Test Mini-Mental: szybkie wykrycie demencji

Test Mini-Mental: szybkie wykrycie demencji
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Wczesne wykrycie demencji odgrywa kluczową rolę, ponieważ umożliwia szybkie włączenie planów leczenia, które mogą poprawić rokowania pacjenta. Test Mini-Mental to jeden z najpopularniejszych instrumentów stosowanych w tej dziedzinie.

Długość życia charakteryzująca dzisiejsze społeczeństwo doprowadziła do gwałtownego wzrostu liczby chorych na Alzheimera i inne pochodne schorzenia. Tym samym niezwykle ważną rolę odgrywa dysponowanie dobrymi narzędziami diagnostycznymi.

Powinny one umożliwiać szybkie i łatwe wykrywanie zaburzeń zdolności poznawczych. Test Mini-Mental to jedno z najczęściej wykorzystywanych w tym celu badań.

Wczesne wykrycie tej choroby jest niezwykle ważne. Dzięki niemu można szybko zastosować odpowiednie leczenie, które poprawia prognozę pacjenta. Do testów tego rodzaju powinni mieć dostęp zarówno lekarze pierwszego kontaktu, jak i specjaliści. To bardzo istotne, biorąc pod uwagę fakt, że około 70% pacjentów cierpiących na demencję nie jest poprawnie diagnozowanych.

Test Mini-Mental

Test Mini-Mental, nazywany również MMSE (Mini-Mental State Examination) ocenia zmiany poznawcze. Czyni to, aby wykryć ewentualne przyczyny demencji. To narzędzie przesiewowe. Oznacza to, że służy do początkowego badania, otwierającego drogę do bardziej złożonych procesów.

Kobieta patrząca przez okno

Jeżeli jego wynik będzie budził podejrzenia, lekarz powinien wykonać bardziej dogłębne badania. W zależności od liczby punktów uzyskanych przez pacjenta, można rozróżniać różne rodzaje funkcji poznawczych. Zaliczamy do nich zazwyczaj normalne funkcjonowanie poznawcze lub demencję o łagodnym, średnim lub dużym natężeniu.

Należy również pamiętać, że spadek zdolności poznawczych może stanowić niegroźny i łagodny proces. Lekki spadek zdolności poznawczych wywołany starzeniem się jest normalny. Jednak różni się od od demencji.

Główna różnica polega na tym, że pierwszy dotyka jedynie pamięci. Z kolei drugie schorzenie wywołuje liczne problemy i zmniejsza umiejętność danej osoby do normalnego życia.

Aby odkryć tą sytuację, test Mini-Mental ocenia za pomocą pytań różne obszary poznawcze, które mogą być dotknięte demencją. Przed jego rozpoczęciem osoba, która go przeprowadza, wyjaśnia, że zada pacjentowi kilka pytań.

Następnie mówi mu, że poprosi go o wykonanie kilku zadań. Po upewnieniu się, że pacjent ma odpowiednie słuchawki i okulary, aby zmniejszyć jakiekolwiek ewentualne deficyty sensoryczne, można rozpocząć test.

Obszary poznawcze badane przez test Mini-Mental

Orientacja

Aby ocenić orientację w przestrzeni, lekarz zapyta pacjenta: Jaki mamy dzisiaj dzień tygodnia? Czy możesz mi powiedzieć jaki jest teraz miesiąc? Jaka jest dzisiejsza data? Rok? Jaką mamy teraz porę roku?

Aby ocenić orientację w przestrzeni, lekarz zapyta: gdzie jesteśmy? Na którym piętrze się znajdujemy? Na jakiej ulicy? W jakim mieście? W jakim kraju?

Powtarzanie

Ten test stara się sprawdzić umiejętność zapamiętywania typową dla danej osoby. Aby to zrobić, lekarz musi wyjaśnić pacjentowi, że powie mu trzy słowa. Następnie powtórzy je raz jeszcze.

Pacjent powinien postarać się je zapamiętać, ponieważ lekarz może go o nie później zapytać. Na przykład może poprosić o powtórzenie słów “moneta”, “koń” i “jabłko”. Za każde poprawne powtórzenie pacjent otrzymuje jeden punkt.

Uwaga i liczenie

  • Podczas tego badania lekarz poprosi pacjenta o policzenie od 30 w dół co trzy liczby.
  • Następnie lekarz poprosi pacjenta o powtórzenie sekwencji 5-9-2. Musi to robić póki się jej nie nauczy. Następnie powinien być w stanie powiedzieć ją od tyłu.

Pamięć

W tej części lekarz zapyta pacjenta czy pamięta trzy słowa wspomniane podczas badania powtarzania.

Osoba układająca głowę z puzzli

Lekarz przyznaje po jednym punkcie za każde zapamiętane słowo, bez względu na podaną kolejność.

Język i konstrukcje

  • Lekarz pokazuje pacjentowi zegarek i długopis, prosząc go, aby zidentyfikował te obiekty.
  • Następnie poprosi go o powtórzenie frazy: “W polu kukurydzy było pięć psów”.
  • Potem zapyta: “Jabłka i gruszki to owoce. W takim razie czym są koty i psy? I czerwony i zielony?”
  • Następnie pacjent zostanie poproszony, aby wziął do ręki papier. Musi go złożyć i położyć na stole. Lekarz odnotowuje, czy był w stanie wykonać to zadanie.
  • Potem lekarz daje pacjentowi kartkę papieru z napisem “zamknij oczy”. Prosi pacjenta, aby przeczytał te słowa i wykonał zawarte w nich polecenie.
  • Następnie pacjent jest proszony o napisanie zdania z podmiotem i orzeczeniem.
  • Kolejne zadanie polega na tym, że lekarz pokazuje pacjentowi rysunek i prosi go, aby go skopiował na czystej kartce.

Użycie testu Mini-Mental

Wynik każdego badania umożliwia lekarzowi uzyskanie cennego wglądu w stan pacjenta. Różne punkty informują o tym, czy dana osoba cierpi na demencję i w jakim stopniu jest ona rozwinięta. Jak wynika z niniejszego artykułu, taki test jest dość szybki do przeprowadzenia i łatwy w użyciu.

To doskonałe badanie przesiewowe, ale proces diagnostyczny musi być kontynuowany i doprowadzony do końca. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie dogłębnej oceny. Mimo tego prostota i możliwość zwrócenia uwagi na różne problemy sprawia, że ten test jest niezwykle popularny.

To jedno z najpowszechniej używanych narzędzi służących do oceny funkcji poznawczych i wykrywania demencji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Folstein, M. F., Folstein, S. E., & McHugh, P. R. (1975). “Mini-mental state”: a practical method for grading the cognitive state of patients for the clinician. Journal of psychiatric research12(3), 189-198.
  • Allegri, R. F., Ollari, J. A., Mangone, C. A., Arizaga, R. L., De Pascale, A., Pellegrini, M., … & Candal, A. (1999). El “Mini Mental State Examination” en la Argentina: instrucciones para su administración. Revista Neurológica Argentina24(1), 31-35.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.