Poporodowa mieszanka emocji - dlaczego czuję się w ten sposób?

Poporodowa mieszanka emocji - dlaczego czuję się w ten sposób?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 06 października, 2018

Wydanie dziecka na świat po raz pierwszy jest bardzo ważną zmianą dla nowej mamy i taty. Pojawia się mieszanka emocji wprowadzająca wielkie wyzwania w ich życiu. Oprócz zmian dokonanych dla nowego dziecka najważniejszą zmianą po porodzie jest ta, której nie widać gołym okiem. Mówimy o zmianie, który matka nosi w sobie. Jest to emocjonalny i fizyczny proces fazy poporodowej.

W tym okresie, zwanym połogiem, ciało matki powraca do stanu równowagi. Fizyczna część trwa zwykle około 40 dni. Jednak odzyskanie stylu życia i życia z partnerem może zająć nawet rok. Mieszanka emocji – jeśli nie jest odpowiednio zrozumiana – może nieco skomplikować ten proces.

“Bycie rodzicem to jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek zrobisz, ale w zamian nauczy Cię znaczenia bezwarunkowej miłości.”

-Nicholas Sparks-

Mieszanka emocji – zaburzenia równowagi hormonalnej i zmiany fizyczne

Jeśli przyszła matka odczuwa zmiany hormonalne i emocjonalne w czasie ciąży, to wystąpi to również w okresie poporodowym. W tym okresie hormony powracają, aby pomóc macicy skurczyć się i piersiom zacząć wytwarzać mleko.

 • Poziom estrogenu i progesteronu spada. Są to hormony odpowiedzialne za cykl jajnikowy, który pojawi się po kilku miesiącach lub roku, kiedy miesiączka powraca.
 • Poziomy prolaktyny i oksytocyny idą w górę, by skurczyć macicę i wytworzyć mleko. Skurcze te mogą być bolesne.
Karmienie piersią

Kobieta w trakcie połogu doświadcza dużych zmian w układzie hormonalnym, które mogą powodować intensywne zmiany emocjonalne.

Wszystko zmienia się po porodzie

Te hormony te są również sprawiają, ze matki podstawowym celem jest dziecko. Prolaktyna i oksytocyna wywołują stan skupienia i koncentracji na dziecku, relatywizując lub ignorując inne bodźce ze środowiska zewnętrznego.

Matka odczuje niepokój o rozłąkę z dzieckiem, ponieważ jej uczucia są z nim całkowicie powiązane. Będzie czuła się wrażliwa na wszystko, co dzieje się wokół niej, czując się przytłoczona tym, co wydaje się normalną sytuacją. Ale dla niej nie okazują się w tej chwili normalne.

Z drugiej strony traci zainteresowanie seksem i innymi czynnościami, które wcześniej były ważne. Życie koncentruje się na opiece nad dzieckiem, mleku i miłości.

Poza tym matka wolno dochodzi do siebie z powodu braku składników odżywczych w czasie ciąży, porodzie, braku żelaza, a w niektórych przypadkach także jodu. Może również zobaczyć zmiany jelitowe, ze względu na zmiany w serotoninie. Inne zmiany to:

 • Huśtawki nastrojów
 • Brak snu
 • Zmartwienia
 • Dyskomfort
 • Trudności w karmieniu piersią (pęknięcia w brodawkach sutkowych i ból)

Wszystko to może sprawić, że nowa mama odczuwa niepewność, rozczarowanie, wyczerpanie, drażliwość, brak koncentracji, udrękę, lęk, potrzebę płaczu, stres, nadwrażliwość i może czasami prowadzić do depresji poporodowej.

Poporodowa mieszanka emocji a rola taty

Poza zmianami które dotyczą matki, ojciec również może czuć się nie na miejscu, może być niepewny swojej roli i tego, co powinien robić. Jednocześnie może nie zrozumieć, a nawet nie rozpoznać swojej partnerki i nie jest pewien, jak im pomóc lub wesprzeć.

Rodzice w szpitalu

Ale rodzina zazwyczaj służy pomocą, zazwyczaj matka może przyjąć rolę głównego wsparcia. Może to sprawić, że ojciec lub partner poczują się jeszcze bardziej odepchnięci i mogą szukać innych sposobów, aby czuć się użytecznym, nawet jeśli nie są ze swoją partnerka.

Ojcostwo jest najtrudniejszą pracą na ziemi. Jesteś odpowiedzialny za fizyczny, emocjonalny i umysłowy rozwój innego człowieka.

Mieszaka emocji – jak możemy ponownie znaleźć równowagę?

Ważne jest, aby wiedzieć, że połóg jest normalnym i tymczasowym procesem, który pozwoli Ci przystosować się do nowego życia skoncentrowanego na dziecku. Aby to zrobić, konieczne jest zaakceptowanie zmian fizycznych, społecznych i emocjonalnych, upewniając się, że twoja nowa sytuacja staje się normalna i nauczysz się razem ze swoim partnerem jak sobie z nią poradzić.

Ciało jest mądre i wie, jak powrócić do równowagi, potrzebujemy tylko atmosfery spokoju i wsparcia w relacji z naszym partnerem, aby stało się to naturalnie i łatwo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Beard, J. L., Hendricks, M. K., Perez, E. M., Murray-Kolb, L. E., Berg, A., Vernon-Feagans, L., … Tomlinson, M. (2005). Maternal Iron Deficiency Anemia Affects Postpartum Emotions and Cognition. The Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1093/jn/135.2.267

 • Izard, C. E., Libero, D. Z., Putnam, P., & Haynes, O. M. (1993). Stability of Emotion Experiences and Their Relations to Traits of Personality. Journal of Personality and Social Psychology. https://doi.org/10.1037/0022-3514.64.5.847

 • Granat, A., Gadassi, R., Gilboa-Schechtman, E., & Feldman, R. (2017). Maternal depression and anxiety, social synchrony, and infant regulation of negative and positive emotions. Emotion. https://doi.org/10.1037/emo0000204

 • Haagen, J. F. G., Moerbeek, M., Olde, E., Van Der Hart, O., & Kleber, R. J. (2015). PTSD after childbirth: A predictive ethological model for symptom development. Journal of Affective Disorders. https://doi.org/10.1016/j.jad.2015.06.049


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.