Kilka ciekawych faktów na temat teatru

W wielu teatrach kolor żółty jest zabroniony. To dlatego, że Molière, słynny francuski dramaturg, ubrany był w ten kolor, gdy zachorował i musiał opuścić przedstawienie, a później zmarł. Przyjrzyjmy się innym fascynującym faktom ze świata teatru.
Kilka ciekawych faktów na temat teatru
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 02 listopada, 2022

Teatr może być wyjątkowym przeżyciem, zarówno dla artystów, jak i publiczności. Każda grupa związana z teatrem ma swoje własne emocje, osiągnięcia i perypetie. To nie przypadek, że ten rodzaj sztuki jest jednym z najstarszych i najbardziej uniwersalnych przejawów człowieczeństwa. Dziś poznamy kilka ciekawych faktów na temat teatru.

Chociaż przedstawienia teatralne odbywały się w prawie wszystkich kulturach, popularność zyskały w starożytnej Grecji. Od tego czasu symbolem teatru stały się dwie maski, jedna śmiejąca się, symbolizująca komedię, a druga płacząca, symbolizująca tragedię.

Grecy uważali, że Thalia była muzą komedii, ponieważ uwielbiała przyjęcia, hulanki, śmiech i muzykę. Melpomena była muzą tragedii. Mówiono, że chociaż ma wszystko, czego pragnie, nie może być szczęśliwa. Tragedie greckie są tak pełnym i wspaniałym wyrazem człowieczeństwa, że fascynują do dziś. Przyjrzyjmy się innym ciekawym faktom dotyczącym teatru.

Życie to sztuka, która nie pozwala na testowanie. Śpiewaj, płacz, tańcz, śmiej się i żyj intensywnie, zanim kurtyna opadnie, a utwór zakończy się bez braw.

-Charles Chaplin-

aktorzy kłaniają się
Kurtyna nie zawsze istniała w teatrze. Była to innowacja w XVII wieku.

Kilka ciekawych faktów na temat teatru na przestrzeni dziejów

Pierwszy teatr powstał w Grecji. Został zbudowany z kamienia i był poświęcony Dionizosowi. Podzielony był na trzy części: scenę, miejsce dla orkiestry i miejsce dla publiczności. Grecy klaskali i wiwatowali na koniec przedstawienia. Rzymianie robili to samo, ale też machali końcami swoich tog lub specjalną wstążką, którą w tym celu rozdawano publiczności.

Teatr wraz z początkami chrześcijaństwa przeżywał upadek. Sztukę traktowano z podejrzliwością i przez długi czas zakazano publicznych występów. Zmieniło się to jednak wraz z pojawieniem się Sztuk Pasyjnych, które przekazywały przesłanie religijne.

Początkowo dzieła teatralne można było wystawiać tylko w kościołach. Później pozwolono im odbywać się na placach publicznych. Niemniej jednak jeszcze w XVIII wieku zawód aktorski był uważany za niesławny. Aktorom zabroniono sprawowania pewnych urzędów publicznych i nie można było ich pochować na świętej ziemi.

Przez długi czas kobietom nie wolno było brać udziału w przedstawieniach. Jeśli w sztuce wymagane były postacie kobiece, odgrywali je młodzi mężczyźni, którzy nie przeszli jeszcze mutacji.

Mity i legendy dotyczące teatru

Świat teatru otacza wiele legend i mitów. Na przykład o londyńskiej dzielnicy West End, największej na świecie dzielnicy teatralnej, zawsze mówiono, że jest nawiedzona. Wiele teatrów na całym świecie nie jest otwartych w poniedziałki, ponieważ mówi się, że jest to dzień, w którym duchy mogą swobodnie po nich wędrować. W niektórych miejscach nawet zostawia się im włączone światła.

Mówiąc o legendach, słynna sztuka Szekspira, Makbet, jest podobno przeklęta. Mit ten powstał, gdy podczas pierwszego wystawienia sztuki aktor grający Lady Makbet zmarł przed wyjściem na scenę, a jego miejsce musiał zająć sam Szekspir. Ponadto w 1849 roku zginęło 20 osób, a 100 zostało rannych w wyniku zamieszek podczas wystawiania tej sztuki. To tylko kilka powodów, dla których wielu aktorów i reżyserów obawia się Makbeta.

Jednak teatralne mity i legendy na tym się nie kończą. Wyrażenie „Połamania nóg” jest częścią teatralnego slangu i reprezentuje życzenie aktorowi szczęścia przed występem. Istnieje wiele różnych teorii na temat pochodzenia tego wyrażenia. Jedna z takich teorii powstała na początku XX wieku w teatrze amerykańskim. Dublerzy siedzieli w tylnym rzędzie, marząc o tym, aby główni aktorzy doznali kontuzji.

Tancerze nie życzą sobie „Połamania nóg” przed występem. Mówią “Merde”; to francuskie słowo oznaczające przekleństwo. Zwyczaj ten odnosi się do czasów, kiedy udane spektakle przyciągały widzów, a ulice były pełne gnoju od koni ciągnących powozy.

londyński teatr
Les Miserables to najdłużej wystawiany musical na londyńskim West Endzie.

Inne ciekawe fakty

Z reguły zasłona i fotele w teatrze są czerwone. Wynika to z efektu Purkinjego. Jest to tendencja oka do przesuwania się w kierunku niebieskiego końca spektrum kolorów przy niskim poziomie oświetlenia. Oznacza to, że czerwienie będą ciemniejsze, co pomoże widzom skupić wzrok na scenie.

Spektakle różnią się od siebie długością. Uważa się, że najkrótszy trwa około trzech minut, a najdłuższy – cały dzień. Jednym z najdłuższych spektakli jest Gatz, ośmiogodzinna sztuka, w której czytany jest w całości Wielki Gatsby F. Scotta Fitzgeralda.

Dzisiaj poznaliśmy kilka ciekawych faktów na temat teatru. Czy jesteś fanem tego rodzaju sztuki?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Blanco, M. (1998). De la tragedia a la comedia trágica. In Teatro español del Siglo de Oro: teoría y práctica (pp. 38-60). Vervuert Verlagsgesellschaft.
  • De Petre, J. C. (2004). El teatro desconocido. Assaig de teatre: revista de l’Associació d’Investigació i Experimentació Teatral, 15-32.
  • Martínez, J. L. (2014). Estudio y edición crítica y anotada de” Melpómene”, musa tercera de El Parnaso Español de Quevedo (Doctoral dissertation, Universidade de Santiago de Compostela).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.