Cele - wymówki przed ich osiągnięciem

Cele - wymówki przed ich osiągnięciem

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

“Zrobię to jutro”, “Nie mam czasu”, “Nie jestem w tym dobry…”. Na pewno już sobie to kiedyś mówiłeś. Problem polega na tym, że takie postawy sprawiają, że nasze cele nie są realizowane.

Cele i marzenia są naszą siłą napędową, bez nich życie pogrąża się w stagnacji. Często jednak powodowani strachem, niepewnością, niskim poczuciem własnej wartości czy ignorancją przestajemy marzyć, wyobrażać sobie czy planować nasze cele.

Cele – co stoi na przeszkodzie do ich osiągnięcia?

W takim momentach dają o sobie znać wymówki. Dla każdego są one inne, ale można wśród nich zauważyć pewne podobieństwa. Może u ciebie nie pojawiły się dokładnie takie same wymówki jak te z zamieszczonej poniżej listy, ale mogły pojawiać się podobne myśli.

Nie jest ważne to, jakie są twoje cele i jak trudne może być ich osiągnięcie. Najistotniejsze jest to, aby odsunąć wymówki i zacząć dążyć do realizacji swoich marzeń.

1. “Nie mam czasu”

To najpopularniejsze powiedzenie XXI wieku. Żyjemy w ciągłym pędzie i nie mamy czasu nawet no to, co ważne. Nasze życie to ciągła bieganina, z której nie czerpiemy radości. Tempo życia jest szalone. Prawdą jest jednak stwierdzenie, że tam gdzie są chęci, znajdzie się też sposób na zrealizowanie naszego celu. Nie chowaj się za wymówką braku czasu.

Przeczytaj też: Słodkie nieróbstwo – pozwolisz sobie?

Realizacja celów jest związana z ustaleniem priorytetów. Jeśli naprawdę ci na czymś zależy, znajdziesz na to czas. Możesz wstać wcześniej, lepiej zaplanować swój czas na dotarcie do pracy, nie brać nadgodzin itp. Zanim zaczniesz usprawiedliwiać się brakiem czasu, najpierw przeanalizuj, w jaki sposób go planujesz.

2. “Muszę oszczędzać”

Jeśli zaoszczędziłeś wystarczającą ilość pieniędzy do tego, aby zrealizować jakieś swoje marzenie, dlaczego miałbyś go nie spełnić? To prawda, że może pojawić się kryzys finansowy, osłabienie waluty lub wahania na giełdzie, ale nie możesz nie wykorzystywać odłożonych oszczędności tylko dlatego, że coś takiego może się wydarzyć.

Postaraj się  oszczędzać w taki sposób, aby posiadać pieniądze odłożone “na czarną godzinę”, a resztę oszczędności przeznacz na realizowanie swoich marzeń. Nie jesteś w stanie przewidzieć, gdzie będziesz jutro, ani co może się stać z twoimi pieniędzmi, tak więc wydawaj je rozsądnie.

nadmierna ochrona

3. “Co sobie o mnie pomyślą”

Opinia innych ludzi to zawsze powód do zamartwiania się. Co pomyślą moi rodzice, jeśli zostawię pracę, która i tak nie przynosi mi zadowolenia? Co pomyślą teściowie, jeśli odejdę z pracy i zdecyduję się być rodzicem, który będzie zajmował się wychowywaniem dziećmi w domu? Jak zareagują moi przyjaciele, jeśli powiem im, że chcę otworzyć własną firmę?

Przeczytaj: Przyjaciele – jak rozpoznać tych fałszywych?

Tak naprawdę to, co myślą inni nie jest naszą sprawą. Bez względu na to, co będziesz robił, zawsze pojawi się powód do skrytykowania cię. Jeśli bardzo cenisz opinię innych ludzi, przed podjęciem decyzji możesz poprosić o radę swoich najbliższych, ale pamiętaj, że ostatnie słowo należy do ciebie.

4. “Nie nadaję się do tego”

Brak poczucia własnej wartości to poważny problem, który przeszkadza nam w realizowaniu swoich marzeń. Jeśli nie wierzymy we własne zdolności to dążenie do naszych celów staje się niemożliwe. Nikt nie rodzi się geniuszem. Może potrzebujesz więcej doświadczenia, zdobycia wiedzy lub praktyki, ale nigdy nie mów, że do niczego się nie nadajesz, nawet wtedy, kiedy nie wszystko układa się tak jakbyś tego chciał.

Skąd wiesz, że nie dasz rady, jeśli nawet nie spróbowałeś? Droga do celu będzie na pewno wyboista. Najważniejsza jednak jest zdolność to postawania z upadków.

cel

Odsuń na bok wszelkie wymówki i bądź odważny w dążeniu do celów. Nie mów, że “to nie najlepszy czas”, “teraz zbyt dużo się dzieje”, “ktoś już to kiedyś wymyślił” czy “boję się, że to się skończy porażką”. Zrób cokolwiek możesz, aby zrealizować swój cel. Nawet jeśli ci się nie uda, zawsze zdobędziesz nowe doświadczenie, które możesz dodać do swojego cv.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.