartości. Narcystyczni ludzie dorastają i wydają się bardzo pewni siebie, gdy w głębi duszy kryją wiele niepewności. Dzisiaj odkryjemy różne oblicza narcyzmu, aby wykryć go w innych, jak również w nas samych.

Główną cechą narcyzów jest to, że ich “ja” jest tak duże, że przestrzeń dla innych jest bardzo ograniczona. Coś, co jest ściśle związane z empatią, jak wskazuje praca The Narcisticistic Personality Disorder. W rzeczywistości, w oczach innych, są oni często uważani za egocentryków. W ten sposób szukają jedynie poklasku, wychwalają swoje osiągnięcia i chcą, by inni uważali ich za najlepszych.

Można powiedzieć, że narcyz żywi się innymi. Jeśli nikt go nie podziwia, jeśli nie ma się przed kim chwalić jego moc słabnie. Wtedy może stawić czoła swojemu brakowi poczucia własnej wartości, które budzi w nim tyle strachu. Dlatego narcyzm możemy uważać za maskę, której te osoby uważają, aby uciec przed swoimi słabościami.

mężczyzna na plaży - oblicze narcyzmu

Wrażliwi narcyzi

Pierwszym rodzajem narcyzmu, który omówimy będzie ten, który dotyczą ludzi, którzy w obliczu innych zakładają maskę wrażliwości. Jednak za nią kryje się przebudzenie, strach i próba manipulowania każdym, kto stanie po jego stronie.

  • Narcyz zależny: jego lęk przed opuszczeniem sprawia, że ​​odczuwa ogromną pustkę, którą nieustannie wyrzuca osobie, z którą jest odpowiedzialny i którą czynią za nią odpowiedzialną. Jego potrzeby emocjonalne rosną wraz z rozwojem związku i zaczyna manipulację drugą osobą tak, by ona go nie zostawiła. Szuka miłości i bycia w centrum czyjejś uwagi.
  • Narcyz męczenik: wykorzystuje cierpienie, aby w ten sposób usprawiedliwić swoją potrzebę wsparcia i uwagi, chociaż nikt nie jest w stanie w pełni zaspokoić tej potrzeby. Próbuje obudzić w innych poczucie winy, jeśli ich nie wspierają tak, jak oni by tego chcieli.

Jak mogliśmy zauważyć, ten typ narcyzów ma w sobie dużą pustkę, której nie mogą wypełnić i używają manipulacji, aby zwrócić na siebie uwagę innych. Tacy ludzie tworzą bardzo szkodliwe i destrukcyjne związki.

Złośliwi narcyzi

Wcześniej omówione oblicza narcyzmu wykorzystywały wrażliwość, aby zwrócić na siebie uwagę innych i stać się centrum uwagi. Jednak w tym przypadku złośliwi narcyzi używają odmiennych technik.

krzycząca kobieta
  • Mściwy narcyz: używa innych, aby ich zniszczyć kłamiąc, depcząc i oszukując, aby wynieść się pod nich. Nie jest w stanie zaakpcetować, że ktoś może mu zagrozić. Dlatego stara się upokarzać i zniszczyć poczucie własnej wartości tych, których postrzega jako konkurencję.
  • Narcyz oszust: na początku może wydawać się bardzo miłą i przyjazną osobą, ale to tylko pozory. Jego najmilsze oblicze to jedynie środek, aby zdobyć zaufanie tych, których użyje, aby poczuć się lepiej.
  • Wrogi narcyz: jego słowa są jego najsilniejszą bronią, której używa, aby zniszczyć każdego w pobliżu. Traktuje każde słowo jako osobisty atak na jego osobę. Jego gniew może zniknąć tylko wtedy, kiedy usłyszy pochwały, których oczekuje.
  • Narcyz tyran: nie jest w stanie nawiązać relacji bez próby dominowania innych. Uważa się za lepszego i że wszyscy inni są ludźmi bez wartości. Do tego stopnia, że uważa innych za przedmioty. Jego dominacja nad innymi może przerodzić się w nadużycia.

Był jak kogut, który wierzył, że słońce wyszło, by usłyszeć, jak pieje.

-George Eliot-

Inne oblicza narcyzmu

Istnieją też inne oblicza narcyzmu. Identyfikujemy go również u osób, które poświęcają dużo czasu swojemu wizerunkowi. Sieci społecznościowe wraz z pochlebnymi komentarzami dotyczącymi jego ciała karmią jego narcyzm. Ponadto mogą uwierzyć, że dzięki swojemu wyglądowi zasługują na wszystko (np. związek, pracę, itd.).

Są też inne typy narcyzów, którzy uważają się za istoty mesjańskie i wiecznie pouczają innych. Wzmacnia to ich poczucie wyższości (lub obniża poczucie niższości). “Pomaga” innym, nawet jeśli o to nie proszą, ale stara się otrzymać zapłatę w inny sposób.

Wreszcie są narcyzi, którzy szczycą się sukcesami i osiągnięciami, których tak naprawdę nigdy nie osiągnęli (przynajmniej nie w sposób, w jaki o tym opowiadają). Ich celem jest podziw ze strony innych. Ludzie wokół nich, gdy odkrywają ich kłamstwa, często zamieniają podziw na coś zupełnie przeciwnego. Wtedy zwykle zmieniają krąg znajomych i od nowa zaczynają historię, którą znają na pamięć.

dwie maski

Jak widzieliśmy, istnieje wiele twarzy narcyzmu, które należy zidentyfikować. Tego typu osoby, oprócz wielu wad, mogą również wyrządzić wiele szkód. Dlatego, gdy tylko zdamy sobie sprawę, że mamy do czynienia z narcyzem powinniśmy podjąć środki ostrożności. Próba zmiany lub pójście do psychologa zazwyczaj nie są wyjściem. Narcyzi wierzą, że to inni się mylą, podczas gdy oni są najlepsi, najbardziej cierpiący lub cokolwiek innego, w czym chcą być na pierwszym miejscu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.