Czy przerwa w związku to dobry pomysł?

Czy to dobry pomysł, by zrobić sobie przerwę od partnera, gdy sprawy nie układają się najlepiej? Czy warto rozstawać się na kilka tygodni? Jeśli jesteś w takiej sytuacji i zastanawiasz się, co zrobić, oto kilka wskazówek.
Czy przerwa w związku to dobry pomysł?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia, 2024

Czy przerwa w związku to dobry pomysł? Szybka odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli miłość nadal istnieje i obie strony są zdecydowane na zmiany oraz pracują nad poprawą relacji, kilkutygodniowa przerwa może się okazać dobrym rozwiązaniem. Jednak naciśnięcie przycisku pauzy bez wyjaśnienia sobie nawzajem, jaki jest cel rozstania, sprawi, że plan ten stanie się bezsensowny.

Przerwa w związku może być skuteczna, szczególnie w przypadkach, gdy dynamika jest niezdrowa, a emocje stały się napięte. W takich przypadkach kilkutygodniowa rozłąka usuwa pętlę negatywności i pomaga parze spokojnie zdecydować, co zrobić.

Jeśli jesteś teraz w takiej sytuacji, czytaj dalej.

Kluczem do sukcesu tymczasowej separacji w związku jest sposób, w jaki para spędza czas oraz dobre umiejętności komunikacyjne.

Przerwa w związku a jego ratowanie

Możliwe, że zachowanie dystansu między Tobą a partnerem złagodzi uczucie napięcia, sprawi, że pomysły będą bardziej elastyczne i wyraźniej ujawnią Twoje własne uczucia. Tak naprawdę to, że dzieli nas kilka dni, a nawet tygodni, nie oznacza końca. Rzeczywiście, jest to często zalecane przez terapeutów.

Jeśli poświęcisz czas na przerwę w związku, wstrzymasz konflikty ze względu na fizyczny dystans między wami. Możesz także przeprowadzić ćwiczenie samoświadomości, podczas którego dokonasz przeglądu i uzdrowisz swój związek (jeśli to możliwe). Oznacza to przejście ze sfery „wspólnej” do „indywidualnej”, aby wyjaśnić, gdzie jesteś i czego chcesz.

Publikacja w Cognitive-Behavioral Strategies in Crisis Intervention wspomina o znaczeniu interwencji w relacjach z chronicznymi wzorcami konfliktu. Są to rodzaje dynamiki, w przypadku których psycholog może zasugerować tymczasowe zdystansowanie się. Należy jednak przestrzegać pewnych konkretnych wytycznych.

Smutna para - przerwa w związku
Jest prawdopodobne, że przerwa w związku sprawi, iż zapragniesz lepiej o niego zadbać.

Z czym wiąże się przerwa w związku?

Przerwa w związku nie oznacza zerwania. Po prostu wstrzymuje się go, dając sobie czas na przegląd, refleksję i naukę. Zrobienie sobie przerwy nie powinno być postrzegane jako zagrożenie dla Twoich zobowiązań. Należy to postrzegać jako mechanizm dojrzałości i odpowiedzialności za uratowanie związku w czasie kryzysu.

Zanurzenie się w grze w obwinianie i poczucie winy powoduje, że atmosfera emocjonalna staje się dławiąca. Nie tylko zaczniecie widzieć w sobie nawzajem to, co najgorsze, ale w końcu zaczniecie się zaniedbywać. Danie sobie przestrzeni pomaga zakończyć konflikt, nawiązać kontakt ze swoimi potrzebami i dowiedzieć się, co robić. To nie jest rozstanie.

W niektórych relacjach emanują poczucie winy, groźby i złośliwość. Gdy miłość nie wygasła, ale stałeś się swoim najgorszym wrogiem, musisz dać sobie czas.

Kiedy jest przydatna, a kiedy nie

Nawiązanie tymczasowego dystansu jest zalecane, jeśli pomimo napięcia oboje jesteście zdecydowani kontynuować swój związek. To niezwykle ważne. W takim przypadku zawsze dobrze jest zrobić sobie przerwę w związku, zamiast impulsywnie się rozstawać.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Wisconsin (USA) pokazują, że późniejsze zerwanie i pojednanie jest częstym zjawiskiem. Jest to jednak również wyjątkowo niestabilny i wadliwy sposób tworzenia więzi. Lepiej wypróbować różne strategie ratowania związku i wyciągnąć wnioski z doświadczeń.

Kiedy wskazane jest przeznaczenie czasu na odpoczynek

  • Oboje się zgadzacie.
  • Wspólnie podtrzymujecie swoje plany.
  • Jesteście świadomi, że ranicie siebie nawzajem.
  • Czujesz się przytłoczony i potrzebujesz czasu na samodzielne przemyślenie.
  • Regularnie dochodzi do konfliktów, ale miłość pozostaje.
  • Są napięcia i kłótnie, ale jest też zaufanie.
  • Pomimo problemów, komunikacja między wami jest dobra.
  • Rozumiesz, że konieczna jest praca nad relacją, aby ją poprawić.

Kiedy przerwa w związku nie jest zalecana

  • Wątpisz w swoje uczucia.
  • Masz kogoś innego.
  • Nie ma wzajemnego zaufania.
  • Straciłeś zainteresowanie związkiem.
  • Stało się coś, czego nie możesz wybaczyć. Na przykład doszło do niewierności.
  • Uważasz, że zamiast przerwy bardziej odpowiednia byłaby terapia par.
  • Komunikacja między wami jest zawsze słaba.
  • Masz świadomość, że związek nie jest zdrowy i jesteś nieszczęśliwy.

Miłość wymaga inwestycji i troski. Czasami, odpoczywając po kryzysie, odkrywasz, dlaczego naprawdę kochasz tę drugą osobę.

Zamyślona kobieta siedząca przy oknie
Jeśli zdecydujesz się na przerwę w związku, nie przekraczaj trzech do czterech tygodni.

Przerwa w związku – o czym należy pamiętać

Czasami wśród hałaśliwych kłótni, wyrzutów i ciężaru rutyny zapominasz, dlaczego kiedykolwiek zakochałeś się w swojej partnerce. W takich chwilach umysł jest wypełniony tak wielką udręką i tak wieloma urazami, że przeszkadza Ci każda najmniejsza rzecz i wydaje się, że między wami nie ma już uczucia. Nie ulega wątpliwości, że takie sytuacje są bolesne. Jeśli jednak z obu stron będzie wzajemne uczucie i chęć, wasz związek nadal będzie mógł zostać uratowany.

Jeśli zdecydujesz się na przerwę w związku, sugerujemy zapoznanie się z poniższymi wytycznymi.

Nie dłużej niż cztery tygodnie

W idealnym przypadku czas rozłąki nie powinien przekraczać trzech do czterech tygodni. Taka ilość czasu wystarczy na refleksję, odpoczynek, podjęcie decyzji, a nawet rozbudzenie pragnienia ponownego spotkania.

Uzgodnij wytyczne i cele

Przerwa w związku nie oznacza zerwania. Nie oznacza to również, że którekolwiek z was ma pozwolenie na oszukiwanie drugiego. Twoje zaangażowanie nadal istnieje. Po prostu zgodziłeś się na kilka dni odstępu, aby uzdrowić związek. Mamy nadzieję, że kiedy spotkacie się ponownie, będzie to spotkanie z większym uczuciem i entuzjazmem.

Powinniście uzgodnić cele, które oboje chcecie osiągnąć w czasie rozłąki. Po pierwsze, wyjaśnij, co chcesz zrobić ze swoim związkiem. Po drugie, jeśli się tego trzymasz, pomyśl o zmianie niektórych swoich strategii, aby poprawić swoje współistnienie i szczęście.

Jeśli spędzasz trochę czasu z partnerką, gdy jesteście osobno, w formie okazjonalnych spotkań i rozmów, będzie to sprzyjać ponownemu nawiązaniu kontaktu. Pomoże to nawiązać kontakt w zrelaksowany i odświeżony sposób.

Czas na samoopiekę i naukę

Jednym z zasadniczych celów jest ćwiczenie samoopieki. Przechodzenie przez czas pełen stresu, emocjonalnej udręki i wielkiego napięcia jest wyczerpujące, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dlatego musisz odpocząć, połączyć się ze sobą, praktykować swoje hobby, rozmawiać z przyjaciółmi itp.

Powinieneś także pamiętać, że będzie to czas nauki, podczas którego będziesz mógł zająć się swoimi emocjami, myślami i potrzebami w ramach swojego związku. Zadaj sobie pytanie, czy jesteś z właściwą osobą. Czy warto w nie inwestować swój czas, energię i marzenia?

Powiedz „tak” okazjonalnym spotkaniom

To, że nie możecie spędzać z nimi czasu, nie oznacza, że nie możecie od czasu do czasu odbywać ze sobą rozmów lub spotkań. Faktycznie, warto spotkać się od czasu do czasu. Na przykład, aby zjeść kolację, pójść na spacer lub porozmawiać na Zoomie. Jest to sposób na ponowne rozpalenie związku, podtrzymanie płomienia miłości i nadrobienie zaległości w tym, co myślicie i czujecie.

Wreszcie żaden związek nie jest idealny i nie daje gwarancji szczęścia. Zawsze będą trudności i chwile kryzysu. Jednak wiedza, jak w dojrzały sposób stawić czoła tym etapom, dzięki dobrej komunikacji i odpowiednim narzędziom, pomoże Ci skutecznie pokonać te trudne chwile.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.