Złe uczucia - 7 wskazówek jak sobie z nimi radzić

Złe uczucia - 7 wskazówek jak sobie z nimi radzić
Alicia Garrido Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Alicia Garrido Martín.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Prawdopodobnie wiele razy Ci się wydawało, że Twoje złe uczucia są po prostu nie do pokonania, i że wszystkie Twoje próby sprawiają, że jest tylko gorzej.

Stwierdzasz więc, że kontrolowanie potoku nieprzyjemnych emocji, które starają się wydostać, jest dość trudną pracą. Cóż, czasami kluczem, by pokonać złe uczucia jest radzenie sobie z nimi bez bezpośredniego mierzenia się z nimi.

Być może słyszałeś o “tolerancji frustracji” i o tym, że należy uczyć tego naszych dzieci. Jest to naprawdę bardzo rozsądna decyzja, ponieważ życie nie zawsze daje nam to, czego chcemy, ani nie działa dokładnie tak, jak tego pragniemy.

Życie będzie nas przygnębiało, jakby prowokując do bycia silniejszymi. Nasze plany nie będą się spełniały tak często, jak tego chcemy. Nieuchronnie pojawiają się nieoczekiwane zmiany, które zakłócają nasze życie i wystawią nas na próbę.

Oto dlaczego tak ważne jest, by nauczyć dzieci tego, jak radzić sobie ze złymi uczuciami zaczynając od wspomnianego wyżej założenia. Ponieważ w innym przypadku, gdy tylko poczują się sfrustrowane, natychmiast uznają sytuację za porażkę lub złość przejmie nad nimi kontrolę. Frustracja musi być inteligentnie zarządzana.

Kobieta przytula psa

Umiejętności, które pomagają pokonać złe uczucia

W przypadku każdego złego uczucia sytuacja wygląda bardzo podobnie. Przypomina ono tępy ból pojawiający się w konkretnej sytuacji. Jednak, podobnie jak wszystkie emocje, ma swoje znaczenie i przyczynę. Stąd właśnie potrzeba wysłuchania i zrozumienia tych uczuć. Wtedy możesz zacząć działać.

Nie chodzi o to, byśmy zamykali uszy i oczy na coś, co nam się nie podoba. Chodzi raczej o to, by nie pogrążyć własnego życia i uniknąć utraty kontroli nad zachowaniem.

Wymienione poniżej kwestie tworzą serię bardzo przydatnych strategii dawania sobie rady ze złymi uczuciami, które tak często nas atakują.

Aktywność: znajdź zajęcie, na które będziesz mógł skierować swoją frustrację

Chodzi o wykonywanie czynności, którą lubisz, która dają Ci uczucie komfortu, i w której się spełniasz. Jest to działanie, w którym można się pogrążyć odczuwać spokój, ponieważ jest ono źródłem pozytywnych uczuć.

Znajdź taką aktywność. Każda osoba powinna wybrać coś, co będzie szczególnie do niej pasowało oraz sposób, w jaki chce to robić.

Dla niektórych jest to rysowanie. Dla innych będzie to jazda rowerem lub bieganie. Dla kogoś najlepszą aktywnością może być gra na instrumencie. Znajdź coś dla siebie i pozwól, by to wyeliminowało złe uczucia… Po jakimś czasie powinny zniknąć.

Wnoszenie wkładu: wspieranie poprawy naszego środowiska

Kiedy mówimy o “wnoszeniu wkładu”, mamy na myśli poświęcanie czasu innym, pomaganie oraz współpraca dla samego poczucia przyjemności. Chodzi o poczucie użyteczności i poprawę naszego środowiska.

Kiedy przyczyniamy się do dobrego samopoczucia ludzi wokół nas, nasze poczucie osobistej przydatności i skuteczności poprawia się. W konsekwencji nasze złe uczucia również znikają.

Kobieta siedzi na rowerze na łące

Porównania: jeśli już je robisz, niech będą realistyczne

Czasami porównywanie się z osobą znajdującą się w gorszej sytuacji daje nam pewne poczucie ulgi. To samo może się zdarzyć, gdy porównasz swoją obecną sytuację z innym, trudniejszym wydarzeniem, z którym miałeś do czynienia.

Wszystko to pomaga nam zdystansować się od tego, jak się czujemy. Często mamy skłonność do postrzegania siebie jako oka huraganu… miejsca, w którym rodzi się i rośnie chaos.

Oddalanie się od centrum tej niszczycielskiej siły wraz z realistyczną oceną naszej sytuacji pomaga gdy chcemy, by nasze złe uczucia zniknęły. Chroni to nas, na przykład, przed obwinianiem siebie oraz obniżaniem własnej samooceny.

Emocje: używanie emocji przeciwko emocjom

Pomysł ten jest ściśle związany z pierwszą kwestią: aktywnością. Tu chodzi o generowanie emocji innych niż złe uczucia, które odczuwamy w chwili obecnej.

Jednym ze sposobów jest właśnie jakakolwiek czynność czy forma aktywności. Pomoże nam to zrezygnować z negatywnych emocji, które nie są mile widziane.

Nie martw się o to, co inni myślą lub mogą myśleć na Twój temat. Nie zamykaj się w domu z rozpaczy, bez względu na to, jak, Twoim zdaniem, źle wyglądasz w oczach innych ludzi.

Jeśli czegoś chcesz, zrób to, ale jeśli nie masz ochoty, to nawet się o tym nie zastanawiaj. Najprawdopodobniej twoi krytycy nie są osobami, na których miłość i wsparcie możesz liczyć.

Dystansowanie się: zdystansuj się od złych uczuć

Poprzez “dystans” mamy na myśli odpychanie na bok na jakiś czas sytuacji, które powodują złe uczucia. Mimo iż ten pomysł nie sprawdza się we wszystkich sytuacjach, jest jednak skuteczny. Zastanów się, ile Twoich złych uczuć odejdzie, gdy tylko spróbujesz przekierować swoją mentalną uwagę gdzie indziej.

Zajmij się tym problemem później, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zajmowanie się inną czynnością redukuje złe uczucia. Pomaga nam po raz kolejny oddalić się od środka emocjonalnego huraganu.

Kobieta czyta książkę na leżaku

Myśli: karmią nasze emocje

Czasami po prostu musisz przestać karmić złe emocje swoimi myślami. Kiedy w końcu to zrobisz, wiele emocji zwyczajnie umrze.

Uczenie się na własnych błędach jest sprawą bardzo pozytywną, zwłaszcza gdy robi się to w celu uniknięcia powtarzania ich.

Ucz się, zdrowiej i zapominaj. Zapamiętaj lekcję, ale zapomnij, co się stało. Nie wracaj raz za razem, by się ukarać. Jeśli to zrobisz, przegrasz, ponieważ każda podobna kara zamienia się w mroczny, przerażający labirynt.

Wrażenia i doznania

Może właśnie nadszedł ten czas, by stworzyć doznanie, które odczuwamy na tyle intensywnie, że odcinamy się od złych uczuć, których doświadczamy. Wrażenia pomagają nam odnosić się do rzeczy, które postrzegamy, przy pomocy zmysłów.

Aromatyczny posiłek, poruszający film, uspokajający masaż… Takie odczucia mogą sprowadzić nas z powrotem na ziemię i wydostać nas z naszych głów.

Nauka jak tolerować nasze złe uczucia jest czymś, co musi wychodzić z naszego wnętrza. Jest to także praca, która może potrzebować podjęcia różnych strategii lub wymienionych powyżej kroków. Na pewno okażą się one dla Ciebie skuteczne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.