Szczęśliwy pracownik - kilka podstawowych przykazań

Szczęśliwy pracownik - kilka podstawowych przykazań

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2017

Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu. Właśnie taką dewizę głosił Konfucjusz. Czy to jednak możliwe, by każdy z nas zachowywał się niczym szczęśliwy pracownik? To niezwykłe, ale tak. Szczęśliwy pracownik staje się takim na skutek stosowania pewnych praktycznych zwyczajów.

Znajdują się one również w zasięgu Twojej ręki. Co zatem możesz zrobić, by praca, którą na co dzień wykonujesz sprawiała Ci niekłamaną radość? Możesz o tym przeczytać w naszym dzisiejszym artykule.

Często się zdarza, że spędzamy niezliczone godziny zajmując się codziennymi sprawami wchodzącymi w zakres naszych obowiązków. Zazwyczaj również wspomniane godziny nie są opłacane tak dobrze, jak byśmy tego sobie życzyli. Być może wyobrażaliśmy sobie również, że dana praca będzie ciekawsza, niż jest w rzeczywistości.

Niezależnie od tego jak to wygląda w naszym przypadku, jeśli nie jesteśmy do końca zadowoleni z tego, co robimy, konsekwencje najczęściej zbiorą osoby z najbliższego otoczenia. Niestety, są to konsekwencje negatywne.

Kiedy praca sprawia nam przyjemność, życie staje się piękne. Kiedy jednak wykonujemy ją z poczucia obowiązku, życie staje się niewolnictwem

-Máximo Gorki-

Szczęśliwy pracownik – pomocne zwyczaje według Beth Thomas

Beth Thomas jest pisarką, która uważa, że “spędzamy zbyt wiele czasu w pracy, by nie odczuwać z niej zadowolenia”. Autorka książki “Powered by Happy: How to Get and Stay Happy at Work” (w tłumaczeniu: Zasilani szczęściem: Jak znaleźć i utrzymać szczęście w pracy) jest w tym temacie doskonałym przewodnikiem.

Zestresowany mężczyzna

Thomas zauważa, że nawet jeśli lubimy wykonywaną przez nas pracę, to i tak zwyczajowo widzimy w niej powody do tego, by być nieszczęśliwymi. Niektóre z nich są ważniejsze, a inne mniej. Mogą to być stres, który przekłada się na poważne problemy fizyczne i umysłowe, czy brak czasu na cieszenie się życiem rodzinnym.

Jednym z symptomów wskazujących na to, że jesteś u progu poważnego kryzysu nerwowego jest wiara w to, że Twoja praca jest niesamowicie ważna

-Bertrand Russel-

Według Thomas, bycie nieszczęśliwym w pracy oddziałuje na nas w każdym sensie. Tracimy na produktywności, ale też nie mamy już poczucia humoru. Nie potrafimy cieszyć się z tego, co robimy, nie sprawia nam też radości życie osobiste. Jak zatem walczyć z tak poważnym problemem? Tutaj z pomocą przychodzi nam wspomniana autorka, która opisuje zwyczaje pozwalające zminimalizować negatywne uczucia związane z pracą zawodową.

Myśl o tym, co obecnie

Jako ludzie posiadamy pewną niezwykłą zdolność. Potrafimy zamartwiać się tym, co jak przypuszczamy przyniesie nowy dzień. Ukuto nawet przysłowie, które głosi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Co ciekawe do sytuacji, będących podstawą naszych zmartwień często w ogóle nie dochodzi. Jaki wypływa stąd wniosek? Szczęśliwy pracownik nie pozwala, by to, co się jeszcze nie wydarzyło stało się podstawą stresu i ciągłego zamartwiania się o przyszłość. 

Thomas uważa, że bardzo ważne jest zwalczanie negatywnych myśli i oddzielnie tego, co się już wydarzyło, od tego, co wciąż pozostaje jedynie przypuszczeniem, wyobrażeniem. Jeżeli cały nasz czas spędzamy na analizowaniu potencjalnych zagrożeń i zastanawiamy się nad tym, co zrobimy, gdy staną się one rzeczywistością, to nie będziemy już mieli czasu na nic innego.

Szczęśliwy pracownik myśli pozytywnie

To inny z ważnych zwyczajów, który pozwoli Ci być pozytywnym człowiekiem zadowolonym ze swojej pracy. Negatywne myśli i emocje postaraj się zastąpić pozytywnymi. W miarę, jak wejdzie Ci to w zwyczaj, zauważysz, że zaczynasz to robić automatycznie. W taki sposób stworzysz barierę ochronną, która nie pozwoli Ci się stać niewolnikiem negatywnego nastawienia.

Szczęśliwy pracownik - kobieta

Bądź szczodry

Inna rada płynąca z ust Beth Thomas dotyczy przejawiania szczodrości. Jeśli bierzesz udział w akcjach organizowanych na rzecz potrzebujących, będziesz się lepiej czuć z własną osobą. Nie odosabniaj się. Bądź gotów podać innym pomocną dłoń. Pamiętaj, że w pracy grupa funkcjonuje lepiej, niż jednostka.

W tym sensie, Thomas zachęca do tworzenia układów, w których starsi pracownicy mogą służyć pomocą młodszym. Takie działanie sprzyja tworzeniu się niezbędnych w pracy relacji. Pożądane też jest, by cały zespół złączył wysiłki w jakiejś akcji na rzecz innych.

Odpoczywaj

Brak należytego wypoczynku często dotyczy osób samozatrudnionych, przedsiębiorców, czy osób na stanowisku kierowniczym. Po prostu nie potrafią zakończyć dnia pracy i przejść w “tryb wypoczynku”. Wysoka odpowiedzialność sprawia, że nieprzerwanie myślą o pracy i rozwiązywaniu pojawiających się w niej problemów.

Takie zachowania stanowią bezpośrednią przyczynę narastającego stresu. Dlatego Thomas zaleca odpowiednią ilość wypoczynku. Zarówno ciało, jak i umysł potrzebują odpoczynku od codziennych aktywności.

Dziennik podziękowań

Szczęśliwy pracownik posiada dziennik podziękowań. W takim dzienniku zapisuje od czasu do czasu słowa podziękowania dla osób, które przyczyniają się do jego sukcesu. Oczywiście każdy z nas ma czasem gorszy dzień. Wszystko idzie nie po naszej myśli. Ale nawet w takich trudnych okolicznościach doskonale zdajemy sobie sprawę z tego kto nas tak naprawdę wspiera.

Czy ten szczęśliwy pracownik to Ty? A może jeszcze czegoś Ci brakuje? Nie wahaj się opisanych rad wdrożyć w praktykę. Ciesz się pracą, jaką na co dzień wykonujesz. Pamiętaj, że życie nie polega na wypełnieniu wszystkich biurowych obowiązków. Na tym polega praca. Życie to jednak coś więcej. Zachowuj odpowiednią higienę pracy, a całe Twoje życie będzie lepsze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.