Złość - nauczenie się jak ją wyrażać może być nie lada wyzwaniem

Złość - nauczenie się jak ją wyrażać może być nie lada wyzwaniem
Adriana Díez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Díez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Wszyscy wiemy, jak rozpoznać czasy, kiedy byliśmy zirytowani lub działaliśmy zaciekle i mściwie. Ale czy ktoś z nas wie, jak rozpoznać sytuacje, które nas denerwują? Czy istnieje sposób, aby dowiedzieć się, jak okazywać złość, we właściwym czasie i właściwej osobie? Tak, ale jak zwykle najpierw musisz popracować nad sobą.

Nauczenie się jak okazywać złość to trudne wyzwanie, którego większość ludzi nigdy nie pokona. Uczenie się złości oznacza zrozumienie, jak radzić sobie z frustracją i odpowiednio ją ukierunkować.

W ten sposób nie pójdzie w złym kierunku, nie wpłynie na nikogo, na kogo nie powinna ani nie potrwa dłużej, niż to konieczne. Złość wymaga dużo pracy nad samym sobą jak i z innymi ludźmi.

Przykład

Poniżej podamy przykład, dlaczego ważne jest, aby wiedzieć, jak okazywać złość. Para kłóci się w domu. Oboje wykrzyczą to, co myślą, i na tym kończą. Jeden z partnerów idzie do pracy i w pewnym momencie podwładny popełnia mały błąd. Krzyczy na niego i nie daje mu szansy na odpowiedź.

Ten, na kogo nakrzyczano, wraca do domu. Wścieka się na córkę, że nie słucha, więc ją karci. Potem dziewczyna idzie do szkoły i kłóci się z kolegą z klasy, ponieważ jest w stosunku do niej niegrzeczny.

Rozpoczynamy więc niekończący się cykl, który mógł się zakończyć już w przypadku pierwszej pary. Gdyby omawiali problem i słuchali się nawzajem, nic takiego by się nie wydarzyło.

Skłócona para.

Zidentyfikowanie sytuacji, które Cię denerwują

Twoim błędem może być to, że uważasz, iż to zewnętrzne rzeczy lub inne osoby są tym co Cię denerwuje. Ale zazwyczaj to, co Cię złości, ma coś wspólnego z Tobą. Nie wszyscy wściekają się z powodu tych samych rzeczy i nie wszystko sprawia, że ​​każdy okaże złość. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to określić, jakie konkretne działania lub słowa Cię zniechęcają.

Jeśli możesz to zidentyfikować, będziesz w stanie popracować i powstrzymać uczucie gniewu. Poznanie siebie da Ci narzędzia do zrozumienia siebie i uświadomienia sobie, że są rzeczy, których nie możesz znieść, ponieważ wpływają one na tę część Ciebie, której nie lubisz, nie znasz i nad która powinieneś dalej pracować.

Złość jest całkowicie normalna i zdrowa. Ale Twoim obowiązkiem jest wiedzieć, jak złościć się na właściwą osobę we właściwym czasie. Nigdy nie pozwól, by gniew trwał dłużej, niż to konieczne. Zawsze mów, gdy coś Ci się nie podoba. Milczenie na temat rzeczy, które Cię denerwują, nie jest stałym rozwiązaniem problemu.

Wiedza, jak okazać swoją złość

Musisz głośno mówić o wszystkim, co uważasz za nieprzyjemne. Pierwszą rzeczą jest uspokojenie się, aby móc bez nerwów rozmawiać o rzeczach i znaleźć rozwiązania. Pamiętaj, że krzyki rzadko pomagają osiągnąć porozumienie.

Jak okazać swój gniew

  • Rozmawiaj o tym, jak się czujesz. Ważne jest, aby mówić o tym, co odczuwasz, a nie skupiać się na działaniach lub słowach innych osób. Jedna rzecz to powiedzieć: “Czuję się pominięta, gdy nie robisz planów wspólnie ze mną.” a czymś innym stwierdzenie: “Denerwuje mnie, że wychodzisz tylko ze swoimi przyjaciółmi”.
  • Rozpatrz problem w szerszym kontekście. Unikaj używania słów takich jak zawsze, nigdy, wszyscy… Ograniczenie problemu i bycie konkretnym na jego temat pomoże Ci również w komunikacji i rozwiązaniu kłopotu. Na przykład nie mów: “Zawsze przebywasz z nimi”. Zamiast tego powiedz: “Ostatnie kilka dni spędziłeś tylko z nimi”.
  • Rozmawiaj o tym, czego chcesz. Czas porozmawiać o tym, czego naprawdę pragniesz. Na przykład: “Nie chcę, żebyś przestał robić plany ze swoimi przyjaciółmi. Chcę tylko, żebyś starał się poświęcić trochę czasu również nam.”
  • Okaż empatię. Próba zrozumienia, dlaczego druga osoba działała w ten sposób, sprawi, że trudniej będzie poczuć się urażonym ich słowami lub czynami. Ułatwi to skuteczniejsze rozwiązanie sytuacji. Można powiedzieć coś w rodzaju: “Wiem, że od czasu do czasu lubisz spędzać czas ze swoimi przyjaciółmi.”
  • Przedstaw rozwiązania. To najtrudniejsza część całości. Musisz zrobić więcej, niż tylko powiedzieć, jak się czujesz. Musisz również jasno określić, jaki jest Twój cel. Na przykład: “Spróbujmy znaleźć czas na wspólne robienie jakiś rzeczy.”
Para dyskutująca o problemach.

Zaakceptuj wyzwanie

Uczenie się jak okazywać złość jest wyzwaniem. Wymaga dużego wysiłku i praktyki, ale warto się tego nauczyć. Poczujesz się lepiej i będziesz mógł poprawić swoje relacje, zarówno z samym sobą, jak i innymi. Nie czekaj dłużej: rozpocznij pracę nad tym wyzwaniem. Czy wiesz, jak okazywać złość w odpowiedni sposób?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.