Tajemnica świadomości - dowiedz się więcej na tej temat!

Tajemnica świadomości - dowiedz się więcej na tej temat!

Ostatnia aktualizacja: 18 sierpnia, 2021

Nadchodzi moment, w którym miliony synaps i impulsów nerwowych przekraczają próg, w którym zaczyna się tajemnica świadomości, definiującej ludzi i zwierzęta.

Czym dokładnie jest świadomość? Naukowcy i filozofowie od dawna starali się zrozumieć czym jest tajemnica świadomości. Świadomość to wszystko, czego doświadczasz. Ciepło uścisków, słodycz truskawkowych lodów, które tak lubisz, ból rozstania, zastanawiająca ciekawość, którą czujesz, gdy patrzysz na gwiazdy, lęk przed śmiercią i szczęście.

Tajemnica świadomości to wszystko. Jak ujął to Descartes, kluczową właściwością mózgu jest fakt, że myśli. Tym samym wszystko, co dzieje się w Twoim mózgu, bez względu na to, czy są to myśli, pragnienia, czy rozważania, sprawia, że jesteś tym, kim jesteś. Wszystkie te procesy definiują to, co australijski filozof David J. Chalmers nazywa prostymi wyjaśnieniami.

“Jesteś odkrywcą i reprezentujesz nasz gatunek, a najlepsze, co możesz zrobić, to wskrzesić nową ideę, ponieważ naszemu światu zagraża brak dobry idei. Nasz świat znajduje się w kryzysie z powodu braku świadomości.”

-Terence McKenna-

Świadomy umysł

Nasz świadomy mózg przechwytuje wszystko, co widzisz i czujesz. Interpretuje, przetwarza, a nawet jest w stanie to werbalizować. Ale jeśli chodzi o złożone wytłumaczenia, to społeczności naukowców i filozofów nie są w stanie dojść do porozumienia. W jaki sposób zmysły, neurony i procesy chemiczne są w stanie tworzyć całość, która jest tak wyjątkowa w każdej osobie?

William James, uznany psycholog i filozof, stwierdził, że empiryczne ja (JA) składa się z trzech oddzielnych “ja”. Tych samych, których granice wyznacza mózg, bazując na wszystkim, czego doświadcza w świadomy sposób. Tym samym, według Jamesa, każda osoba ma materialne ja, społeczne ja i duchowe ja.

Widzisz więc, że istnieją niezliczone wyzwania, propozycje i teorie, mając wyjaśnić tajemnicę świadomości. Jednak neurobiologia dokonuje postępów w definiowaniu tego, czym jest świadomość i gdzie się znajduje. Przyjrzyjmy się danym przedstawionym poniżej.

Trójka dzieci na tle planety

Jaka jest tajemnica świadomości?

Po pierwsze należy zauważyć, że sumienie (moralność) i świadomość (zdolność postrzegania) to dwie zupełnie inne kwestie. Świadomość to umiejętność większość istot żyjących do postrzegania rzeczywistości i reorganizowania siebie w niej. Sumienie wiąże się wyłączenie z moralnymi aspektami, tym, co dobre i złe, zgodnie z kodami społecznymi.

Skoro już to wyjaśniliśmy, warto również porozmawiać o popularności idei konieczności krzewienia zdolności postrzegania, aby otworzyć swoją świadomość. To przesłanie przewija się przez założenia z dziedziny rozwoju osobistego i duchowości i ma kilka wartych odnotowania niuansów.

Twoja świadomość zawsze postrzega, więc nie ma możliwości, aby czegoś nie dostrzec. Na przykład bólu zęba, zapachu świeżo ściętej trawy, czy burzy.

Co więcej, odkrycia grupy naukowców z Cambridge z 2012 r., pokazują, że świadomość nie jest zarezerwowana jedynie dla ludzi. Reszta królestwa zwierząt jest również świadoma. Opisano to w publikacji noszącej nazwę The Cambridge Declaration on Consciousness.

Co więcej, znany neurobiolog dr Philip Low z Uniwersytetu Harvardzkiego również zasugerował, że nadszedł czas, aby oddzielić duchowy aspekt od koncepcji świadomości. Neurobiologia daje odkrywcze i fascynujące odpowiedzi w tej kwestii. Przyjrzyjmy się im poniżej.

Podświetlony mózg

Świadomość: rezultat złożoności i zawiłości mózgu

Naukowiec Fritjof Capra, fizyk z Uniwersytetu Wiedeńskiego, napisał książkę The Web of Life: A New Scientific Understanding of Living Systems. W tej pracy wyjaśnił, że stopień samoświadomości organizmu bazuje na jego interakcjach z jego środowiskiem w związku z jego mózgiem.

Za każdym razem, gdy coś dostrzegamy, nasza świadomość powoli się buduje.

Następnie nadchodzi moment, w którym wszystkie miliony synaps i impulsów nerwowych przekraczają próg. Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy komputer lub jakaś inna sztuczna inteligencja mogłaby zyskać świadomość, jeśli zaprogramowałoby się ją, aby każdego dnia doświadczała, różnych rzeczy?

Cóż, Antonio Damasio, znany neurobiolog, twierdzi, że nie jest to możliwe. Nigdy nie byłoby to możliwe, ponieważ maszyny nie mają emocji.

Poza tym fizyk Roger Penrose i anestezjolog Stuart Hameroff przeprowadzili kolejne interesujące badanie. Obaj stwierdzili, że świadomość to właściwość charakterystyczna dla każego systemu biologicznego, każdej istoty żyjącej.

Wynika z określonych zmian kwantowych, które pojawiają się w naszych obwodach neuronalnych i mikrotubulach, które stopniowo tworzą strukturę złożoną z miliardów momentów protoświadomości.

Tajemnica świadomości

René Descartes twierdził, że ludzka świadomość znajduje się w szyszynce. Jednak inni naukowcy uważali inaczej.

W artykule opublikowanym w Psychology Today stwierdzono, że wszystkie procesy, które kształtują naszą świadomość, koncentrują się w trzech obszarach mózgu, które zdają się współpracować jako triada, aby ją utrzymać.

Nadal prowadzi się badania na ten temat w trakcie projektu noszącego nazwę Human Connectome Project. Jeden z jego celów to przywrócenie świadomości pacjentom w śpiączce.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.