Pierwszy atak paniki: i co dalej?

Pierwszy atak paniki: i co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 29 lutego, 2020

Pierwszy atak paniki to przerażające przeżycie. Wiele osób może być przekonanych, że dostają zawału. To, co najbardziej przeraża w tym pierwszym doświadczeniu, to lęk przed tym, co nieznane. Właśnie dlatego zaraz po jego zakończeniu pojawia się ciągły niepokój na myśl o kolejnym epizodzie.

Pierwszy atak paniki staje się punktem, który dzieli życie każdej dotkniętej nim osoby na “przed” i “po”. To przerażające doświadczenie, które wydaje się pojawiać znikąd i objawia się szerokim wachlarzem objawów fizycznych. Są one na tyle bolesne, że masz wrażenie, że za chwilę umrzesz, a Twoje serce zaraz wybuchnie.

Osoby, które nigdy nie doświadczyły ataku paniki mogą bagatelizować to doświadczenie. Tym samym w wielu społeczeństwach rozwinęło się przekonanie, że dotyka on jedynie słabe osoby, którym brakuje pewności siebie.

Co więcej, często uważa się, że ataki paniki pojawiają się jedynie w określonych sytuacjach, gdy dana osoba czuje się bardzo niepewnie, na przykład przed nadchodzącym wystąpieniem publicznym lub wejściem do windy czy do samolotu.

Pierwszy atak paniki – co do niego doprowadza?

Jednak każdy z nas powinien zrozumieć, że ataki paniki mogą pojawiać się w każdym momencie, bez określonego bodźca. Niektórzy budzą się w środku nocy odczuwając niepokojące uczucie paniki i mają wrażenie, że zaraz dostaną zawału. U innych z kolei pierwszy atak paniki pojawia się podczas rozmowy przez telefon, kolacji z przyjaciółmi czy zakupów w sklepie spożywczym.

Należy również zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny czynnik. Atak paniki może pojawić się u każdego i w każdym momencie. Bez względu na to, czy wierzymy w to czy nie, to doświadczenie nie ma nic wspólnego z osobowością, wiekiem czy okolicznościami, a jedynie z uczuciem niepokoju i lęku.

Te uczucia są całkowicie normalne dla wszystkich istot ludzkich. Dlatego też powinnaś wiedzieć, co się dzieje i co zrobić, gdy/jeśli pojawi się u Ciebie pierwszy atak paniki.

“Nasz niepokój nie bierze się z myślenia o przyszłości, ale z pragnienia jej kontrolowania.”

-Kahlil Gibran-

Pierwszy atak paniki: co dzieje się po nim?

Kobieta trzymająca się za serce - pierwszy atak paniki

W Twoim zasięgu znajduje się wiele technik i zasobów, które pomogą Ci poradzić sobie z uczuciem niepokoju. Jednak często nie dociera do Ciebie jedna rzecz: informacje. Nie rozpoznajesz objawów i oznak, które niepokój pozostawia w Twoim ciele i umyśle. Nie znasz jego konsekwencji i sposobu, w jaki będzie się objawiał, gdy jego ilość przekroczy wartości krytyczne.

Właśnie dlatego tak wiele osób nie wie, jak wygląda pierwszy atak paniki. W naszym subiektywnym mniemaniu to coś, co przytrafia się jedynie innym lub problem, który oglądamy tylko na ekranach telewizorów.

Z pewnością widziałaś, jak łatwo można sobie z nim poradzić oddychając przez papierową torebkę. Dlatego też należy zgromadzić informacje z godnych zaufania źródeł oraz zmienić nasze podejście do zaburzeń psychologicznych. Tylko to umożliwi jak najszybsze podjęcie właściwych działań.

Przyjrzyjmy się temu, co dzieje się po pierwszym ataku paniki.

Wizyta na oddziale ratunkowym

Kiedy atak paniki przytrafia Ci się po raz pierwszy, zaczynasz odczuwać coraz większy lęk, ponieważ nie wiesz, co się dzieje. Ignorancja i niejasność wywołują niepewność. Pojawia się częstoskurcz, krótki oddech, zawroty głowy, napięcie mięśniowe, itp. Nic dziwnego, że wiele osób udaje się na oddział ratunkowy, ponieważ wydaje im się, że mają zawał serca.

Jednak słysząc diagnozę lekarza możesz poczuć się zaskoczona. Z pewnością poinformuje Cię, że to, co Ci się przydarzyło, działo się jedynie w Twojej głowie. Nic dziwnego, że będziesz próbowała temu zaprzeczać.

W końcu doświadczenie, które przeżyłaś, było tak prawdziwe i miało fizyczne objawy, że będziesz chciała zasięgnąć drugiej opinii i zrobić kilka badań – tak jak inne osoby w sytuacji podobnej do Twojej. Zazwyczaj lekarze przepisują leki przeciwlękowe, które trzeb przyjmować przez określony czas.

Pierwszy atak paniki rozpoczyna błędne koło lęku

Ataki paniki rozwijają się powoli, chociaż pojawiają się nagle. To fizyczny bodziec szkodliwego stanu emocjonalnego, który utrzymuje się od dłuższego czasu. Oznacza to, że u osób, które ich doświadczają, zazwyczaj przez wiele miesięcy, a nawet lat, kumulowała się ogromna ilość niepokoju.

Smutny mężczyzna wyglądający przez okno

Po pierwszym ataku paniki pojawia się wtórny niepokój. To stan, w którym rozwija się silny lęk przed nowym atakiem. Zaczynają Cię przerażać intensywne objawy i wizja utraty kontroli. Tym samym zaczynasz karmić swój lęk, co rozpoczyna błędne koło, które jeszcze bardziej zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia ataku paniki.

Bezradność i wyprawa po pomoc

Poszukiwanie pomocy to kolejny krok, który wykonujemy po pierwszym ataku paniki. Z czasem zaczynasz uświadamiać sobie swoją bezradność. Prędzej czy później zorientujesz się, że tracisz kontrolę nad własnym życiem.

Dlatego też myśl o kolejnym ataku, który może dopaść Cię w niespodziewanym miejscu i o każdej porze sprawia, że w końcu stawiasz pierwszy krok na drodze do rozwiązania tego problemu.

Jednak nie zawsze wybierzesz właściwą metodę. Przykładowo, niektórzy decydują się uprawiać jogę, ponieważ uważają, że techniki relaksacyjne i medytacyjne pomogą im zmniejszyć liczbę ataków. Jednak takie techniki nie zawsze działają.

Dzieje się tak, ponieważ niepokój to złożony i nieuchwytny wróg, który od dawna stanowił część ich życia. Dlatego też takie osoby potrzebują bardziej specjalistycznych i konkretnych strategii, które jest w stanie zaoferować jedynie terapeuta.

Terapia psychologiczna to jedyny sposób na zmniejszenie ilości ataków paniki oraz poradzenie sobie z rzeczywistością emocjonalną, która się za nimi kryje. Nie trać nadziei, ponieważ dzięki oddaniu odzyskasz stopniowo kontrolę nad swoim życiem, które stanie się bardziej satysfakcjonujące i pełniejsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hood, H. K., & Antony, M. M. (2015). Panic Disorder. In International Encyclopedia of the Social & Behavioral Sciences: Second Edition (pp. 468–473). Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/B978-0-08-097086-8.27045-1
  • Moitra, E., Dyck, I., Beard, C., Bjornsson, A. S., Sibrava, N. J., Weisberg, R. B., & Keller, M. B. (2011). Impact of stressful life events on the course of panic disorder in adults. Journal of Affective Disorders134(1–3), 373–376. https://doi.org/10.1016/j.jad.2011.05.029

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.