Anksjolityki i alkohol: niebezpieczna kombinacja

Substancje wpływające na układ nerwowy należy przyjmować ze szczególną ostrożnością. Tutaj wyjaśniamy skutki zmieszania dwóch z nich, alkoholu i środków przeciwlękowych.
Anksjolityki i alkohol: niebezpieczna kombinacja
Sara González Juárez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sara González Juárez.

Ostatnia aktualizacja: 04 lutego, 2023

Obecnie anksjolityki są jednymi z najczęściej przepisywanych leków psychotropowych. Można je dostać nawet bez wizyty u specjalisty zdrowia psychicznego. To, wraz z normalizacją spożycia alkoholu, często powoduje łączenie obu tych substancji. Czasami wynika to z ignorancji, a innym razem z czystego niedbalstwa.

Jednak mieszanie środków przeciwlękowych i alkoholu stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej. Ponieważ obie te substancje działają depresyjnie na układ nerwowy, ryzyko wzrasta wykładniczo po zmieszaniu ich. Może to spowodować między innymi zatrzymanie oddechu lub śpiączkę.

Poniżej wyjaśniamy bardziej szczegółowo, dlaczego nie należy pić alkoholu podczas przyjmowania leków przeciwlękowych. To niezwykle ważny temat. Nie możemy przyjąć, że tylko dlatego, że obie substancje są tak powszechne, nie są szkodliwe dla zdrowia.

nastolatka z pigułkami

Wpływ anksjolityków i alkoholu na układ nerwowy

Pierwszą rzeczą, o której powinieneś wiedzieć, jest to, że alkohol i anksjolityki są lekami depresyjnymi dla układu nerwowego. Oznacza to, że spowalniają lub zmniejszają aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Jest to korzystne w zaburzeniach lękowych, ponieważ obszar ten charakteryzuje się wtedy nadmierną aktywacją.

Przyjmowanie leków przeciwlękowych pomaga osiągnąć uczucie odprężenia i zmniejszyć objawy, takie jak katastroficzne myśli.

Alkohol również pełni funkcje hamujące układ nerwowy, ale w inny sposób. Wraz ze wzrostem spożycia skutki wahają się od odhamowania zachowania do śpiączki etylowej (przedawkowania) z powodu wpływu na obszary mózgu odpowiedzialne za procesy życiowe.

Co się stanie, gdy zmieszasz anksjolityki i alkohol?

Chociaż anksjolityki stają się coraz bardziej powszechne, nie można ich porównywać z normalizacją alkoholu w życiu codziennym. Wiele osób nie chce zrezygnować z napojów wyskokowych. Dla innych jest to tak zakorzeniona część ich codziennej rutyny, że nie biorą pod uwagę interakcji alkoholu z różnymi lekami. Jednak tego rodzaju mieszanka może powodować następujące efekty:

Predyspozycje wypadkowe

Mieszanie środków przeciwlękowych i alkoholu wpływa na funkcje kontroli motorycznej, takie jak koordynacja i równowaga. Ma również wpływ na koncentrację, czujność i pamięć. Z tego powodu wypadki takie jak upadki, skaleczenia czy uderzenia są bardzo częstsze.

Jednoczesne przyjmowanie benzodiazepin i alkoholu wiąże się z 7,7-krotnym wzrostem ryzyka wypadku drogowego.

Nasilenie działania depresyjnego

Oprócz tego, że obie substancje są substancjami hamującymi pobudzenie nerwowe, alkohol etylowy ma zdolność nasilenia działania benzodiazepin. Są to jedne z najczęściej stosowanych grup leków w leczeniu lęku.

To działanie agonistyczne zwiększa ryzyko zatrzymania oddechu lub stanu śpiączki z powodu zajęcia powiązanych ośrodków nerwowych. Wynika to z działania farmakokinetycznego, które zwiększa stężenie obu substancji w tkankach.

Zaburzenia zachowania

Chociaż często mówi się, że pijemy, żeby zapomnieć, alkohol sprawia, że uczucia związane ze wspomnieniami stają się bardziej intensywne. To, w połączeniu z odhamowania zachowania, sprawia, że ludzie są bardziej aktywni. Co więcej, mogą być bardziej agresywni w obliczu konfliktów.

Te nierozwiązane problemy, dodane do wpływu anksjolityków i odhamowującego działania alkoholu, mogą sprawić, że niepokój jednostki narasta do poziomu zachowania typowego dla załamania nerwowego. Z kolei takie zachowanie eskaluje istniejące konflikty i powoduje powstawanie nowych, powodując pogłębianie się zaburzenia.

Większy efekt odbicia

Leki przeciwlękowe są również przepisywane w celu wywołania snu u osób cierpiących na bezsenność. Inni mogą sięgnąć po alkohol w poszukiwaniu tego samego efektu, który jest produktem spowolnienia funkcji układu nerwowego. Jednak obie substancje mają wspólny efekt odbicia. Oznacza to, że po kilku godzinach od ich działania objawy nerwowości i udręki powracają z większą intensywnością.

W związku z tym jakość uzyskiwanego snu nie jest dobra. Jeśli zmieszasz anksjolityki i alkohol, efekt odbicia jest znacznie większy, przez co ostatecznie w ogóle się nie wysypiasz. Co więcej, wszelkie objawy niepokoju również się nie zmniejszają.

człowiek z bezsennością

Znaczenie terapii psychologicznej

Przyjmowanie anksjolityków na niepokój i stres nie wystarczy, aby złagodzić problem. Co więcej, spożywanie alkoholu jest zarówno szkodliwe, jak i niebezpieczne, gdy staje się przewlekłe. Właściwie w tym momencie pojawia się potrzeba łączenia terapii farmakologicznych z psychologicznymi.

Kuracji lekami przeciwlękowymi nie należy prowadzić dłużej niż rok, aby nie wywołać negatywnych skutków zdrowotnych. Są to na przykład oczopląs, senność, zawroty głowy lub problemy z artykulacją słów.

Wreszcie, jeśli uważasz, że możesz cierpieć na problemy lękowe, najlepiej wyeliminować alkohol ze swojego życia, dopóki nie rozwiążesz swojej sytuacji. Pamiętaj, że choć na początku może się to wydawać nieszkodliwe, mieszanie anksjolityków z alkoholem to decyzja, która nie tylko nasili objawy, ale także narazi Cię na zagrożenia zagrażające życiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Danza, Á., Cristiani, F., & Tamosiunas, G. (2009). Riesgos asociados al uso de Benzodiazepinas: Benzodiazepine-related risks. Archivos de medicina interna31(4), 103-108.
  • Mattila, M. J. (1990). Alcohol and drug interactions. Annals of Medicine22(5), 363-369.
  • Menéndez Arias, E. (2022). Revisión sistemática sobre el uso indebido de benzodiacepinas.
  • Reimers, C. E. G., & Fernández, F. S. (2008). Benzodiacepinas, alcohol y deterioro neuropsicológico. Medicina clínica130(18), 696-697.
  • Tampi, R. R., & Bennett, A. Uso de benzodiacepinas y riesgo de demencia. Informe especial, 6.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.