Jak zmniejszyć uczucie niepokoju u dziecka?

Jak zmniejszyć uczucie niepokoju u dziecka?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez María Hoyos

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Dorośli, którzy odgrywają znaczącą rolę w ich życiu, muszą dowiedzieć się jak zmniejszyć uczucie niepokoju u dziecka i nauczyć malucha sposobów radzenia sobie z emocjami w zdrowy sposób.

Jeśli kiedykolwiek doświadczyłaś uczucia niepokoju, to doskonale zdajesz sobie z tego jak bardzo może być ono alarmujące. Niepokój może być okropny dla dorosłych, ale dla dzieci może okazać się jeszcze gorszy, ponieważ nie są one na tyle dojrzałe, aby zrozumieć, co się dzieje.

Dzieci mogą doświadczać niezwykle intensywnego uczucia niepokoju, ponieważ nie posiadają takich samych zasobów jak dorośli, aby sobie z nim poradzić. Właśnie dlatego potrzebują naszej pomocy. W dzisiejszym artykule przestawimy kilka strategii, które pomogą zmniejszyć uczucie niepokoju u dziecka.

Pierwszy krok stanowi ocenienie, czy dziecko rzeczywiście cierpi z powodu niepokoju, ponieważ w wielu przypadkach ta emocja jest niezwykle złożona. Taka sytuacja może okazać się bardzo frustrująca dla dzieci, ponieważ nie są one na tyle dojrzałe, aby ją kontrolować.

Co wywołuje niepokój u dzieci?

Istnieje wiele rzeczy, które mogą wywoływać niepokój u dzieci. Zaliczamy do nich choćby obowiązki domowe, relacje z innymi osobami i pracę domową. Jedna z głównych przyczyn niepokoju u dzieci to separacja lub rozwód.

Załamany chłopiec - zmniejszyć uczucie niepokoju u dziecka

Kiedy dzieci zaczynają opuszczać dom bez rodziców, bez względu na to, czy czynią to aby odwiedzić krewnych lub zaczynają chodzić do szkoły, mogą doświadczać lęku separacyjnego.

W takich sytuacjach to, co zaczyna się jako pozorne napięcie, może przemienić się w intensywny niepokój, gdy nic nie będzie w stanie zmniejszyć uczucia zagrożenia, które dziecko odczuwa, gdy znajduje się z dala od osób, które je chronią.

Kolejne źródło niepokoju stanowi kontakt z nieznajomymi. Wiąże się w sposób bezpośredni z lękiem separacyjnym.

Przede wszystkim należy wiedzieć w jaki sposób można rozpoznać, czy dane dziecko doświadcza klinicznego niepokoju, czy też nie. To może być trudne, ponieważ ponieważ chociaż większość dzieci doświadcza do pewnego stopnia lęku separacyjnego i lęku przed kontaktem z obcymi, to wcale nie muszą one cierpieć z powodu zespołu lęku uogólnionego (GAD).

Inne, poważniejsze przyczyny niepokoju to znęcanie się, pełne przemocy lub dysfunkcyjne życie rodzinne, śmierć ukochanej osoby, rozwód lub przeprowadzka. Każda ze wspomnianych kwestii może prowadzić do wystąpienia niepokoju, z którym dziecko nie jest w stanie sobie poradzić.

Jak zmniejszyć uczucie niepokoju u dziecka

Jak już zauważyliśmy wcześniej, pierwszy krok to upewnienie się, że dziecko cierpi z powodu niepokoju, a nie tylko powierzchownego stresu. Jeśli nieprawidłowo zdiagnozujesz problem, możesz pozbawić je pomocy, której potrzebuje, lub wyzwania, które może pomóc mu się rozwijać.

Dlatego też musisz przede wszystkim zidentyfikować problem i jego przyczynę. Bardzo ważną rolę odgrywa zwracanie uwagi na to, w jaki sposób dziecko wyraża swoje emocje.

Jeśli masz do czynienia z pojedynczym incydentem, musisz postarać się przekonać dziecko. Chociaż czasem może być Ci trudno w to uwierzyć, dzieci radzą sobie lepiej z racjonalnym myśleniem niż nam się wydaje.

Rozmowa z dzieckiem może przynieść przydatne odpowiedzi. Dzięki temu będziesz w stanie współpracować z dzieckiem, aby znaleźć rozwiązanie. To doskonała metoda, ponieważ wzmacnia pozytywnie zastanawianie się i wyciąganie wniosków.

Techniki, które warto wypróbować

  • Racjonalne myślenie to dobry początek. Rozmowa z dzieckiem może pomóc mu się skoncentrować, rozluźnić i zdystansować się psychicznie od problemu.
  • Jeśli dziecko nie jest w stanie znaleźć odpowiednich słów, aby opisać jak się czuje, stwórz historię na temat tego jak się czuje. Dzieci mogą mieć problem z opisaniem emocji, które są dla niego nowe. Właśnie dlatego potrzebuje pomocy od dorosłych.
  • Jak już wspomnieliśmy w pierwszym punkcie, niezwykle ważną rolę odgrywa rozluźnienie. Możesz wypróbować różne techniki relaksacyjne lub postarać się przeanalizować źródło niepokoju dziecka w obiektywny sposób.
  • Dawaj przykład wyrażania uczuć. Dzieci uczą się w dużym stopniu poprzez naśladownictwo. Dlatego też jeśli opiszesz im jak się czujesz, pomożesz im poprawić ich leksykon emocjonalny oraz umiejętność opisywania tego, co czują.
Kobieta przytulająca dziewczynkę

Podsumowując, oto kroki, które powinnaś podjąć, aby rozpoznać niepokój u dzieci:

  • Zwracaj uwagę na objawy fizyczne i psychologiczne.
  • Porozmawiaj z dzieckiem o dręczącym go problemie.
  • Wymyślcie wspólnie rozwiązanie.
  • Używaj technik, które pomogą dziecku poprawić nastrój.
  • Jeśli problem będzie się utrzymywał i wydaje się być silniejszy od normalnego stresu i niepokoju, zasięgnij porady specjalisty.

Dzieci mogą odczuwać niepokój z wielu powodów, zarówno prawdziwych, jak i wymyślonych. Dlatego też dorośli mają obowiązek nauczyć dzieci pozytywnych sposobów radzenia sobie z emocjami, które pojawiają się, gdy stawiają czoła zagrożeniom.

W dzisiejszych czasach dzieci muszą radzić sobie z wieloma kwestiami. Właśnie dlatego musimy pokazać im jak robić to w zdrowy sposób.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.