Stoicka zasada elastyczności - działania nie zawsze idą zgodnie z planem

Stoicka zasada elastyczności wskazuje, że żaden plan nie powinien być zbyt sztywny. Nigdy też nie należy pokładać w nich wszystkich nadziei.
Stoicka zasada elastyczności - działania nie zawsze idą zgodnie z planem
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 20 stycznia, 2023

Stoicka zasada elastyczności stanowi antidotum na obsesję na punkcie zachowania kontroli. Chodzi o kontrolę, z której większość z nas w mniejszym lub większym stopniu korzysta. To na przykład sytuacja, gdy układasz plany i przygotowujesz grunt pod ich realizację, minimalizując liczbę czynników, które mogą przeszkadzać. Daje to poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie.

Rzeczywistość jest jednak często inna. W rzeczywistości żadne plany nie rozwijają się dokładnie tak, jak sobie wyobrażasz i często trzeba je modyfikować. Oto, o czym przypomina stoicka zasada elastyczności: fakt, że rzekoma kontrola, jaką masz nad pewnymi rzeczami, jest niczym innym jak iluzją.

Klauzula ta dotyczy wszelkiego rodzaju sytuacji codziennych i osobistych. Utrzymanie kontroli nad bieżącym projektem może być łatwiejsze niż kontrolowanie czegoś, co może, ale nie musi się wydarzyć za sześć miesięcy. Niemniej jednak zawsze należy pamiętać o stoickiej zasady elastyczności. Możesz się o tym dowiedzieć tutaj.

Statek nie powinien płynąć z jedną kotwicą, a życiowa nadzieja nie powinna się opierać na pojedynczym założeniu ”.

-Epiktet-

Kobieta myśli
Tylko zwracanie uwagi na wyniki może prowadzić do frustracji.

Stoicka zasada elastyczności

Stoicka zasada elastyczności odnosi się do rady pozostawionej przez stoickiego filozofa Epikteta w Enchiridionie lub Podręczniku Epikteta. W rozdziale drugim tej książki stwierdził: „Używaj tylko impulsu, który prowadzi cię do działania, i wodzy, na którą pozwala bezczynność, ale delikatnie, z umiarem i zachowując klauzulę rezerwy”.

Co chciał przez to powiedzieć? Wyjaśnił to lepiej w rozdziale czwartym tego samego pisma: „Kiedy masz zamiar podjąć jakieś działanie, pamiętaj, jakiego rodzaju jest to działanie. Jak idziesz się kąpać, to wyobraź sobie, co się dzieje w łaźni. Weź pod uwagę, że ktoś Cię ochlapie, że ktoś Cię popchnie, że Cię okradnie”. Filozof miał na myśli, że niezwykle trudno jest przewidzieć wynik wydarzeń. Dlatego inicjując akcję, warto pamiętać, że nie ma gwarancji, że będziesz w stanie przeprowadzić ją zgodnie z oczekiwaniami. Uwzględnienie tego pozwoli Ci zaoszczędzić wiele frustracji.

Siła nieznanego

Stoicka zasada elastyczności wymienia słowo hupexhairesis. Nie ma dokładnego tłumaczenia tego terminu, ale jest on zasadniczo odpowiednikiem wyrażeń takich jak „Bóg da”, „Jeśli Bóg tego chce” lub „Dopóki los się nie sprzeciwi”. Innymi słowy, istnieją aspekty przyszłości, których nie można przewidzieć i które mają moc całkowitej zmiany biegu wydarzeń.

Nie tylko Epiktet, ale wszyscy stoicy propagowali ideę, że najważniejsze jest skupienie się na wysiłkach, a nie na wynikach. W rzeczywistości, jeśli uwaga skierowana jest na to drugie, prawdopodobieństwo odczuwania frustracji jest znacznie większe.

Innymi słowy, stoicy sugerowali, abyśmy skupili się na tym, nad czym mamy największą kontrolę. Dlatego najmądrzej jest skupić się na swojej woli lub przekonaniu do zrobienia czegoś. Reszta jest nieznana.

Kobieta myśli
Zgodnie ze stoicką zasadą elastyczności lepiej jest skupić się na wysiłkach niż na wynikach.

Przydatność stoickiej zasady elastyczności

Głównym zastosowaniem stoickiej zasady elastyczności jest przypomnienie nam, że nawet jeśli czujemy się panami rzeczywistości, jest to nic innego jak fantazja. Mając to na uwadze, łatwiej unikniesz rozczarowania. Podobnie, będziesz bardziej otwarty na zmianę planów, jeśli rzeczywistość tego wymaga, bez poczucia porażki.

Jeśli masz sztywny sposób myślenia, a rzeczywistość powoduje nieprzewidziane zwroty akcji, prawdopodobnie skończysz zaprzeczając faktom lub czując się sparaliżowany. Z drugiej strony, jeśli będziesz otwarty i elastyczny oraz zaakceptujesz potrzebę obrania nowego kierunku i przeformułowania swoich planów, będziesz mniej wyczerpany emocjonalnie i będziesz mógł płynniej iść do przodu.

Stoicka zasada elastyczności jest niezwykle użyteczna dzisiaj, gdy niepewność jest czymś oczywistym. Żyjemy w czasach, w których wiele potężnych wydarzeń ma zdolność zmieniania życia jednostek. Wojny, choroby, zmiana klimatu i wiele innych czynników sprawiają, że to mądre zabezpieczenie przed przyszłością jest bardziej potrzebne niż kiedykolwiek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Braicovich, R. S. (2012). La recepción de la doctrina de los indiferentes en Epicteto. Nova tellus, 30 (1), 105-132.
  • Rovira Faixa, T., Fernández Castro, J., & Edo Izquierdo, S. (2000). Análisis de la influencia de la conducta en la ilusión de control. Anales de psicología.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.