Znaczenie koloru szarego — na co wskazuje on w psychologii?

Znaczenie koloru szarego jest interesujące. Jest to kolor pochłaniający wszystko, który daje mądrość i neutralność. Dowiedz się więcej!
Znaczenie koloru szarego — na co wskazuje on w psychologii?

Ostatnia aktualizacja: 24 listopada, 2021

Znaczenie koloru szarego jest bardzo szczególne. W rzeczywistości, podczas gdy czerń i biel przywołują absolutne i radykalne idee, środek szarości zwykle kojarzy się ze smutkiem i monotonią. To kolor, który znajduje się pomiędzy światłem a ciemnością, bez żadnych szczególnych niuansów, które by go rozjaśniły i uczyniły go wyjątkowym.

Z drugiej strony, szary kojarzy się również z równowagą, ponieważ jest kolorem neutralnym na poziomie psychologicznym. Dlatego nie można go określić po prostu jako kolor smutku, ponieważ ma też inne konotacje. Znaczenie koloru szarego nie powinno jednak być nam obojętne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szarości i jej wpływie na ludzki umysł, mamy dla Ciebie kilka naprawdę interesujących faktów. W rzeczywistości przekonasz się, że jest to bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać.

Charakterystyka i znaczenie koloru szarego

Szarość może mieć dowolny odcień jasności pomiędzy czystą bielą a czernią. Chociaż klasyczna szarość byłaby w równych odległościach między tymi dwoma kolorami, za ten kolor uważana jest również cała gama pośrednia.

Percepcja tego koloru powstaje dzięki uchwyceniu pewnego poziomu jasności. W rzeczywistości to pręciki w naszych oczach odpowiadają za postrzeganie szarości. Są to komórki wyspecjalizowane w przechwytywaniu światła otoczenia. Z drugiej strony czopki odpowiadają za postrzeganie koloru. Szary sam w sobie nie może być uważany za kolor per se, ponieważ na poziomie fizycznym jest to tylko poziom jasności

Szare kolory

Znaczenie koloru szarego

Chociaż nie jest to ulubiony kolor większości, szary ma swoje znaczenie w kulturze. Ponadto wywiera określony wpływ na nastrój i umysł. Najczęściej wiąże się to ze starzeniem się. Innymi słowy, pogorszenie spowodowane upływem czasu. Jest również kojarzony z kamieniem: zimnym, niezmiennym i stabilnym. Natomiast jeśli chodzi o osobowość, szary jest często używany do wskazania niezdecydowania i słabości, a także braku ambicji i apatii.

Kojarzy się również z ideą pewnej postępującej straty. Na przykład takiej, jaką obserwuje się wraz ze starzeniem się. Lub na przykład deszczowe i pochmurne dni, kiedy jasność się zmniejsza. Co więcej, kiedy wspomina się, że miasto jest szare, często oznacza to zanieczyszczone środowisko z brakiem roślinności, co z kolei wywołuje melancholię i smutek.

Pozytywne skojarzenia

Jednak kolor szary ma również pozytywne konotacje. W rzeczywistości, tak jak upływ czasu w ciele może być postrzegany jako degradacja prowadząca do śmierci, mądrość i doświadczenie są również częścią tego samego procesu.

Szarość daje poczucie trzeźwości i stabilności emocjonalnej. Generuje to spokój i poczucie ochrony, ponieważ nawiązuje do pozytywnego aspektu tych, których zachowanie jest przewidywalne.

Z moralnego punktu widzenia neutralność tego koloru reprezentuje umiejętność doceniania różnych punktów widzenia, zwiększając prawdopodobieństwo bezstronności. Wiąże się to ze skromnością, samokontrolą i inteligencją. W rzeczywistości reprezentuje często rozsądny punkt środkowy między skrajnościami dwóch pomysłów.

Mozaika. Znaczenie koloru szarego

Znaczenie koloru szarego — praktyczne zastosowania

Wszystkie te projekcje koloru szarego mają specyficzne zastosowanie w życiu codziennym. Ponieważ przywołuje upływ czasu, to poczucie niezmienności służy do reprezentowania tradycji i wyrafinowania. Niektóre z obszarów, w których najczęściej zobaczysz ten kolor, to:

  • Marketing. W tej dziedzinie służy do przekazywania bezpieczeństwa i niezawodności. Znajdziesz go w markach, które wyznają klasyczne wartości i chcą nadać swoim produktom elegancki i udany charakter. Na przykład biżuteria i samochody z wyższej półki. Często spotyka się go również w produktach technologicznych.
  • Moda. Szary służy do unikania przyciągania uwagi, do wywoływania uczucia trzeźwości i elegancji. Co więcej, jest często używany do kontrastowania z innymi kolorami lub jako forma kamuflażu.
  • Sztuka. Podobnie jak w poprzednim punkcie, jego połączenie z kolorami pomaga wygenerować kontrast między powstrzymywaniem a ekspresją. Kiedy projektanci wnętrz używają szarości, zwykle szukają punktu pośredniego między ozdobną a uporządkowaną przestrzenią.

Szary to kolor, który choć może wydawać się nudny, kryje w sobie ogromną gamę odcieni. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zaczniesz zauważać zastosowanie szarego koloru w otoczeniu. Pamiętaj, że to, co ma dla nas znaczenie, zwykle staje się dla nas również bardziej atrakcyjne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Heller, E. (2004). Psicología del color. Cómo actúan los colores sobre los sentimientos y la razón. Gustavo Gili.
  • Hupka, R. B., Zaleski, Z., Otto, J., Reidl, L., & Tarabrina, N. V. (1997). The colors of anger, envy, fear, and jealousy: A cross-cultural study. Journal of cross-cultural psychology28(2), 156-171. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0022022197282002
  • Díaz, E. P. (2015). El color como estrategia de persuasión en el mundo de la publicidad [Tesis de pregrado, Universidad Autónoma de Ciudad Juárez]. Archivo digital. http://erecursos.uacj.mx/handle/20.500.11961/2058

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.