Baruch Spinoza: najbardziej pamiętne przysłowia tego myśliciela

Wiele cytatów Barucha Spinozy jest używanych do dziś. Jego słowa pozostają aktualne i są dobrym przykładem filozofii, której bronił.
Baruch Spinoza: najbardziej pamiętne przysłowia tego myśliciela

Ostatnia aktualizacja: 18 sierpnia, 2021

Zapewne zetknąłeś się kiedyś z wypowiedziami, których autorem był Baruch Spinoza. W rzeczywistości jest on jednym z najczęściej cytowanych myślicieli na świecie. Rzeczywiście, jego słowa są dziś tak samo aktualne, jak za jego życia. Ten holenderski filozof był jednym z trzech wielkich propagatorów racjonalizmu w XVIII wieku.

Baruch Spinoza i jego sposób myślenia

Wypowiedzi Spinozy dotyczą głównie wartości. Jego myślenie było mieszanką racjonalizmu Kartezjusza, filozofii scholastycznej i judaizmu. W rzeczywistości w jego słowach możemy zidentyfikować twardą logikę wraz z próbą pogodzenia rozumu i religii.

Pomimo wygłaszania wielkich prawd swoich czasów, Spinoza został wygnany z wielu miejsc. Był nawet uważany za heretyka, a niektórzy sugerowali, że był pionierem ateizmu. Żadne stwierdzenie mogło być jednak bardziej nieprawdziwe. Poznajmy nieco bliżej jego sposób myślenia dzięki niektórym z jego wypowiedzi.

„Umysły jednak nie są podbijane bronią, ale miłością i hojnością”.

 -Baruch Spinoza-

Myślący mężczyzna.

Baruch Spinoza o wyrzutach sumienia

To jedno z powiedzeń Spinozy, które mimo iż zostało napisane prawie trzy wieki temu, nie straciło do dziś niczego ze swojej aktualności. Dotyczy wewnętrznej udręki ludzi. Powiedział on, że: „ten, kto żałuje tego, co zrobił, jest dwukrotnie bardziej nieszczęśliwy, bo bezsilny”.

Podobnie jak inni filozofowie, Baruch Spinoza uważał, że wyrzuty sumienia są całkowicie bezużyteczne. Co więcej, w pierwszej kolejności eskalują one znaczenie postępowania, które wywołało te uczucia. Z tego powodu, zamiast dać się ponieść poczuciu żalu, lepiej spróbować naprawić sytuację i uczyć się na błędach.

Przeszłość

Spinoza zgodził się z innymi myślicielami, którzy ostrzegali przed niebezpieczeństwem zbytniego lekceważenia przeszłościi. Rzeczywiście, jeśli nie odniesiesz się do tego, co wydarzyło się w przeszłości, prawdopodobnie będziesz powtarzać te same błędy w swojej głowie raz za razem.

Spinoza powiedział: „Jeśli chcesz, aby teraźniejszość różniła się od przeszłości, studiuj przeszłość”. Zdał sobie sprawę, że błędy mają tendencję do powtarzania się raz za razem, jeśli nie są zrozumiane i nie rozwiązane. W rzeczywistości, jeśli ktoś popełni ten sam błąd dwa lub trzy razy, po prostu nie potrafi się z tym uporać.

Strach jako przyczyna

Częścią rozważań Spinozy były przesądy. Stwierdził: Zabobon jest zatem zrodzony, zachowany i podsycany przez strach”. Jak wiecie, przesąd jest nieuzasadnionym przekonaniem, które mówi o przyczynach magicznych lub nadprzyrodzonych.

U podstaw takiej wiary leży ignorancja, a przede wszystkim strach. Niewiedza prowadzi do strachu, a następnie do przesądów. Na przykład, gdy ktoś niepokoi się o swoją przyszłość i próbuje dowiedzieć się, co się z nim stanie, konsultując się z wyroczniami lub innymi źródłami, które twierdzą, że przewidują przyszłość.

Precyzja i błąd

Spinoza powiedział: „Większość błędów polega tylko na tym, że nie stosujemy właściwie nazw do rzeczy”. W tym przypadku miał na myśli, że nasz brak precyzji w słowach, których używamy, jest ciągłym źródłem błędów.

Dlatego, gdy nie uda ci się nazwać czegoś poprawnie, zniekształcasz swoją rzeczywistość, a tym samym odsuwasz się od zrozumienia tego. Zniekształcenie prowadzi do nieporozumień.

Wszystko się liczy

Inne powiedzenie Spinozy brzmiało: „Nie istnieje nic, z natury czego nie wynika jakiś skutek”. To wydaje się proste, ale w rzeczywistości jest bardzo głębokie. Sugeruje, że wszystko jest ważne, bez względu na to, jak małe i nieistotne może się wydawać.

Dlatego jeśli coś istnieje, ma to jakiś wpływ na nas. Duży czy mały, znaczący czy trywialny, zawsze rodzi jakieś konsekwencje. Oznacza to, że wszyscy wokół Ciebie będą wywierać pewien wpływ na to, co dzieje się w Twoim życiu. Warto o tym pamiętać.

Kobieta trzyma motyla.

Baruch Spinoza i brak miłości

To cudowne powiedzenie, które mówi o istocie miłości. Baruch Spinoza powiedział: „Albowiem walka nigdy nie powstanie z powodu tego, co nie jest kochane, ani nie będzie smutku, jeśli zginie, ani zazdroszczę, jeśli jest opętany przez kogoś innego, ani strachu ani nienawiści. Jednym słowem nie zaburzenia umysłu”.

Oznacza to, że tylko wtedy, gdy jest miłość, powstają inne uczucia, nawet jeśli mogą być negatywne. Z drugiej strony, gdy nie ma miłości, nie ma nic. W związku z tym emocje takie jak zazdrość, strach i odrzucenie pojawiają się tylko z powodu miłości.

Moglibyśmy zapełnić strony cennymi myślami Spinozy. Był niezwykle płodnym myślicielem, którego dziś szanujemy o wiele bardziej niż czynili to ludzie z jego epoki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • De Pablos Escalante, R. (2017). Las pulsiones y la pregunta por el entender: Spinoza, Nietzsche y Kuno Fischer”. Logos: Anales des Seminario de Metafísica, 50, 165.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.