Tales z Miletu i jego przemyślenia o Wszechświecie

Kim jesteśmy? Skąd pochodzimy? Dokąd zmierzamy? Tales z Miletu, uważany za twórcę jońskiej filozofii przyrody, był pierwszą osobą, która zadała te pytania.
Tales z Miletu i jego przemyślenia o Wszechświecie

Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca, 2021

Tales z Miletu (ok. 624 p.n.e. – ok. 545) założył jońską szkołę starożytnej filozofii greckiej. Co więcej, w tamtych czasach był znany jako jeden z siedmiu mędrców. W rzeczywistości nawet sam Arystoteles zaczął uważać Talesa za twórcę filozofii przyrody.

To dlatego, że Tales z Miletu był pierwszym Grekiem, który szukał ostatecznej zasady wszystkiego (arche). Uważał, że jest nią woda.

Tales z Miletu mieszkał w Atenach. Niektóre teksty sugerują, że kształcił się u egipskiego kapłana. Był głęboko zaangażowany w problemy astronomii. W rzeczywistości obmyślił serię nadprzyrodzonych wyjaśnień dla pewnych wydarzeń kosmologicznych.

W końcu filozoficzne podejście Talesa, czyli kwestionowanie wszystkiego, co dotyczy nieba, doprowadziło do powstania greckiej astronomii.

Hipotezy Talesa były odważne i nowe. W rzeczywistości Internetowa encyklopedia filozofii (IEP) stwierdza, że ​​Tales z Miletu mógł być pierwszym, który studiował astronomię, pierwszym, który przewidział zaćmienia słońca i pierwszym, który wyznaczył przesilenie letnie i zimowe.

Chociaż nie miał laboratorium, probówek ani odpowiednich narzędzi, jako pierwszy zadał pytania: Kim jesteśmy? Skąd pochodzimy? Dokąd zmierzamy?

Tales z Miletu pozostawił nam wiele wypowiedzi skłaniających do refleksji i medytacji. Jego słowa dotyczą przede wszystkim naszego miejsca w nieskończonej przestrzeni kosmosu i naszego intymnego związku z tą przestrzenią.

Ziemia widziana z Kosmosu

Tales z Miletu powiedział: „Woda jest początkiem wszystkiego”

Taales powiedział, że jesteśmy stworzeni z wody i pochodzimy z wody. W rzeczywistości woda była dla niego samą naturą i źródłem wszystkiego. To była podstawowa zasada, początek Wszechświata. Uważał wówczas, że Ziemia jest płaskim dyskiem unoszącym się na wodzie.

Ponadto uważał, że wszystko pochodzi z wody i wreszcie, że wszystko wraca do wody. Wierzył, że wszystko we Wszechświecie jest po prostu jakąś formą wody.

Uważał wodę za wyjątkową substancję. W 2009 roku przeprowadzono badania nad przyrodą wody zatytułowane „Natura wody: arche Talesa”. Badanie to sugeruje, że można podać wiele wyjaśnień na temat znaczenia wody dla procesów życiowych. Ponadto, w duchu Homera, Tales sądził, że Okeanos i Tetyda byli przodkami świata.

Nawet my, ludzie, składamy się w 60 procentach z wody. Co więcej, mózg składa się w 70 procentach, krew w 80 procentach, a płuca w 90 procentach składają się właśnie z wody.

„Przestrzeń jest najwspanialsza, ponieważ zawiera wszystko”

Tales niekoniecznie uważał, że przestrzeń jest nieskończona. Uważał natomiast, że zawiera wszystko. Próbował w logiczny sposób wyjaśnić strukturę Wszechświata. Stwierdził, jak daleko Ziemia znajduje się od innych ciał niebieskich, takich jak księżyc, słońce i gwiazdy. W tym celu posłużyła mu nauka babilońska.

Jednak większość z jego założeń była błędna. Na przykład według niego Wszechświat miał być w odwrotnej kolejności, a Słońce dalej niż inne gwiazdy.

„Odizoluj się w swoim wewnętrznym świecie i zastanów się nad systemem Wszechświata”

Zgodnie z wcześniejszym tokiem myślenia Tales z Miletu zaproponował, abyśmy spojrzeli do wewnątrz siebie. Sugerował, że powinniśmy zastanowić się nad tym, kim jesteśmy lub kim chcemy być w odniesieniu do ogromnego i niezmierzonego Wszechświata, w którym żyjemy.

Bo jeśli jako ludzie nie jesteśmy w stanie pojąć rozmiaru i wieku kosmosu, gdzie naszym zdaniem mieści się ten maleńki dom, który nazywamy Ziemią? Gdzie się znajdujemy pośród takiego ogromu i wieczności? Kiedy się nad tym zastanowimy, nasze codzienne troski i zmartwienia wydają się śmieszne. Carl Sagan to potwierdził.

Tales z Miletu powiedział: „Bóg jest najstarszy ze wszechrzeczy, bo się nie narodził”

Tymi słowami Tales wyjaśnił powstanie Wszechświata i pochodzenie wszystkiego. Jak sugeruje IEP, Tales uważał, że wszystko jest przepełnione Bogiem. IEP podaje, że ​​Arystoteles twierdził:

„Również Tales z Miletu, sądząc z tego, co jest zapisane w jego poglądach, wydaje się przypuszczać, że dusza jest w pewnym sensie przyczyną ruchu, ponieważ mówi, że kamień [magnes lub kamień lodowy] ma duszę, gdyż powoduje ruch żelaza. Niektórzy uważają, że dusza przenika cały Wszechświat, stąd być może wziął się pogląd Talesa, że ​​wszystko jest pełne bogów.”


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • The Nature of Water. De Santo NG, Bisaccia C, Bilancio G, Romano M, Cirillo M. The nature of water: Thales’ arkhe. J Nephrol. 2009 Nov-Dec;22 Suppl 14:98-102. PMID: 20013740.

  • Internet Encyclopedia of Philosophy (IEP)

  • Divulgamat: Universidad Pedagógica y Tecnológica de Colombia, uptc.edu.co 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.