Przyjaciele-wrogowie: stresujące postacie w miejscu pracy

Przyjaciele-wrogowie to ci współpracownicy, z którymi pomimo mniej lub bardziej serdecznych relacji wiesz, że nie możesz im tak naprawdę ufać, bo zdradzą Cię przy najmniejszej okazji. Czy rozpoznajesz ten profil?
Przyjaciele-wrogowie: stresujące postacie w miejscu pracy

Ostatnia aktualizacja: 26 marca, 2022

Przyjaciele-wrogowie to postacie, które można znaleźć w każdym środowisku pracy i z którymi nawiązujesz ambiwalentne relacje. Możesz się z nimi dogadywać, współpracować i prowadzić przyjazne rozmowy. Jednak nie możesz im zaufać, ponieważ coś Ci mówi, że zdradziliby Cię przy najbliższej okazji. W związku z tym słyszysz wewnętrzny głos, który mówi „Uważaj na swoje plecy”.

Łatwo znaleźć prawdziwych przyjaciół. Takich, którzy ulepszają Twoje życie. Z drugiej strony dobrze wiesz, kim są Twoi wrogowie. Jednak przyjaciele-wrogowie to osobowości, które zajmują szarą strefę ludzkich relacji. Oznacza to, że są one bardziej złożone i trudniejsze do zdefiniowania. Są to ludzie, którzy choć nie są tak groźni jak Twoi wrogowie, z pewnością nie są też Twoimi przyjaciółmi. Mogą zaprzyjaźnić się z Tobą dzisiaj i krytykować Cię za twoimi plecami jutro.

praca zespołowa z przyjaciółmi

Przyjaciele-wrogowie

Możesz żyć obok swoich przyjacielskich wrogów, o ile zdajesz sobie sprawę, że w każdej chwili mogą Cię oszukać dla własnych celów. Często zdarza się, że są to osoby z Twojej pracy. Z drugiej strony mogą to być również przyjaciele lub członkowie Twojej rodziny. Są to postacie, które zawsze wydają się być w pobliżu i z którymi od czasu do czasu masz styczność.

Jedną rzeczą, którą musisz zrozumieć w tego typu relacjach, jest to, że nie są one nieszkodliwe. Psychologiczny wpływ, jaki mogą mieć na Twoje zdrowie, jest dość intensywny i często szkodliwy. Jak powiedział Ezop w swoich bajkach, wątpliwy przyjaciel jest gorszy niż pewien wróg. To dlatego, że nie wiesz, czego się spodziewać po tych ludziach, a niepewność sprawia, że czujesz się jak na niestabilnym gruncie.

Co ciekawe, psychologia skoncentrowała się ostatnio na tych „szarych obszarach” relacji społecznych. Badania naukowe sugerują, że ci ludzie, którzy nie są ani przyjaciółmi, ani wrogami, mogą być niezwykle szkodliwi. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Nie możesz uciec od wszystkich, którym nie ufasz

Często radzi się, aby „trzymać dystans” od ludzi, którzy przynoszą Ci więcej zmartwień niż spokoju. Jednak nie zawsze jest to możliwe. To dlatego, że wszyscy żyjemy w rozwiniętych ekologiach społecznych, w których zmuszeni jesteśmy ze sobą współistnieć.

Ponadto Twoi znajomi to postacie społeczne w Twoim codziennym życiu. Swoich dobrych przyjaciół możesz zazwyczaj policzyć na palcach jednej ręki, nie masz również aż tylu wrogów. Z drugiej strony więzi społeczne tego szarego i ambiwalentnego obszaru są znacznie częstsze. Generują również niezwykle złożone uczucia miłości/nienawiści.

Są pewne osoby z pracy, które widujesz na co dzień. Ludzie, z którymi osiągasz cele, a czasem nawet wychodzisz z nimi na kolację. Wiesz jednak, że od czasu do czasu krytykują Cię za plecami. Co więcej, jeśli będą mogli, zdradzą Cię w celu uzyskania awansu. Takie sytuacje nieuchronnie generują duży stres.

Przyjaciele-wrogowie są definiowani przez zachowanie pasywno-agresywne. Na przykład będą chwile, kiedy będą szukać kontaktu z Tobą, a później Cię zdradzą.

Przyjacielscy wrogowie to Twoi konkurenci

Jedną z najciekawszych książek na temat ludzkiego zachowania, relacji społecznych i ewolucji jest Psychologia ewolucyjna: nowa nauka o umyśle Davida M. Bussa. W pracy tej autor wyjaśnia, że przyjaciele-wrogowie są powszechnym zjawiskiem w ludzkiej naturze. To dlatego, że jesteśmy istotami społecznymi, które konkurują ze sobą.

W ten sposób ludzie mogą być zarówno sojusznikami, jak i wrogami w niemal każdym scenariuszu. Na przykład rodzeństwo może się kochać, ale w pewnym momencie może też rywalizować ze sobą. To samo dzieje się w niektórych przyjaźniach. Jednak zjawisko wrogości występuje najczęściej w środowiskach pracy. Wynika to z kontekstu konkurencyjności.

Ogólnie rzecz biorąc, ci mężczyźni i kobiety zawsze starają się zachować wobec Ciebie przyjazny stosunek. Wiedzą, że zawsze lepiej wyglądać na wyluzowanego, zachować harmonię i pozory. Jednak doskonale zdajesz sobie sprawę, że ta bliskość wynika z własnego interesu i że w głębi tej relacji obecne są urazy, nadmierna czujność, a nawet zazdrość.

Fakt, że nie wiesz, czego się spodziewać po swoich przyjacielskich wrogach, oznacza, że zawsze musisz zwracać uwagę na ich zachowanie. To sprawia, że jesteś zestresowany i niespokojny.

współpracownicy reprezentujący wrogów

Ambiwalentne relacje generują stres

Przyjeciele-wrogowie są głównym źródłem stresu w pracy. Musisz zrozumieć, że jeśli jest coś, czego my, jako ludzie, potrzebujemy, to mieć więzi społeczne oparte na zaufaniu. Kiedy ich nie masz lub myślisz, że ich nie masz, masz tendencję do bycia czujnym.

Uniwersytet Brighama Younga (USA) przeprowadził badania, które skupiły się na tym, jak ambiwalentne relacje wpływają na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Praca z kimś, kto krytykuje Cię za plecami, ale potem chwali i zaprasza na lunch, jest wyczerpująca. Lub posiadanie członka rodziny lub przyjaciela, którego cenisz, ale który od czasu do czasu ignoruje Cię lub okłamuje Cię, w końcu wyczerpuje Cię zarówno psychicznie, jak i emocjonalnie.

Niestety rozwiązanie nie zawsze jest tak proste, jak trzymanie się z daleka od tych kontrowersyjnych i ambiwalentnych postaci. W wielu przypadkach jesteś zmuszony przebywać w ich pobliżu. Niepewność w relacjach i brak wiedzy o zachowaniu pewnych osób lub brak zaufania do otoczenia to powszechne zjawisko, które nie jest wystarczająco dyskutowane.

Jesteś zobowiązany do współistnienia i radzenia sobie ze swoimi wrogami. To, co musisz zrobić, to zmniejszyć swoje oczekiwania wobec nich i chronić swoje ograniczenia emocjonalne. To jest klucz do neutralizacji siebie i utrzymania się na powierzchni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Buss, David (2009) Evolutionary Psychology. The New Science of the Mind.ISBN 9781138088610. Published March 14, 2019 by Routledge
  • Holt-Lunstad, J., & Uchino, B. N. (2019). Social Ambivalence and Disease (SAD): A Theoretical Model Aimed at Understanding the Health Implications of Ambivalent Relationships. Perspectives on psychological science : a journal of the Association for Psychological Science14(6), 941–966. https://doi.org/10.1177/1745691619861392

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.