Pogonofilia: pociąg do brodatych mężczyzn

Czy uważasz, że męskie brody są niezwykle atrakcyjne? Jeśli tak, możesz mieć pogonofilię. To rodzaj intensywnego pociągu do brodatych mężczyzn.
Pogonofilia: pociąg do brodatych mężczyzn
Ebiezer López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ebiezer López.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy mężczyźni z brodą są bardziej atrakcyjni niż inni? Może nie dla wszystkich, ale na pewno są dla osób z chorobą znaną jako pogonofilia. Termin ten odnosi się do silnego pociągu, jaki niektórzy ludzie czują do mężczyzn z brodą. W niektórych przypadkach może stać się czymś w rodzaju fetyszu.

Czy istnieje naukowe wyjaśnienie tego zjawiska, czy jest to tylko trend? Na podstawie dostępnych dowodów można stwierdzić, że na atrakcyjność składa się kilka czynników. Wydaje się, że brody można powiązać z pożądanymi cechami, które zwiększają atrakcyjność seksualną mężczyzny.

Moda na drwali i pogonofilia

Moda ciągle się zmienia i od czasu do czasu pojawiają się nowe trendy. Jednym z najnowszych jest styl „ na drwala” wśród mężczyzn. Widzimy celebrytów w koszulach w kratę, butach górskich, kurtkach i czapkach zimowych. Jednak cechą, która najbardziej się wśród nich wyróżnia, jest ich twarz. Gęste brody, które mogą być długie lub przycięte.

Ten trend stał się ostatnio niezwykle powszechny. Coraz więcej mężczyzn decyduje się na zapuszczanie brody. Na rynku istnieje nawet duża liczba produktów przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji brody. W związku z tym trendem pogonofilia stała się bardziej widoczna w populacji ogólnej. Zainteresowała się nim również społeczność naukowa.

Niewątpliwie są osoby, które czują szczególny pociąg do mężczyzn z brodą. Z tego powodu zadajmy sobie pytanie: czy to zjawisko jest po prostu związane z modą, czy też istnieją inne, głębsze przyczyny? Według niektórych badań odpowiedź jest taka, że istnieją określone biologiczne i psychologiczne przyczyny uczucia pociągu do mężczyzn z brodą.

Uśmiechnięty brodaty mężczyzna

Przyczyny pogonofilii

W 2013 roku Dixson i Brooks przeprowadzili badanie oceniające rolę zarostu w poziomie męskiej atrakcyjności. W tym celu naukowcy pokazali kobietom zdjęcia mężczyzn, którzy byli gładko ogoleni, z lekkim lub mocnym zarostem lub z pełną brodą. Następnie przeanalizowali osądy, jakie kobiety wydały na temat atrybutów tych mężczyzn.

Naukowcy doszli do wniosku, że kobiety uważają mężczyzn z gęstym zarostem za bardziej atrakcyjnych. Tymczasem długie brody wiązały się ze zwiększoną zdolnością do wychowywania dzieci. Na tej podstawie doszli do wniosku, że brody odgrywają ważną rolę w postrzeganiu męskości i atrakcyjności fizycznej.

Jednak inne badania wskazują, że brody nie zwiększają bezpośrednio atrakcyjności fizycznej, ale raczej wskazują na status społeczny. W tym konkretnym badaniu zarówno mężczyźni, jak i kobiety z dwóch różnych grup etnicznych uważali brody za oznakę wyższego statusu społecznego (Dixson i Vasey, 2012).

Broda i jej związek ze zdrowiem

Pogonofilia może być związana nie tylko z obecnością zarostu, ale także z innymi czynnikami. W w oparciu o to, co wiemy o męskiej fizjologii, we wzroście brody biorą udział różne zmienne. Jednym z nich jest testosteron, którego poziom znacznie wzrasta we wczesnych stadiach dojrzewania.

Z drugiej strony zdrowa skóra sprzyja gęstej brodzie. Stosowanie diety niskotłuszczowej i regularne ćwiczenia również poprawiają wzrost zarostu. Ponadto może przyczynić się do tego dziedziczenie genetyczne.

Dlatego jeśli uznamy rozumiane (świadomie lub nieświadomie) aspekty za cechy zdrowego mężczyzny, możemy postawić hipotezę, że broda jest cechą uatrakcyjniającą. Innymi słowy, ludzie mogą mieć wrażenie, że mężczyzna z brodą jest zdrowszy, a przez to bardziej atrakcyjny.

Podobnie idea, że broda jest związana z wyższym statusem, wydaje się mieć swoje początki w naszej historii ewolucyjnej. Mówi się, że broda była atrybutem pierwotnie związanym z agresywnością. Z tego powodu tego typu wygląd sprzyjał konkurencji i reprodukcji.

Skąd wiesz, czy masz pogonofilię?

Musimy wyjaśnić, że samo uznanie mężczyzny z brodą za atrakcyjnego nie jest równoznaczne z pogonofilią. W rzeczywistości termin ten jest używany do określenia przyciągania o dość wyraźnej intensywności. Tak dużej, że może wytworzyć niektóre z następujących manifestacji:

  • Twój puls przyspiesza na widok mężczyzny z brodą.
  • Doświadczasz znacznego wzrostu uczucia pożądania seksualnego.
  • Pocisz się.
  • Twoje odrzucenie mężczyzn bez brody jest automatyczne.

Nie jest to jednak stan psychiczny uznawany przez żadną instytucję naukową. Jest to raczej stosunkowo nowe zjawisko, które wiąże się z pewnymi trendami w modzie męskiej.

Kobieta z brodatym mężczyzną

Pogonofobia, druga strona pogonofilii

Tak jak niektórzy ludzie czują szczególny pociąg do brody, są tacy, którzy wyrażają intensywne odrzucenie. Takie zachowanie jest znane jako pogonofobia, forma strachu lub intensywnej odrazy do brody.

Podobnie jak inne fobie, pogonofobia jest ostrym przejawem niepokoju, w tym przypadku związanego z brodą. Jest to irracjonalny strach i odrzucenie, którego zakres może się znacznie różnić.

Wreszcie, chociaż pogonofilia nie jest stanem patologicznym, jest to ciekawe zachowanie, które podkreśla pewne interesujące aspekty bycia człowiekiem. Do tej pory nie zgłoszono żadnych przypadków, w których pociąg do brody wywołuje nieprzyjemne odczucia lub objawy. Jednak ludzki umysł jest złożony i niesamowity, więc nie możemy jeszcze wykluczyć tego pomysłu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dixson, B. J., & Vasey, P. L. (2012). Beards augment perceptions of men’s age, social status, and aggressiveness, but not attractiveness. Behavioral Ecology, 23(3), 481-490.
  • Dixson, B. J., & Brooks, R. C. (2013). The role of facial hair in women’s perceptions of men’s attractiveness, health, masculinity and parenting abilities. Evolution and Human Behavior, 34(3), 236-241.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.