Dlaczego pozostanie razem dla dziecka to błąd?

Dlaczego pozostanie razem dla dziecka to błąd?

Ostatnia aktualizacja: 17 sierpnia, 2021

Istnieje wiele par, które radzą sobie z niewyobrażalnymi rzeczami. Ponieważ, chociaż już wcale nie chcą być ze sobą, decydują się na pozostanie razem dla dziecka. Jednak dziecko jest zawsze świadome takiego braku szczęścia. Co więcej, cierpi z powodu wpływu środowiska pełnego urazy, obwiniania się i frustracji.

Istnieje wiele par, które decydują się na pozostanie razem dla dziecka. Wszystko z powodu starodawnego przekonania, które głosi, że dobrzy rodzice to tacy, którzy są zawsze obecni w życiu swoich dzieci. Takie osoby często żyją w środowisku zgorzkniałości i frustracji.

Mimo tego nie uznają faktu, że ich niekończące się starcia oznaczają, że ich dzieci są świadkami nieustannej walki.

Takie osoby są przekonane, że dla dziecka zawsze będzie lepiej dorastać z oboma rodzicami żyjącymi pod jednym dachem, bez względu na wszelkie okoliczności. Co więcej, święcie wierzą, że stawiają swoje dziecko na pierwszym miejscu. Jednak przebywanie w towarzystwie dwóch osób, które już się nie kochają, wywiera znaczący wpływ na mózg dziecka.

Wielu ekspertów wypowiadało się na temat takiej sytuacji. Potwierdzili, że takie agresywne zachowanie i negatywne emocje bezpośrednio kształtują dzieci. Okazuje się, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że w końcu przejmą takie złe umiejętności i będą wykorzystywały je w swoich związkach i stylach rodzicielskich.

Niektóre dzieci są porzucane i osamotnione w domach, w których ich rodzice są bardziej skoncentrowani na swoich własnych problemach i kłótniach ze swoim partnerem.

Obrażeni rodzice - pozostanie razem dla dziecka to zły pomysł

Dlaczego pozostanie razem dla dziecka nie stanowi właściwego rozwiązania?

Kiedy w związku znika miłość i czułość, rzadko kiedy udaje się je odnowić. Z tego powodu najbardziej logiczna rzecz, na którą można zdecydować się w takiej sytuacji, to rozejście się. Każdy z pewnością by się z tym zgodził. Cóż, każdy poza parami, które decyduja się znosić taką sytuację dłużej dla dobra dziecka.

To oczywiste, że każda separacja lub rozwój wpływają na dziecko. Przez jakiś sposób z pewnością będzie cierpiało z powodu zmian w okolicznościach i konieczności dzielenia czasu między obojga rodziców. Mimo tego, chociaż może to wydawać się niezwykle szkodliwe, to istnieją inne, jeszcze bardziej krzywdzące psychikę dziecka aspekty niż separacja.

Na przykład niektórzy rodzice mogą przejawiać ekstremalne formy zachowania podczas podtrzymywania ułudy związku, w którym w rzeczywistości nie ma już żadnej miłości. Na przykład przebywanie pod jednym dachem z partnerem, którego już nie pragniesz, często przekłada się na przypadki braku wierności.

Co więcej, w najbardziej ekstremalnych przypadkach, pojawią się krzyki i przekleństwa, a nawet przemoc psychologiczna. To wszystko ma poważne konsekwencje.

Wpływ na dziecko

Pary nie są zawsze świadome wpływu, jakie ich działania wywierają na ich dzieci. Chociaż fenomenologia kojarzona z takimi sytuacjami jest różnorodna, to można założyć co następuje:

  • Brak uwagi. Czasami rodzice są tak pochłonięci swoimi własnymi kłótniami, że mogą nie poświęcać uwagi swoim dzieciom.
  • Sprzeczności w wychowaniu. Kiedy między partnerami nie ma harmonii, często wysyłają sprzeczne sygnały swojemu dziecku.
  • Kiedy partnerstwo się rozpada i staje się jeszcze trudniejsze, zapewne pojawią się uczucia niepokoju i desperacji. Poza tym nieszczęśliwi rodzice nie będą w stanie dbać o właściwe wychowanie dziecka oraz spełniać swoich obowiązków edukacyjnych.
  • Przekazywanie poczucia winy dzieciom. Jeśli rodzice nie czują się szczęśliwi z powodu pozostawania w tym samym domostwie dla dobra dziecka, mogą później uznawać dziecko za odpowiedzialne za ich własne nieszczęście. W konsekwencji będą sprawiali, że dziecko będzie czuło się winne.

Atmosfera w rodzinie, w której króluje obwinianie się, kłótnie, krzyki, brak uwagi, a nawet pogarda, wpływa na mózg dziecka. Co więcej, pozostanie razem dla dziecka i jego dorastanie w nieszczęśliwym środowisku zawsze będzie miało konsekwencje.

Oddzielne życie kosztuje, ale jest najlepsze dla dzieci

Czasy się zmieniają. W pokoleniu naszych dziadków, a nawet naszych rodziców, często zgadzano się na różne okropne przeżycia w związku przed jego rozpadem. Jednak w dzisiejszych czasach rozpady związków, separacje i rozwody zdarzają się o wiele częściej. Mimo tego nadal istnieją pary, które pozostają razem dla dobra dzieci.

Literatura naukowa jest bardzo jednoznaczna w tej kwestii. Uniwersytety Los Angeles, Chicago i Princeton przeprowadziły liczne badania. Stwierdzono w nich, że każdy dyskurs społeczny, który promuje stabilność w związku za wszelką cenę dla dobrego stanu psychologicznego dziecka, jest błędny.

Mając to na uwadze, nie ma wątpliwości, że dorastanie w domu, w którym rodzice się nie kochają, jest szkodliwe.

Najważniejszy element we wszystkich przypadkach to udzielenie pomocy dziecku w przystosowaniu się do zmian zachodzących w jego życiu. Oczywiście każda separacja jest bolesna. Jednak każda sytuacja jest również wyjątkowa.

Mimo tego wszystkie mają jedną wspólną kwestię: rodzice muszą pokazać swoim dzieciom lub nastolatkom jak we właściwy sposób zarządzać swoimi emocjami, nastawieniami i myślami.

Dorastanie w domu, w którym rodzice się kochają, to zawsze najlepsza opcja dla każdego dziecka. Jednak badania udowadniają, że kiedy rozwód jest przeprowadzony we właściwy sposób, to może stanowić najzdrowsze rozwiązanie dla dziecka.

Tata bawiący się z córką

Jak pomóc dziecku poradzić sobie z rozstaniem rodziców

Rodzice muszą zrozumieć, że chociaż rozwód i separacja zawsze są bolesne i trudne, to nie mogą porzucać swoich dzieci. Dlatego też:

  • Dzieci zawsze muszą czuć się bezpieczne i kochane.
  • Rodzice powinni mówić im prawdę.
  • Jeden z rodziców nie powinien próbować obrócić dziecka przeciwko drugiemu.
  • Powinni zachęcać dziecko do rozmów. Co więcej, powinni odpowiadać na jego pytania i pomagać mu radzić sobie z jego emocjami.
  • Powinni upewnić się, że dzieci mają ściśle wytyczone rutyny.

I w końcu, chociaż takie sytuacje są trudne i złożone, to jeśli będzie się do nich podchodziło we właściwy sposób, zarówno rodzice, jak i dziecko, będą w stanie odnaleźć stabilność. Z tego powodu rodzice muszą zawsze dbać o dobre samopoczucie dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Anderson J. (2014). The impact of family structure on the health of children: Effects of divorce. The Linacre quarterly81(4), 378–387. https://doi.org/10.1179/0024363914Z.00000000087
  • Brand, JE, Moore, R., Song, X. y Xie, Y. (2019). El divorcio de los padres no es uniformemente perjudicial para el logro educativo de los niños. Actas de la Academia Nacional de Ciencias de los Estados Unidos de América , 116 (15), 7266–7271. https://doi.org/10.1073/pnas.1813049116

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.