Poczucie własnej wartości i jego 3 rodzaje

Poczucie własnej wartości i jego 3 rodzaje

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2019

Poczucie własnej wartości jest szalenie istotnym elementem w utrzymaniu ogólnego zdrowia. Co więcej, poczucie własnej wartości jest istotne w budowaniu pozytywnych, zdrowych związków, z tymi wokół nas. Jednakże, pomimo tego, nie każdy z nas posiada je rozwinięte w takim samym stopniu.


“Wszyscy wiemy o tym, iż poczucie własnej wartości bierze się z tego, co sami myślimy na swój temat, a nie z tego, co myślą o nas inni”

-Gloria Gaynor-


Istnieją trzy rodzaje poczucia własnej wartości. Nie oznacza to jednak, iż możemy przypisać sobie jedynie jedno z nich. Wskazuje to raczej na to, że czasami czujemy się bardziej żywiołowo, z kolei innym razem raczej depresyjnie. Wszystko to zależy od tego, co dzieje się w naszym życiu.

Niemniej jednak możemy określić, który z tych typów jest dla nas najbardziej charakterystyczny. Który z nich najczęściej wypływa na powierzchnię.

1. Nadęte poczucie własnej wartości

Osoby z nadmuchanym poczuciem własnej wartości, myślą, że są lepsze od innych. Bez wahania nie doceniają oni wszystkich innych. Ten rodzaj pewności siebie jest bardzo negatywny i powstrzymuje nas od nawiązywania pełnych uczucia i zdrowych związków. W tym przypadku współzawodnictwo jest nieodłączne i osoby z nadmuchanym poczuciem wartości, zawsze chcą być górą.

Dla tego typu ludzi, szczęście polega na odnoszeniu sukcesów. W rzeczywistości jednak, z tego rodzaju podejściem, nigdy nie osiągają oni szczęścia.

Osoby z nadmuchanym poczuciem własnej wartości charakteryzuje nieumiejętność słuchania innych oraz samokrytyki. Nie są oni zdolni do poprawiania swoich błędów i z  tego też powodu, nieustannie obwiniają oni za nie innych. Co więcej, mają oni zwyczaj obniżania wartości innych, przez przyjmowanie wobec nich wrogiej postawy.

Bardzo trudno jest tego typu osobom nawiązywać z innymi zdrowe relacje. Nieustannie bowiem dopatrują się oni w innych osobach rywalizacji.

Wysokie poczucie własnej wartości

2. Wysokie poczucie własnej wartości

Ludzie z tego rodzaju poczuciem wartości akceptują samych siebie i znają swoją wartość. Ten typ generalnie uważany jest więc za pozytywny gdyż sprawia on, iż osoba czuje się ogólnie zadowolona ze swojego życia. Czy wskazuje to na brak jakichkolwiek barier lub granic dla tego typu ludzi? Absolutnie nie. Jednakże pewność siebie oraz odwaga w starciu z problemami, które mogą się przytrafić, sprawiają, iż wszystko to staje się dla nich prostsze.


“Ludzie, których cechuje wysokie poczucie własnej wartości, nie kierują się chęcią postawienia się ponad innymi; nie dążą oni do udowodnienia swych walorów poprzez porównywanie się do innych. Radością dla nich jest bycie samymi sobą, a nie  bycie lepszym od kogoś innego.”

-Nathaniel Branden-


Wiara w samych siebie i zaufanie do tego kim się jest, to cechy charakterystyczne wyżej wymienionego typu osób. Tego rodzaju postawa nie czyni ich jednak aroganckimi. Nie czują się oni także lepsi od innych. Cała ich siła leży w pewności siebie, która pozwala im uniknąć utraty równowagi w starciu z negatywnymi okolicznościami.

Nic nie muszę - zdrowe poczucie własnej wartości

 

Jednakże nawet wśród osób z wysokim poczuciem wartości zdarzają się ludzie wyraźnie niepewni siebie. Ściśle mówiąc, nie są oni w stanie nieustannie utrzymać tej niezachwianej pewności siebie.

Czym charakteryzują się tego typu osoby, poddające się niepewnościom? Agresywnością, pasywnością lub negatywnym nastawieniem w stosunku do akceptacji czyichś odmiennych punktów widzenia.  W szczególności zdarza się to w kontekście rywalizacji. W tego typu sytuacjach absolutnie nie potrafią oni stawić czoła swoim niepewnościom.

3. Niskie poczucie własnej wartości

Ludzie, którzy je posiadają stanowią zupełne przeciwieństwo wcześniej wspomnianego typu osób. Nie doceniają oni samych siebie, nie wierzą we własne możliwości. Niepewność, którą oni odczuwają, odbija się na niemal każdą sytuację, której zdarzy im się doświadczyć. Lęk przed porażką jest czymś co ich nieustannie dręczy i powstrzymuje przed robieniem postępów. Stanowią oni doskonały model osób wiecznie nieszczęśliwych.


“Potrzeba mówienia źle o innych wskazuje na czyjąś niską samoocenę. Oznacza to: ‘czuje się tak niedowartościowany, że zamiast samemu się pozbierać, poniżę wszystkich innych, którzy znajdują się wokoło mnie'”

-Papież Franciszek-


Ludzie z niskim poczuciem własnej wartości przeżywają momenty euforii, gdy wszystko układa się według planów. Jednakże gdy coś pójdzie nie tak, również ich samoocena spada z ogromną prędkością. Są to osoby wyjątkowo wrażliwe, podatne na wpływ innych, chętnie wyrażające swoją opinię, jednak nie mające na nią poparcia.

Istnieje jednak pewna grupa ludzi z niską samooceną, nie będąca tak niestabilną. Ich problemem jest jednak brak zdecydowania. Mają oni wyjątkowo niskie  zaufanie do samych siebie, nie doceniają się oni i ciąży im tak ogromny lęk przed niewypełnieniem zadania, że nieustannie wierzą  w to, iż nie są w stanie stawić czoła sytuacji.

A którym typ poczucia własnej wartości ty reprezentujesz?

Miej na uwadze to, że niezwykle trudno jest uwolnić się od nadmuchanej, bądź też niskiej samooceny. Jednakże jeśli znajdujesz się wśród osób z wysokim poczuciem własnej wartości (nawet jeśli czasem zdarza ci się poddać zwątpieniu, stanąwszy przed daną sytuacją), to wielkie gratulacje! Znajdujesz się bowiem o wiele bliżej osiągnięcia szczęścia i satysfakcji z życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.